Označuje, jak rychle lze přenést video obsah na paměťovou kartu. UHS-I umožňuje maximální přenosovou rychlost 104 MB/s, zatímco UHS-II až 312 MB/s. V rámci značení UHS se uvádějí další dva symboly U1 a U3, které představují minimální rychlost zápisu 10 MB/s a 30 MB/s. Je starší značení rychlosti.SD karta bude mít maximálně 2 GB. SDHC karty seženete v rozmezí 4 až 32 GB. Cokoliv většího od 64 GB až do teoretických 2 TB pak nese logo SDXC. Setkáte se s ním na SD a MicroSD kartách.Pokud jde o padělané paměťové karty, najdete níže uvedené různé typy, například: 1. Snížená rychlost čtení / zápisu: Kupujete SD kartu, která ukazuje něco jako „maximální rychlost čtení 95 MB / s a rychlost zápisu 90 MB / s“ a štítek „V30“, který má zaručit minimální rychlost zápisu 30 MB / s.
Jakou SD kartu na 4K : Pokud budete točit 4K nebo 8K videa, obyčejná SDXC karta by tak velký datový tok nezvládala, takže potřebujete kartu, která má označení U3. Celé označení karty tedy bude SDXC UHS-I class 10 U3.
Co je UHS 1
UHS-I, UHS-II a UHS-III jsou různé varianty, které poskytují různé minimální rychlosti zápisu, od 104 MB/s až po 624 MB/s. Tyto karty jsou ideální pro profesionální video a fotografii, kde je vyžadován rychlý a spolehlivý výkon.
Co je UHS-II : UHS-II – druhá třída rychlostí karet, tato třída karty je vybavena rozšířenými kontakty pro komunikaci s fotoaparátem. Maximální rychlost čtení a zápisu se pohybuje na úrovni 300 MB/s.
UHS-II – druhá třída rychlostí karet, tato třída karty je vybavena rozšířenými kontakty pro komunikaci s fotoaparátem. Maximální rychlost čtení a zápisu se pohybuje na úrovni 300 MB/s.
32 GB – základní kapacita, která se hodí jak pro mobilní telefony, tak třeba i pro digitální zrcadlovky a kompakty. Na kartu se vejdou tisíce fotek ve vysokém rozlišení a delší videa. 64 GB – tato kapacita je střední třídou mezi kapacitami paměťových karet.
Co je SDHC
SDHC (Secure Digital High Capacity, SD 2.0) je vyšší technologií ve výrobě SD karet. To umožnilo výrobu karet nad velikost 2 GB (teoretické maximum je však mnohem větší, až 1 TB). Maximální využívaná kapacita je 32 GB. Nevýhodou je zpětná nekompatibilita se staršími čtečkami SD karet.Výrobcem udávaná životnost se dá dohledat na internetu. Může to být 50000 cyklů (levné zrcadlovky) nebo 150000 i víc (většinou vyšší typy). To obvykle vystačí na dlouhá léta používání, ale kdo „kropí“ na sériové snímání a používá fotoaparát k práci, může to za ta léta klidně vyčerpat.V čem jsou lepší bezzrcadlovky:
Je s ním tedy vidět i po tmě. Navíc je velkou výhodou režim simulace expozice, rovnou vidíte jas záběru při změně korekce expozice, nebo obecně expozičních hodnot. hlavní snímač funguje i jako AF senzor – jedna z nejpodstatnějších výhod.
Informaci o životnosti závěrky uvádí výrobce fotoaparátu. Levnější přístroje mají očekávanou životnost závěrky zhruba 50 až 100 tisíc expozic, profesionálnější fotoaparáty 150 až 400 tisíc. Výměna závěrky stojí v servisu zhruba tři až osm tisíc Kč, čím dražší přístroj, tím obvykle dražší výměna.
Jaký objektiv pro full frame : Pro fotoaparáty s full-frame snímačem to jsou pak objektivy s ohniskem zhruba 24-70 mm a pro fotoaparáty se snímačem micro 4/3 je základní ohnisko cca 14-42 mm. Tyto objektivy pokrývají základní potřeby a jsou nedílnou součástí výbavy naprosté většiny fotografů.
Jak dlouho vydrzi zrcadlovka : Výrobcem udávaná životnost se dá dohledat na internetu. Může to být 50000 cyklů (levné zrcadlovky) nebo 150000 i víc (většinou vyšší typy). To obvykle vystačí na dlouhá léta používání, ale kdo „kropí“ na sériové snímání a používá fotoaparát k práci, může to za ta léta klidně vyčerpat.
Na co si dát pozor při koupi objektivu
Existuje pár základních pravidel, kterých bychom se při koupi bazarového objektivu měli držet.
- Při manipulaci s transfokátorem či ostřicím prstencem bychom neměli cítit žádné drhnutí či škrábaní, nebo dokonce zasekávaní.
- Průhled skrz objektiv bez obou krytek by měl být maximálně čistý.
- Pozor na clonu!
Do skupiny širokoúhlých objektivů se řadí prakticky veškeré objektivy, jejichž efektivní ohnisko je menší než 35 mm, alespoň taková je nejčastější definice pro širokoúhlý objektiv. Úhel záběru 35mm objektivu je v případě plného formátu 62°, můžeme tedy konstatovat, že širokoúhlý záběr má ještě o něco větší pokrytí.Co k tomu potřebujete. To hlavní je dlouhý objektiv, tedy objektiv s dostatečně dlouhou ohniskovou vzdáleností. Minimum je alespoň 200 mm (v přepočtu na kinofilm), ale čím delší ohnisko, tím lépe. Perfektní jsou objektivy odpovídající úhlem záběru 500 mm ohnisku a víc.
Co znamená F na objektivu : Hodnota světelnosti objektivu určuje kolik světla dopadne na snímač (nebo film). Nejvyšší světelnost (hodnoty kolem f/1) znamená minimálně kladený odpor procházejícímu světlu skrze objektiv. Extrémně kvalitní objektivy mají světelnost 1 a menší (např. 0,78) a používají se především pro focení v noci či ve tmě.