Toto společenství je vytvořeno za účelem správy domu a pozemku, který nevlastní žádný z vlastníků bytové jednotky či jednotek. SVJ je zodpovědné za správu a údržbu společných prostor, domu a pozemku, v zájmu všech vlastníků bytů. Samotné společenství vlastníků nesmí podnikat a ani se na podnikání podílet.Pojem společenství může označovat: komunita – společenství živých bytostí; společenství (křesťanství) – teologický pojem označující vzájemný vztah křesťanů či církví mezi sebou navzájem a s Bohem (communio). společenství, společenství mládeže nebo jen spolčo – neformální skupina mladých křesťanůDle platné právní úpravy je způsobilý být členem výboru SVJ kdokoliv, kdo je plně svéprávný a je bezúhonný ve smyslu živnostenského zákona. To znamená, že členem výboru může být jakákoliv fyzická nebo právnická osoba, která splňuje tyto dvě podmínky, bez ohledu na to, zda je vlastníkem některého z bytů v domě či ne.
Co obnáší SVJ : zahrnuje pouze správu, provoz a opravy společných částí domu (§ 9 zákona č. 72/1994 Sb.). SVJ (2000) je oprávněno sjednávat smlouvy ohledně společných částí, uskutečňovat či zajišťovat dodávky služeb spojených s užíváním jednotek (1994), a pojištění společných částí domu (§ 9a zákona č.
Jaké jsou povinností předsedy SVJ
Jedná se zejména o rozhodování o uzavírání smluv ve věcech správy domu (například k zajištění oprav, pojištění domu atd.), přípravu podkladů pro jednání shromáždění, svolávání shromáždění, vedení účetnictví a dalších písemností společenství, vyúčtování záloh, vymáhání plnění povinností uložených členům společenství aj.
Kdy se musí založit společenství vlastníků : Povinnost založit společenství vlastníků je dle §1198 (1) OZ stanovena v případě, je-li zde alespoň 5 jednotek, z nichž alespoň 3 jsou ve vlastnictví tří různých osob.
Dle zákona může dojít k založení SVJ dojít dvěma způsoby – buď uvedením stanov přímo do prohlášení vlastníka, nebo přijetím stanov v rámci zakladatelského právního jednání vlastníků jednotek.
Společenství vlastníků jednotek je ze zákona právnickou osobou ve smyslu § 18 občanského zákoníku a tudíž musí mít statutární orgán, tj. orgán, který je oprávněn jednat za společenství, jako by jednala právnická osoba sama.
Co dělá výbor SVJ
SVJ rozhoduje o věcech, které se pojí se správou bytového domu i k jeho efektivnímu provozu. Výbor, jakožto statutární orgán sdružení, vykonává a řeší veškeré věci v rámci správy domu a jeho provozu, které stanovy nebo NOZ nesvěřuje do působnosti jinému orgánu SVJ.Počet členů výboru zákon nestanovuje, typicky existují výbory tříčlenné. Lichý počet členů SVJ výboru s ohledem na jejich hlasování lze rozhodně doporučit. Členem orgánu může být teoreticky jakákoli osoba (i právnická) bez ohledu na to, zda je či není členem společenství vlastníků.Když v SVJ nastane situace, že se nenajdou dobrovolníci pro výkon funkce člena statutárního orgánu z řad členů společenství, pak je prakticky jediným možným řešením přiklonit se k volbě profesionálního předsedy, potažmo výboru složeného z osob, které nejsou členy společenství.
Založení SVJ může proběhnou pouze dvěma způsoby, tedy uvedením stanov do prohlášení vlastníka, nebo přijetím stanov ve formě veřejné listiny, tj. notářským zápisem o zakladatelském jednání. V prvním případě není potřeba notářského zápisu při založení, ani při každých dalších změnách.
Za co ručí předseda SVJ : Věděli jste, že statutární orgán společenství vlastníků (výbor/předseda) při výkonu správy domu ručí celým svým majetkem Za každé rozhodnutí nesete rovněž plnou právní odpovědnost!
Kdy je nutné SVJ : Dle zákona o vlastnictví bytů vznikalo společenství při splnění zákonných podmínek ze zákona. Povinnost založit společenství vlastníků je dle §1198 (1) OZ stanovena v případě, je-li zde alespoň 5 jednotek, z nichž alespoň 3 jsou ve vlastnictví tří různých osob.
Kdy je nutné zřídit SVJ
Jedná se o situaci, kdy se v domě nachází alespoň pět jednotek a zároveň alespoň čtyři z těchto jednotek jsou ve vlastnictví čtyř různých vlastníků. V takovém případě mají vlastníci jednotek povinnost společenství vlastníků jednotek založit.
Jaká je cena
Odměna notáře za sepsání notářského zápisu činí podle typu společenství 4.000 Kč bez DPH. Odměna notáře za sepsání dalších listin činí cca 1.000 Kč až 2.000,-Kč bez DPH. Soudní poplatek za zápis společenství do rejstříku společenství notářem činí 2 700 Kč, provádí-li zápis soud, činí 6 000 Kč.SVJ je právnickou osobou, která je omezena jednat pouze v oblasti správy domu. Existující SVJ v domě zajišťuje správu domu a řešení otázek týkajících se společných prostor a věcí bude pokračovat kontinuálně, a to i při převodech vlastnictví k jednotlivým jednotkám.