Some (nějaký) se používá v kladných větách. a any v záporu a v otázce (v záporu ho překládáme jako „žádný“ a v otázkách jako „nějaký“).anything = něco, cokoli, nic.Slova some a any používáme pouze u nepočitatelných podstatných jmen (some money, some time, some air) nebo u podstatných jmen v množném čísle (some people, some children, some dogs).
Kdy se pouziva Few a little : Kdy a jak se který výraz používá S počitatelnými podstatnými jmény zvolte „few“, s nepočitatelnými podstatnými jmény „little“. Tato dvě slova se používají spíše v negativním smyslu. We should hurry up.
Co to je over
Příslovce. nahoře, vrchem, horem letící ap.
Co je would like : WOULD LIKE (dal bych si, rád bych)
V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti.
a lot (of)
Univerzálním slůvkem, které použijeme, když je něčeho hodně je a lot/ə'lɒt/ . Používá se jak u počitatelných tak nepočitatelných podstatných jmen. Neobjevuje se ale ve velmi formální angličtině. I've got a lot of money.
Kdy použít a lot of
MUCH se používá jen u nepočitatelných podstatných jmen, MANY pouze u počitatelných! I don't have many friends. There aren't many students in our school. There isn't much time.yo to je jak yeah, proste tak vetsinou zacinaj rozhovory,ale moc formalni to není, jako asi bych neřekl : yo miss teacher …stay/'steɪ/ = zůstat, pobývat.
Sloveso have to vyjadřuje, že něco musíme dělat, protože to máme přikázané: The criminal has to go to prison. – Zločinec musí jít do vězení. Mum said I have to wash the dishes.
Co je werden : Sloveso werden má samostatný význam – stát se, stávat se. Dále se používá při tvoření budoucího času – Ich werde zu Hause sein. (Budu doma.), nebo při tvoření trpného rodu – Er wird auch eingeladen. (Je také pozván.)
Jaké i na konci jména : Koncovky přídavných jmen (jarní/mladý)
U měkkých přídavných jmen (vzor jarní), píšeme vždy měkké I. U tvrdých přídavných jmen (vzor mladý) píšeme tvrdé Y, nikoliv však ve všech tvarech! V 1. pádě množného čísla rodu mužského životného píšeme -Í (malí chlapci jako mladí chlapci).
Jaké i na konci slova
Další zvláštní kategorii tvoří podstatná jména, která můžeme psát jak s měkkým i, tak s tvrdým y. Správnou variantu poznáme podle koncovky slova. Pokud podstatné jméno v množném čísle končí na životné koncovky i, é, či ové, píšeme měkké i. Končí-li naopak koncovkami y nebo e, píšeme tvrdé y.
Anglická slůvka „many“, „much“ a „a lot“ znamenají česky jedno a to samé – „hodně“.V přítomném čase lze použít buď modál must nebo vazbu have to. Mezi nimi je však drobný významový rozdíl. Zatímco must vždy povinnost uděluje, přikazuje (povinnost vychází od mluvčího), have to ji pouze oznamuje (povinnost vychází z okolností, pravidel, či od jiných mluvčích).
Kde se píše much a kde many : Použití MANY a MUCH
- MANY = mnoho → použijeme u počitatelných podstatných jmen.
- MUCH = mnoho → použijeme pro nepočitatelná podstatná jména.
- Pro pokročilejší: MANY a MUCH se používá převážně v otázkách a záporných větách.