Co je to soté?
Kuřecí prsíčka nakrájíme na proužky, obalíme v Solamylu. Dáme na pánev s olejem, opečeme za stálého míchání. Olej slijeme, přidáme na kolečka nakrájený pórek a na plátky nakrájený česnek. Vše opečeme, osolíme a před dohotovením zalijeme trochou šlehačky a prohřejeme.Ragú (francouzsky ragoût) je pokrm z nakrájeného dušeného masa, vnitřností nebo výjimečně i zeleniny. Podává se s hustou pikantní omáčkou, která je výsledkem pomalého dušení.Postup:

  1. Do nádoby vložte míchací hák.
  2. Kuřecí maso pokrájejte na nudličky, osolte a obalte v kukuřičném škrobu.
  3. Do nádoby přidejte 2 lžíce oleje a pokrájený pórek.
  4. Restujte 3 minuty / 100 °C / rychlost 1.
  5. Přidejte maso a 2 lžíce sójové omáčky.
  6. Restujte 8 minut / 100 °C / rychlost 2.

Co s výpekem z kuřete : Steak nebo pečené maso pozvednete na vyšší úroveň, když k němu přidáte omáčku. Jednou z nejlepších a nejsnadnějších je omáčka z výpeku. Ten vzniká v pekáči po pečení masa nebo v pánvi po restování. Už sám výpek má silnou, masovou chuť, kterou stačí doladit v několika krocích a vykouzlíte z něj lahodnou omáčku k masu.

Co to je saute

Soté (z francouzského sauté pro minutku, rychle osmažené jídlo) je pokrm z masa, nakrájeného na kousky (menší než u ragú), rychle osmahnutého na malém množství tuku. Takto se uzavře povrch masa, které tak zůstane šťavnaté. Většinou se maso dále dusí do měkka a kombinuje se se zeleninou.

Jak se píše ragú : Tento pojem pochází z francouzštiny, nejedná se tedy o slovo tzv. domácí. Právě z těchto důvodů si slovo zachovalo alespoň zbytky původního pravopisu a na konci slova napíšeme „ú“, tedy píšeme vždy ragú. Stejná situace nastává i u dalších cizích slov, např.: iglú, manikúra, pedikúra, túra, skútr apod.

Plátky sekané, která vám zbyla od večeře, můžete druhý den připravit podobně, jako řízky. Dostane tím zcela jiný rozměr a vy se nebudete ve vaření opakovat. Sekanou rozkrájejte na nugety a každou z nich namočte do rozšlehaného vajíčka smíchaného se lžičkou hořčice a obalte ve strouhance.

Hotové paštiky necháme vychladnout a ideálně odležet 2–3 dny. Skladujeme v lednici. Neotevřená paštika vydrží až 9 měsíců.

Jak se dělá omáčka z výpeku

Pokud chcete vytvořit hustou omáčku k pečenému masu, je dobré nejprve výpek z pekáčku přecedit do menšího hrnce a přivést k varu. Tím zredukujete nadbytek vody a zůstane vám pouze tuk. Na závěr přidejte světlou jíšku a k té přilijte vývar. Opět povařte a zredukujte do požadované konzistence.Restování, nebo-li sauté, je kulinářský pojem, jehož význam je velmi důležité pochopit. Je to smažení masa na malém množstvím tuku ve velmi horké pánvi tak, aby pánev nebyla přeplněná. Maso nesmíte nakupit na sebe, musí být pouze v jedné vrstvě, protože pak by se místo restování dusilo.V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti.

Pro psaní ú s čárkou a ů s kroužkem je nejčastěji rozhodující to, kde ve slově dlouhé u stojí. Pokud se nachází na jeho začátku, píšeme vždy a bezpodmínečně ú s čárkou. Pokud stojí uvnitř tohoto slova nebo na jeho konci, píšeme většinou ů s kroužkem. Pokud se nejedná o citoslovce nebo cizí slova.

Co je to Fašírka : Dříve se tímto slovem označovalo namleté okořeněné maso ze zabijačky, které bylo určeno na další zpracování. Dnes si pod fašírkou představíme směs mletého masa, vejce, nasekané cibule, česneku, strouhanky a koření. Nejčastěji se jedná právě o sekanou nebo karbanátky, mnohdy se ale do fašírky přidává i zelenina.

Jak dlouho vydrží sekaná : Syrová bavorská sekaná se nesmí skladovat déle než 24 hodin. Po upečení se musí zabalit do potravinářské fólie a v nádobě uložit do chladničky. Vydrží tam při pěti stupních asi pět dní. Pokud je sekaná zabalená a stále uzavřená, měli byste dbát na minimální dobu trvanlivosti.

Co udělat s Vypekem z husy

Husí výpek je lahůdkou, dá se využít mnoha způsoby: Přidat se může do těsta, pod dušené zelí i do skvělé pomazánky. Svatomartinská husa to není jen skvěle upečené maso, které rádi 11. listopadu konzumujeme se zelím a knedlíkem.

Čím můžete zahustit omáčky

Někdo zahušťuje na malé kousky nakrájeným chlebem, někteří sáhnou po škrobu a jiní vsadí na stejný poměr masa a cibule, která se ve výsledku rozvaří a omáčku tak zahustí. Naprosté dokonalosti však dosáhnete pouze se starou dobrou jíškou.V rozehřátém másle nechte zpěnit nadrobno nakrájenou cibuli, poprašte moukou a umíchejte jíšku, která by měla být dozlatova. Přidejte malé množství horkého vývaru a rozmíchejte v něm jíšku, až vznikne kašička. Poté zalijte celým vývarem, důkladně rozmíchejte, podle potřeby osolte a opepřete a vařte 25 minut.

Co je smažit : Smažení je tepelná úprava pokrmu, při které se pevné kusy polotovaru (masa, masa obaleného v těstíčku, brambor, zeleniny apod.) ponechají po dobu až 15 minut na pánvi v oleji (nebo jiných tucích kupříkladu sádle či másle) o teplotě značně vyšší (přes 200 °C), než je teplota varu vody.