Co je to Vsakovani?
Vsakování se řeší pomocí podzemních instalací vsakovacích bloků, ze kterých se sestavují celé podzemní vsakovací galerie, kde se voda při dešti akumuluje a následně se vsakuje do podloží. Vsakovací galerie se navrhují dle velikosti odvodňované plochy a hodnoty koeficientu filtrace zeminy tzn. rychlosti vsakování.Co je a k čemu slouží vsakovací jáma

Jáma je tvořena výkopem, geotextílií a štěrkem. Vodu do vsakovací jámy přivádí perforované potrubí, které zajišťuje rovnoměrnost vsaku. Vsakovací jáma není nic jiného, než díra v zemi. Jde o stavební objekt typicky ve tvaru krychle či kvádru.Vsakovací zařízení – jde o tunely či koše, většinou plastové, které se zakopou pod zem. Poté se do nich přivádí přebytečná dešťová voda. Koše a tunely mají žebrované strany, kterými voda odchází do půdy. Vsakovací zařízení však musí mít vhodně zvolenou velikost, aby nedošlo k přečerpání vody na povrch.

Jak funguje vsak : Vsakovací zkouška

“nestála voda”. Díky vsakovací zkoušce zjistí hydrogeolog kolik a jak rychle se voda vsakuje. Typicky se provádí hloubením jámy (sonda), do které se nalije voda a pozoruje se rychlost vsaku. Výsledkem je také koeficient vsaku, který slouží projektantovi k řešení vsakovacího objektu.

Jak daleko vsak od domu

2 m od obytných budov, které jsou vodotesně izolované 3 m od lokálních vegetačných míst (stromy, keře atd.) 2 m od hranice pozemku, veřejné komunikace a pod. 1,5 m od plynovodů a vodovodů

Jak se dělá vsak : Použijte kvalitní kamenivo nebo štěrkový písek, který zajistí dostatečnou propustnost vody a chrání trubku před deformací. Při zasypávání byste měli dbát na to, aby geotextilie byla správně umístěna a zakryla všechny otvory v trubce.

Zkouška vsakování k určení propustnosti zeminy vodou

  1. vyznačte plochu pro jámu o rozměrech 50×50 cm.
  2. zcela odstraňte trávu.
  3. vykopejte jámu do hloubky budoucího dna vsakovací nádrže.
  4. zarovnejte dno jámy.
  5. na dno jámy vyrovnejte vrstvu štěrku cca 1-2 cm.
  6. takto připravenou jámu zavlažte vodou, tak aby byla půda vlhká (cca 30 min.


Jak velkou vsakovací jímku zvolit

Vsakovací schopnost / typ zeminy Odvodňovaná plocha
Do 100m2 Do 200m2
Vysoká / písčitá – písčitohlinitá 1m3 2m3
Střední / písčitohlinitá – hlinitá 2m3 4m3
Nízká / hlinitá – jílovitohlinitá 3m3 6m3

Jaký štěrk do Vsaku

Vsakovací objekt je třeba obsypat štěrkem, ideálně frakce 8/16.5 vyhl. 501/2006, kde se píše, že “Vzdálenost stavby garáže a dalších staveb souvisejících a podmiňujících bydlení umístěných na pozemku rodinného domu nesmí být od společných hranic pozemků menší než 2 m.” Znamená to tedy, že stavba zahradního domku blíže než 2 metry od plotu sousedů není povolena.Realizace probíhá vrtanou skruží (3 – 4ks) do hloubky cca 5metrů a následuje vrt o hloubce cca 8 metrů. Tím se zajistí dobrý odtok vody a vsakování.

3 m od lokálních vegetačných míst (stromy, keře atd.) 2 m od hranice pozemku, veřejné komunikace a pod. 1,5 m od plynovodů a vodovodů 0,8 m od elektrického vedení

Co můžu postavit na hranici pozemku : Co můžu postavit na hranici pozemků Podle druhu zástavby mohou být rodinný dům, garáž a další stavby, které souvisí s užíváním rodinného domu, umístěny až na hranici pozemku. Ve stěně však nesmí být žádná okna ani jiné otvory. Stavební úřad však k udělení výjimky přistoupit nemusí.

Kolik metrů od plotu muze být stavba : Vzdálenost domů a domků od společných hranic sousedících pozemků je stanovená na 2 m. Odstupová vzdálenostech stavby zahradního domku s menší zastavěnou plochou 25 m² tak činí 2 m od plotu.

Jak udělat Vsakovani

Zkouška vsakování k určení propustnosti zeminy vodou

  1. vyznačte plochu pro jámu o rozměrech 50×50 cm.
  2. zcela odstraňte trávu.
  3. vykopejte jámu do hloubky budoucího dna vsakovací nádrže.
  4. zarovnejte dno jámy.
  5. na dno jámy vyrovnejte vrstvu štěrku cca 1-2 cm.
  6. takto připravenou jámu zavlažte vodou, tak aby byla půda vlhká (cca 30 min.


Odstup od hranic pozemku

Právní předpisy stanoví, že svou stavbu byste měli umístit od hranice pozemku ve vzdálenosti alespoň 2 metry. I zde lze učinit výjimku a svůj dům či garáž, která je spojena s užíváním domu, můžete umístit přímo na hranici pozemku.5 vyhl. 501/2006, kde se píše, že “Vzdálenost stavby garáže a dalších staveb souvisejících a podmiňujících bydlení umístěných na pozemku rodinného domu nesmí být od společných hranic pozemků menší než 2 m.” Znamená to tedy, že stavba zahradního domku blíže než 2 metry od plotu sousedů není povolena.

Jak daleko od plotu můžu stavet : 5 vyhl. 501/2006, kde se píše, že “Vzdálenost stavby garáže a dalších staveb souvisejících a podmiňujících bydlení umístěných na pozemku rodinného domu nesmí být od společných hranic pozemků menší než 2 m.” Znamená to tedy, že stavba zahradního domku blíže než 2 metry od plotu sousedů není povolena.