Co je to Tonsillitis Acuta?
Příznaky zánětu mandlí

  1. silná bolest v krku, otok v krku, bolest při polykání
  2. zarudlé a zduřelé mandle.
  3. povlak na mandlích.
  4. horečka, zimnice.
  5. bolest hlavy.
  6. zvětšené uzliny.
  7. nechuť k jídlu.
  8. bolest břicha a zvracení (u dětí)

Angína je infekční onemocnění obvykle vyvolané bakteriemi. Ve výjimečných případech ale angínu vyvolají u lidí s oslabenou imunitou také viry nebo plísně. Projevy angíny na sebe zpravidla nenechají dlouho čekat. Inkubační doba angíny totiž trvá jen 1–3 dny.Přípravky na angínu

  1. STOPANGIN Ústní sprej 30 ml.
  2. OROFAR Pastilky rozpustné v ústech 24 kusů
  3. TANTUM Verde forte 0.30% ústní sprej 15 ml.
  4. SINUPRET Forte tablety 20 kusů
  5. TANTUM VERDE Kloktadlo 240 ml.
  6. NEO-ANGIN Bez cukru třešeň rozpustné pastilky ústech 24 kusů
  7. TANTUM VERDE Orange & honey 3 mg 40 pastilek.

Jaká je inkubační doba angíny : Angína je nakažlivá, přenáší se kapénkami, lze ji tedy chytit ze slin a kýchání nemocného, případně přímým kontaktem s nemocným. Riziko je vyšší během náhlých změn v počasí (teplotní rozdíly, klimatizace), ale také u oslabené imunity a ve stresovém období. Inkubační doba jsou 2–4 dny.

Jak vypadají čepy na mandlích

Čepy jsou malé, bílé nebo žluté hrudky, které se mohou tvořit na mandlích. Jsou to nahromaděné mikroorganismy, které způsobují nepříjemné příznaky, jako je bolest v krku nebo zápach z úst. Pokud se jedná o bakteriální infekci čepy obsahují odumřelé buňky sliznice, bílé krvinky a bakterie.

Co dělat s čepy na mandlích : Bílé tečky na mandlích vytvářejí mikroorganismy, které se na nich množí. Čepy na mandlích někdy provází bolest při polykání, zvýšená teplota, otok a pocit ,,knedlíku v krku”. Nejčastěji tyto příznaky ukazují na bakteriální infekci a začínající angínu. Čepy na mandlích ale doprovází i další onemocnění.

Neléčená angína může vést i k rozvoji zkřížené imunitní reakce, kdy si naše tělo začne vytvářet protilátky proti streptokoku, které však mohou napadnout i je, a to zejména v oblasti srdečních chlopní a kloubů. Při zhoršeném polykání je velmi účinné kloktání. Zkusit můžete například slanou vodu nebo odvar z heřmánku.

Odpočinek je nutný Rekonvalescenti by se měli vyhnout aktivnímu i pasivnímu kouření, které dráždí krční sliznici, a po nějakou dobu omezit sport a namáhavé činnosti. V případě, že se jedná o chronickou angínu, která se několikrát ročně opakuje, řeší se většinou chirurgicky.

Jak vymáčknout čepy na mandlích

kameny lze odstranit pomocí vatových tyčinek (tlačit a uvolňovat – jemný tlak, aby nedošlo k infekci tkáně mandlí). Dále vykloktávat ústní vodou (např. Corsodyl). Samozřejmě je také možné odstranění mandlí ORL lékařem.Jak se zbavit čepů na mandlích:

Teplá slaná voda může uvolnit čepy na mandlích a zmírnit nepohodlí. Používejte ústní vodu, která vám pomůže zvládnout zápach z úst. Ve vzácných případech lékaři doporučují chirurgické odstranění.Bílé tečky na mandlích vytvářejí mikroorganismy, které se na nich množí. Čepy na mandlích někdy provází bolest při polykání, zvýšená teplota, otok a pocit ,,knedlíku v krku”. Nejčastěji tyto příznaky ukazují na bakteriální infekci a začínající angínu. Čepy na mandlích ale doprovází i další onemocnění.

Počítejte s tím, že léčba angíny trvá týden až dva.

Nemoc se v žádném případě nesnažte „přechodit“, nedoléčená angína se může vrátit a způsobit vám další nepříjemnosti. Ve vážných případech může dokonce poškodit ledviny, srdce nebo klouby.

Kdy je angína nebezpecna : Absces je dutina vyplněná hnisem, který může mít v tomto případě podobu bolestivé a teplé boule na krku. Odtud se může zánět dále šířit do hlubších struktur krku a dále do mediastina (mezihrudí) za vzniku smrtelně nebezpečné akutní mediastinitídy. Druhou vážnou potenciální komplikací je pak revmatická horečka.

Co jíst a pít při angíně : Dále doporučuji co nejjemnější stravu, jíst spíše chlazené jídlo, popřípadě postižené místa chladit (např. dát si nanuk). Můžete také zkusit použít na postižené místa léčiva s obsahem lokálního anestetika (např. Kamistad).

Jak si vyčistit mandle

Nejlepší je každodenní hygiena patrových tonsil (vytlačení nebo výplachy před zrcadlem). Výplachy se mohou provádět speciální rourkou, dezinfekčními roztoky nebo ústními vodami, pacienti také mohou kloktat odvarem z šalvěje po každém jídle. Velmi účinná metoda je odborná laváž (výplach) tonsil ORL lékařem.

Čepy jsou malé, bílé nebo žluté hrudky, které se mohou tvořit na mandlích. Jsou to nahromaděné mikroorganismy, které způsobují nepříjemné příznaky, jako je bolest v krku nebo zápach z úst. Pokud se jedná o bakteriální infekci čepy obsahují odumřelé buňky sliznice, bílé krvinky a bakterie.kameny lze odstranit pomocí vatových tyčinek (tlačit a uvolňovat – jemný tlak, aby nedošlo k infekci tkáně mandlí). Dále vykloktávat ústní vodou (např. Corsodyl). Samozřejmě je také možné odstranění mandlí ORL lékařem.

Co se stane kdyz nebudu léčit angínu : Neléčená angína může vést i k rozvoji zkřížené imunitní reakce, kdy si naše tělo začne vytvářet protilátky proti streptokoku, které však mohou napadnout i je, a to zejména v oblasti srdečních chlopní a kloubů. Při zhoršeném polykání je velmi účinné kloktání. Zkusit můžete například slanou vodu nebo odvar z heřmánku.