Co je to statistika?
Statistika je vědním oborem, který se zabývá zkoumáním jevů, které mají hromadný charak- ter. Zkoumaný jev tedy musí příslušet určité části velkého množství prvků (předmětů, osob, událostí apod.), nebo musí být dána možnost opakovaně získat požadované informace o zkoumaném jevu za podmínek, za nichž jev může nastat.Správné rozhodování: Statistika nám poskytuje nástroje k vyvozování závěrů a rozhodování na základě dat. Pomáhá nám zjistit, zda jsou rozdíly nebo vztahy mezi skupinami nebo proměnnými statisticky významné. Znalost statistických procedur nám umožňuje správně interpretovat výsledky a dělat informovaná rozhodnutí.Statistika je vědní obor, který se zabývá sběrem, organizací, analýzou, interpretací a prezentací empirických dat za účelem prohloubení znalostí určité oblasti, obvykle hromadného jevu. Při aplikaci statistiky na vědecký, technický nebo společenský problém je třeba definovat výběrovou populaci a statistický model.

Co je Xi statistika : Statistika – věda o metodách sběru, zpracování a vyhodnocování statistických údajů. Zkoumá společenské, přírodní, technické a jiné jevy vždy na dostatečně rozsáhlém souboru údajů. Matematická statistika vychází ze shromážděných statistických údajů. Zabývá se jejich matematickým zpracováním a rozborem výsledků.

Jaké jsou základní zdroje statistických dat

Databáze, registry

  • Veřejná databáze.
  • Databáze národních účtů
  • Databáze demografických údajů za obce ČR.
  • Databáze demografických údajů za vybraná města ČR.
  • Registr ekonomických subjektů, IČO.

Co je Popisna statistika : Popisná statistika je disciplína kvantitativně popisující hlavní vlastnosti sbírky dat, např. výsledků měření. Popisná (též deskriptivní) statistika se snaží několika čísly a obrázky stručně vystihnout podstatné informace o daných datech.

Statistika je využívána i v praktických epidemiologických oborech jako jsou: nutriční, genetické a sociální epidemiologie, epidemiologie životního prostředí nebo farmakoepidemiologie. V oblasti hygieny se statistici zabývají analýzou dat souvisejících s prevencí nemocí a prodlužováním lidského života.

století. Na počátku 19. století Carl Friedrich Gauss a Adrien-Marie Legendre vynalezli metodu nejmenších čtverců a na konci tohoto století a na počátku 20. století se matematické metody statistiky začaly rychle rozvíjet v souvislosti s eugenickým a biologickým výzkumem.

Co je popisná statistika

Popisná statistika je disciplína kvantitativně popisující hlavní vlastnosti sbírky dat, např. výsledků měření. Popisná (též deskriptivní) statistika se snaží několika čísly a obrázky stručně vystihnout podstatné informace o daných datech.Součet absolutních četností v jednotlivých intervalech musí dát celkový počet hodnot. Vydělíme-li absolutní četnosti celkovým počtem hodnot, dostaneme relativní četnosti. Při ručním výpočtu je dobré si dělat průběžné kontroly. Počet všech hodnot musí být roven součtu všech absolutních četností.Statistická data představují informace ve formě hodnot určitého jevu, které dále slouží jako parametry pro srovnání či analýzu v určité oblasti.

Medián je prostřední hodnota ze seřazené posloupnosti hodnot. Je definován jako hodnota větší nebo rovna polovině hodnot v souboru a menší nebo rovna polovině hodnot v souboru.

Jak se počítá medián : Například průměr hodnot 2, 3, 3, 5, 7 a 10 je 30 děleno 6, což je 5. Medián je prostřední číslo ve skupině čísel, kdy má polovina čísel hodnotu vyšší než medián a polovina čísel hodnotu nižší než medián. Například medián čísel 2, 3, 3, 5, 7 a 10 je 4.

Kdy vznikla statistika : přestože statistika jako vědní obor vznikla až v novověku, s jejím praktickým využitím se setkáváme již v hluboké his torii. Po staletí byla a je zcela nezastupitelná pro hodnocení minulosti a určování směrů dalšího vývoje společnosti. Právě tato schopnost dělá statistiku tak významným oborem.

Jaké jsou typy dat

Typy dat

  • Binární data (binary data) mohou nabývat pouze dvou hodnot.
  • Nominální data (nominal data) obsahují více kategorií, které nelze vzájemně seřadit (neexistuje u nich přirozené pořadí jednotlivých hodnot) a u nichž nemá smysl ptát se na relaci větší/menší.


Průměr Jedná se o aritmetickou střední hodnotu a vypočítá se tak, že se sečtou skupiny čísel a pak se vydělí počtem těchto čísel. Například průměr hodnot 2, 3, 3, 5, 7 a 10 je 30 děleno 6, což je 5.Aritmetický průměr jako míra polohy

Pruhem nad symbolem pro čísla se označuje jejich průměr.

Jaké jsou druhy dat :

  • Data nominální Nominální data jsou taková data, která mají pouze význam jisté kvality, proto se někdy hovoří o kvalitativních datech.
  • Data ordinální Ordinální data představují podobně jako data nominální výběr z nějakého počtu možností.
  • Data intervalová
  • Data poměrová
  • Odkazy.