Co je to vavřín?
Vavříny jsou stálezelené nevysoké stromy se střídavými jednoduchými listy se zpeřenou žilnatinou. Květy jsou pravidelné, jednopohlavné, uspořádané v úžlabních, stopkatých pseudookolících na zkrácených olistěných výhonech. Okvětí má krátkou trubku a je zakončené 4 laloky.Vavřín podporuje trávení a metabolismus při cukrovce II. typu, pomáhá při revmatismu a dně, bolestech v kostech a kříži a bolestech sedacího nervu. Také zmírňuje kašel a nachlazení, tlumí bolesti hlavy, ulevuje od nejrůznějších otoků a artritických bolestí.Vavřín lze pěstovat v interiéru, pokud má dostatek světla a tepla, ideálně na slunném okenním parapetu.

Jak se množí vavřín : Vavřín se rozmnožuje semeny, zelenými řízky, kořeny nebo dělením trsu. Rostlina se pěstuje většinou v dřevěných kádích. Přesazuje se velmi zřídka, vždy až za několik let. Nikdy ale nezapomeňte na dobrou drenáž.

Co symbolizuje vavřín

Vavřín vznešený (Laurus nobilis L.), alternativně též vavřín ušlechtilý, obvykle zvaný jen vavřín, je statný strom z čeledi vavřínovitých (Lauraceae). Od starověku je znám jako symbol vítězství.

Kdy se stříhá vavřín : Stříhá se kdykoli od konce března do půlky července. Pokud by vám vadily plody, ostříhejte korunu hned po odkvětu.

Čaj z bobkového listu může pomoci uvolnit dýchací cesty, zlepšit průchodnost nosu a uklidnit podráždění v krku. Čaj z bobkového listu může poskytnout úlevu a podpořit vaše dýchací cesty přirozeným způsobem. Při nachlazení si připravte šálek teplého čaje z bobkového listu a přidejte med pro další uklidňující účinky.

Má vynikající větropudné účinky, podněcuje činnost střev a žaludku, čímž uvolňuje zastavené trávení. Kmínová silice napomáhá vylučování žaludečních šťáv, uvolňuje žaludeční křeče, omezuje hnilobné a kvasné procesy v trávicím traktu. Působí silně dezinfekčně, vyhání střevní parazity.

Jakou půdu potřebuje vavřín

Na půdu není vavřín náročný a snáší dobře i vápenaté půdy. Vyzrálé starší keře snesou i krátké 5stupňové, někdy i vyšší mrazy.Pěstujte v nádobě jako přenosná rostlina a na zimu se uklízí do chladnější, světlé místnosti s omezenou zálivkou a hnojením. Během vegetace rostlinu umístěte na slunné stanoviště a pravidelně zalévejte, aby byl substrát mírně vlhký. Přihnojujte 1x za 14 dní hnojivem pro bylinky.Jak stříhat bobkový list. Bobkový list stříháme venku cca 2x ročně. Podporujeme jeho habitus a hustotu a také jej můžeme stříhat samozřejmě dle potřeby v kuchyni. Pokud vavřín pěstujete jako kmínek, korunku zastřihávejte pravidelně, udržíte tak její hustý vzhled.

Vavřínový věnec je tradiční automobilová trofej udílená na stupních vítězů při autokrosu, motokrosu, závodech motokár, při motocyklových závodech či při závodech ploché dráhy.

Proč se říká bobkový list : Zajímavé také je, jak vznešený vavřín přišel ke svému poněkud zemitému českému názvu bobkový list: důvod je údajně ten, že plody vavřínu se nápadně podobají bobku. Rostlina pochází z Malé Asie, konkrétně se jedná o keř vavřín ušlechtilý, dnes je pěstován téměř v celém Středomoří.

Jak přezimovat vavřín : Přes zimu necháváme vavřín v chladné místnosti, na chodbě, případně ve světlém sklepě. Při správném hnojení rostou rostliny dobře a je možno každoročním řezem získat pro kuchyni užitečné listy jako koření. Rostliny proto tvarujeme jako nízký keř nebo stromeček s kulovitou nebo polokulovitou korunou.

Proč žloutnou listy u bobkového listu

Žluté listy: menší množství starších listů může přirozeně časem ztratit barvu, to je normální. Žloutnutí listů může také způsobit přelití, substrát zadržující vodu, stejně tak jako omrznutí a nebo-to především u vavřínů pěstovaných v nádobách-nedostatek potřebných živin.

Ačkoli se účinky kofeinu mohou projevit již po prvním šálku, nejčastěji jich bez jakýchkoli obtíží může vypít dospělý člověk až pět. Toto množství se však může výrazně lišit u nemocných osob, těhotných žen a dětí, které by obecně měly pít čaje méně, či dokonce žádný.Bez obav můžete vypít až tři šálky heřmánkového čaje denně. Každodenní pití heřmánekového čaje je více než prospěšné. S heřmánkem si můžete připravit také léčivou relaxační koupel.

Proč jíst kmín : Po staletí se využívá v lidovém léčitelství především k léčbě neduhů trávicího traktu – účinně odstraňuje nadýmání a plynatost, harmonizuje zažívání, zklidňuje žaludek, podporuje správné vylučování žluči a díky svým spasmolytickým účinkům ulevuje od nevolnosti a bolestí břicha, protože zabraňuje křečím hladké svaloviny …