Co je to svařování MAG?
MAG znamená svařování kovů v aktivním plynu (Metal Aktiv Gas). Při něm se k nosnému plynu, argonu, přidávají aktivní ochranné plyny, např. oxid uhličitý (CO2) nebo kyslík (O2). Jako ochranný plyn pro tavnou lázeň se však může použít také čistý CO2.drátovou elektrodu, je do místa svařování přiváděn motorizovaným pohonem na základě povelu svářeče. Tento povel vydá svářeč stisknutím spínače na hořáku. Svářeč také vede hořák ručně. Takže tu máme automatické podávání drátu na základě ručních povelů svářeče, který ručně vede hořák.Nejčastěji se jedná o oxid uhličitý, využívá se tedy svářečka CO2. Obloukové svařování v ochranné atmosféře CO2 funguje tak, že elektroda se postupně natavuje a odkapává do místa sváru, zatímco z externího zdroje je dodávám ochranný plyn, v tomto případě CO2, který chrání svařované místo před oxidací.

Co je svařování v ochranné atmosféře : MIG / MAG sváření v ochranné atmosféře, neboli česky nazýváno sváření CO2, je několik metod obloukového svařování na stejným principu a to použitím různého přídavného materiálu a různého ochranného plynu. Původně byla metoda vyvinuta pro sváření hliníku a hořčíku.

Co je svařování MAG

Zkratka MAG pochází z anglického Metal Active Gas a označuje poloautomatické svařování kovů v ochranné atmosféře aktivního plynu. Používá se pro zamezení přístupu vzduchu k roztavenému kovu. MAG svařování je vhodné na svařování ocelí za pomocí aktivního plynu.

Co je aktivní plyn : Aktivní plyn má kromě ochranné funkce (zamezit přístupu vzduchu k roztavenému kovu), za úkol ještě vstupovat do chemických reakcí ve svarové lázni. Aktivní plyn se tedy aktivně podílí na procesech, které probíhají v roztaveném svarovém kovu.

Svařovací postup MAG se používá u nelegovaných, nízkolegovaných i vysokolegovaných materiálů. Při svařování MIG se naopak používají inertní, tj. nereaktivní plyny jako čistý argon a helium nebo směsi plynů z argonu a helia. Tento proces je vhodný pro svařování materiálů, jako jsou hliník, měď, hořčík a titan.

TIG svařování (GTAW nebo plynový wolfram) je proces svařování elektrickým obloukem, při kterém se taví a ohřívají kovy při vysokých teplotách (přes 6000 stupňů Fahrenheita). I když je to dražší než tyčové svařování, je čistší a všestrannější (pracovat lze s ocelí, hliníkem, mosazi a mnoha dalšími kovy).

Jak dlouho vydrží co2 při svařování

Přibližná doba použití: Láhev o objemu 8 litrů naplněná na 200 barů při průtoku nastaveném na 8 l/min vydrží zhruba na 200 minut sváření.Svařovat lze kovové i nekovové materiály a materiály podobných i různých vlastností. Pro různé typy spojů a materiálů jsou vhodné různé metody svařování. Při svařování dojde vždy ke změně fyzikálních nebo mechanických vlastností základního spojovaného materiálu v okolí spoje.Přibližná doba použití: Láhev o objemu 8 litrů naplněná na 200 barů při průtoku nastaveném na 8 l/min vydrží zhruba na 200 minut sváření.

Pulzní svařování nebo svařování pulzním proudem je svařování, při kterém se střídavě aplikují vysoké a nízké proudy. Tím se snižuje celkový příkon tepla a rozstřikování a zároveň se zvyšuje odolnost proti nedostatečnému tavení.

Co je to pulzní svařování : Pulzní svařování poskytuje oproti běžnému MIG-MAG svařování značné výhody. Puls využívá takzvaného Pinch efektu. Kapka se na rozdíl od krátkého oblouku neodděluje ve zkratu. Drátová elektroda se jednu až dvě milisekundu dlouhým impulzem nataví a na určitém místě seškrtí.

Kolik stojí naplnění láhve CO2 : Plnění tlakových nádob oxidem uhličitým CO2

Soda bombička 425g CO2 100 Kč
1-2kg CO2 180 Kč
3-4kg CO2 230 Kč
5kg CO2 320 Kč
6kg CO2 320 Kč

Jaký zvolit drát do CO2

Jak již bylo řečeno, ochranný plyn CO2 lze (až na drobné výjimky) použít výhradně na plné dráty pro svařování běžné, uhlíkové (konstrukční) oceli. Výjimkou je např. trubičkový drát na nerez Böhler FOXcore 308L-T1, který lze s ochranným plynem CO2 použít.

Výhody svarových spojů jsou trvanlivost, velká pevnost, těsnost, velká produktivita práce, jednoduchá konstrukce. Nevýhodou svarových spojů je potřeba kvalifikovaných pracovníků, změna struktury a mechanických vlastností svarového spoje, vznik vnitřního pnutí a deformace.Aluminotermické svařování, jinak též svařování termitem, se používá především ke svařování kolejnic. V tyglíku s otvorem ve spodní části, umístěném nad svařovaným místem, se pomocí magnéziové roznětky zapálí směs oxidu železitého a hliníkového prášku.

Jak dlouho vydrží kyslíková láhev : Odhadované množství inhalací: 25 – 50 minut nepřetržitého používání v závislosti na nastavení redukčního ventilu. Kyslíkovou láhev nelze opakovaně plnit. Upozorňujeme, že v případě uvolnění redukčního ventilu na maximální výstupní průtok, kyslík v láhvi sice vydrží deklarováno 25 min, ale po cca.