Co je to strapačky?
Existují halušky vždy podávané s bryndzou (sýrem), někdo dělá i halušky s mákem a dokonce i halušky s povidly. Halušky z bramborového těsta s kyselým zelím a smaženou slaninou se označují jako strapačky. Nejznámější jsou ale brynzové halušky.Původně slovenské jídlo tady v Čechách brzy zdomácnělo. Velmi často nahrazuje naše domácí bramborové knedlíky plněné uzeným masem se zelím. Je to jídlo sice vydatné, ale rychlé a snadné na přípravu.To je jednoduché. Halušky mají základ z bramborového těsta. Špecle mají základ ze specielní mouky, která je něco mezi hladkou a polohrubou.

Co je to halušky : Halušky se řadí mezi tradiční slovenská národní jídla a časem si našly své místo i v českých kuchyních. Halušky jsou nejchutnější s čerstvou brynzou z ovčího sýra a s křupavými kousky slaniny nebo se zakysanou smetanou a lehce opraženou cibulí.

Jak udělat halušky bez síťka

Sítko lze velmi dobře nahradit klasickým prkénkem na krájení. Stačí na něj přemístit kousek těsta, zlehka položit na okraj hrnce s vroucí vodou a nožem „škrábat” malé nočky a rovnou je vařit. Tento postup je dokonce možná stejně rychlý jako při práci se sítem.

Co se hodí k Haluškám : Halušky se připravují z bramborového těsta smíchaného se speciálním druhem ovčího sýra – brynzou. Na talíři se pak na halušky dá ještě opečená slanina s omastkem. K brynzovým haluškám se skvěle hodí kysané mléko.

Špek nakrájíme na kostky, cibuli na kostičky. Špek vypečeme, osmahneme na něm cibuli, přidáme pokrájené kysané zelí, prohřejeme a nakonec smícháme s vařenými noky a jemně sekanou petrželkou.

Špecle lze podávat na několik způsobů. Dokonale chutnají s omáčkou, masem, škvarky, klobásou nebo sýrem. Poslouží i jako vynikající příloha k obědovým pokrmům, kterou lze střídat s brambory, kroupami nebo rýží. Osvědčí se také ve formě samostatného pokrmu bez zbytečných přísad.

Jaká mouka patří do halušek

Na jemném struhadle nastrouhejte oloupané brambory. Přidejte polohrubou nebo hrubou mouky, 1 lžičku soli (můžete přidat také 1 vejce) a těsto promíchejte. Množství mouky záleží na kvalitě a typu brambor. Těsto na halušky by konzistencí mělo připomínat těsto na lívance nebo řídší bramborovou kaši.Z tohoto druhu sýru se dá udělat i brynza. Pokud vyzrálou hrudku rozemeleme, prosolíme (4-6 soli) a pomeleme, máme brynzu. Nezapomeňte brynzu skladovat při nízkých teplotách.Halušky se k nám dostaly od našich slovenských sousedů, kteří je považují za své národní jídlo. Připravují se z bramborového těsta a nejčastěji se podávají s brynzou nebo se zelím a uzeninou.

Nastrouhejte najemno syrové brambory, přidejte vajíčko, polohrubou mouku a sůl a vyrobte hodně tuhé těsto. Nechte zavadnout a mezitím na pánvi na troše sádla anebo oleje opečte slaninku, aby zesklovatěla. Těsto pak strouhejte přes struhadlo „haluškáč“, do vařící osolené vody. Když halušky vyplavou, jsou uvařené.

Jak udělat Nokerle : Postup přípravy

Do misy dáme múku, množstvo podľa potreby, soľ, vajíčko a dolejeme studenou vodou tak, aby sme dostali polotuhé cesto. Necháme chvíľu odstáť. Do vriacej osolenej vody zavárame noky cez strúhadlo s veľkými slzičkami, ako na halušky. Keď vyplávu na povrch, scedíme.

Co to je brynza : Brynza (z rumunského brânză „tvaroh“, slovensky bryndza; někdy také brymza, brindza) je měkký, míšený a solený sýr vyráběný z hrudkového ovčího mléka, tvarohu, někdy i kravského či kozího. Vyrábí se v karpatských zemích: na Slovensku, v Polsku, Rumunsku, na Ukrajině a na Moravě.

Kolik brynzy do halušek

Suroviny

  1. brambory 750 g. varný typ C.
  2. mouka pšeničná polohrubá 250 g.
  3. vejce 1 ks.
  4. slanina 150 g.
  5. brynza 200 g.
  6. smetana ke šlehání 100 ml.


Halušky, slovenské národní jídlo, jsou na přípravu snadné a rychlé. Uvařit si je můžeme z brambor a mouky, nebo jenom z mouky. Nejoblíbenější jsou podávané s brynzou nebo se zelím a osmahnutou slaninou.Špecle jsou na přípravu velmi jednoduché a budeme na ně potřebovat jen mouku, vejce, mléko a sůl. Během přípravy spojíme všechny suroviny a vypracujeme těsto. Až je hotové, tak ve velkém hrnci přivedeme k varu osolenou vodu.

Co jsou spätzle : Špecle (z německého Spätzle) jsou vaječné nudle nebo noky užívané v jihoněmecké, jihorakouské, švýcarské, maďarské, alsaské a jihotyrolské kuchyni. Před rokem 1948 byly běžné i v Čechách a na Moravě.