Co je to Varmuza?
Tento výraz označoval hustou omáčku, která se podávala nejčastěji k drůbežímu masu a dochucovala se nejrůznějšími bylinkami. Také se do těchto hustých omáček přidávaly další ingredience, například víno, ocet, mandle, cukr, med, žemle nebo pepř.Cimbuří je ozubené zakončení vrcholu hradby. Jeho účelem je umožnit obráncům hradeb relativně bezpečný boj (stínky (zuby) jim umožňují lépe se krýt před palbou obléhatelů). Tento typ hradeb znali již starověcí Řekové a Římané, používán byl tisíce let.Vagant (z lat. vagare, toulat se, potulovat) znamená původně tuláka, člověka, který neměl trvalé sídlo, což bylo ve středověku výjimečné. Vaganti byli většinou clerici vagantes, studenti nebo klerici, kteří se toulali světem a čas od času někde učili nebo vypomáhali.

Kdo je to Vagant : Vagantské písně jsou nazývány podle svých autorů – potulných středověkých studentů, jinak nazývaných vaganti. Ti si většinou sami vymýšleli text i hudbu a živili se recitováním básní a zpěvem při svatbách a slavnostech. Jména konkrétních vagantů jsou až na výjimky neznámá.

Co to je žákovská poezie

Z českého prostředí je nejznámější právě veršovaná skladba Podkoní a žák, ve které je popsána hádka dvou lidí na okraji společnosti. Báseň má celkem 490 veršů (většinou osmislabičných) ve sdružených rýmech. Je typickým představitelem tzv. žákovské poezie.

Kdo je Vagant : Vagant (z lat. vagare, toulat se, potulovat) znamená původně tuláka, člověka, který neměl trvalé sídlo, což bylo ve středověku výjimečné.

Básník nebo básnířka je tvůrce poezie. Svá díla píše za použití básnických forem, mezi které patří zejména veršovaná skladba provázená rýmy, jazykové novotvary, metafory, paradoxy a jiné jazykové prostředky.

Nejvyšší štolba (případně štolmistr nebo podkoní, německy Oberststallmeister, latinsky (summus) praefectus stabuli, agazonum regalium magister, magister agazonum) byl dvorský úřad, který byl zodpovědný za královskou (císařskou) konírnu a vše, co s ním souviselo.

Co je to strof

Strofa (česky sloka) je dílčí útvar ve výstavbě básně. Je složena z několika po sobě následujících veršů (výjimečně může být strofa jednoveršová) a představuje obvykle myšlenkový a rytmický celek. Pravidelné strofy o stejném počtu veršů a se shodným uspořádáním rýmů podporují vznik metrického impulsu.definice pojmu z našeho literárního slovníku. Verš je obvykle definován jako celistvá rytmická a významová jednotka básnického textu, oddělená od ostatních jednotek přesnými hranicemi. Jde o jeden řádek básnického díla, založený na výrazně rytmické organizaci.Staročeská humorně satirická báseň neznámého autora z konce 14. století, jejímž námětem je spor (hádka) mezi podkoním a žákem.

Děj se odehrává v neznámé středověké hospodě, kam vchází vypravěč a usedá mezi podkoního a žáka. Ti se začnou hádat, kdo má lepší živobytí, přestože jsou oba velmi chudí. Podkoní se vychloubá, že má trvalé zaměstnání a postel, kde může hlavu složit, zatímco žák spí na zemi.

Co je to rým : Rým je zvuková shoda koncových hlásek na konci veršů nebo půlveršů.

Jak končí Podkoni a žák : Podkoní chudý poddaný, který se stará na panském dvoře o koně, přesto je lépe zajištěný než žák. Žák také chudý, ale studuje, je vychloubačný a poměrně prchlivý = vznětlivý. Vypravěč pozoruje hádku podkoního a žáka, nakonec je jimi znechucen a odchází.

Co je to verš

definice pojmu z našeho literárního slovníku. Verš je obvykle definován jako celistvá rytmická a významová jednotka básnického textu, oddělená od ostatních jednotek přesnými hranicemi. Jde o jeden řádek básnického díla, založený na výrazně rytmické organizaci.

Nejvyšší štolba (případně štolmistr nebo podkoní, německy Oberststallmeister, latinsky (summus) praefectus stabuli, agazonum regalium magister, magister agazonum) byl dvorský úřad, který byl zodpovědný za královskou (císařskou) konírnu a vše, co s ním souviselo.Je to česká satirická báseň z konce 14. století vedená formou sporu mezi podkoním a žákem. Podkoní a žák se v krčmě dohadují o tom, kdo z nich je na tom lépe. Podkoní tvrdí, že se má nejlépe on, a žák, že se má nejlépe zase on.