Borka je odumřelá, povrchová vrstva druhotně ztloustlého stonku (kmene) nebo kořene, je tvořena odumřelými buňkami. Bývá často nesprávně označovaná jako kůra. Má ochrannou funkci. Některé druhy dřevin mají borku rozbrázděnou a tlustou několik centimetrů (dub), jiné tenkou a odlupující se či hladkou borku bez rýh (buk).Teplý vzduch u země začne rychle stoupat a ochlazovat se. Tím v něm obsažená vlhkost začne kondenzovat do malých kapiček a vzniká pověstný bouřkový mrak – cumulonimbus. Pro úspěšný vznik mohutného bouřkového mraku je tedy zapotřebí i další faktor – vysoká vlhkost vzduchu.primární kůra (cortex primarius) vzniká při růstu na vzrostném vrcholu. druhotná kůra (peridermis) zakládá se ve stoncích dvouděložných a nahosemenných rostlin. Slouží jako druhotné pletivo, po vzniku odumře vnější část a pokožka primární kůry. Druhotná kůra vzniká činností felogénu.
Co je na Borku : Masopustní rej. Jednou za dva roky se na Borku koná tradiční rej kostýmů a masek. Za doprovodu hudby projde průvod celou vesnici a je tak příležitostí nejen pro oblíbenou zábavu, ale i přátelská setkání.
Co to je borec
člověk, který v něčem nebo něčím vyniká: V angličtině nejsem žádný borec. Připadal si jako největší borec.
Jak poznat Stromy podle kůry : Nejen, že se stromy dají poznat podle kůry (nezaměnitelná je například bříza bělokorá), ale i pupen na větvičce nám dokáže mnoho prozradit. Nejlepším ukazatelem je bezesporu postavení pupenů na větvičce. Může být vstřícné (dva proti sobě, jako mají javory), střídavé (buk) nebo nahodilé.
V zimě se u nás vyskytují bouřky tehdy, když k nám nejčastěji od severozápadu proudí vzduch, který je původem studený, ale při průchodu přes teplejší povrch oceánu se jeho spodní vrstvy zahřejí a vznikne instabilní zvrstvení.
Bouřková činnost vzniká při stavech silné vertikální lability atmosféry, ke které dochází při rychlém poklesu teploty vzduchu s výškou, je-li zároveň ve vzduchu obsažená dostatečná vlhkost. Bouřky tak vznikají hlavně koncem jara a v létě během dne, kdy je zemský povrch ohříván intenzivním slunečním zářením.
Co je páťa stromů
pařez. Oddenková část kmene s kořeny, která zůstala po pádu stromu a je vysoká maximálně 1,5 m. V pralesovitých porostech, kde v minulosti došlo k těžbě stromů, jsou místy patrné řezné plochy na pařezech. Takové pařezy jsou v databázi odlišeny a je možno podle nich vypočítat přibližné množství vyklizené dřevní hmoty.Je známo 73 tisíc druhů stromů.zmatek, chaos, nepořádek; bordel 3, brajgl 2, čurbes 2; op. pořádek: Úředníci radnice mají v záznamech binec. Na ministerstvu vládl binec.
Odpověď Dobrý den, podle Slovníku spisovného jazyka českého je slůvko "bo" nářeční a jeho význam je "neboť".
Jak poznat bukové dřevo : Bukové dřevo patří z listnáčů k nejznámějším. Je tvrdé, málo pružné, poměrně pevné. Barvu má světle hnědou až narůžovělou, pařením získá tmavší, charakteristickou barvu. Je stejnorodé a husté.
Jak poznat borovici od smrku : Na rozdíl od smrku, který má mělký kořenový koláč rozprostřený do šířky, borovice, má tzv. hlavní kůlový kořen a právě svým kořenovým systémem se uchytí i na skále, tam, kde jiný strom zakoření stěží.
Co znamená bouřka v dubnu
Po bouřce v dubnu připadají mrazíky. Hřímání tohoto měsíce veselý a hojný rok, ale zlých smrt předpovídá. Bouřky v dubnu zvěstují dobré léto.
V letním období dosahuje Cumulonimbus výšky až 15 kilometrů, v zimě téměř vždy do 5 kilometrů. Jsou ovšem výjimky, které potvrzují pravidlo.Skutečnost, že se u nás vyskytují bouřky častěji v létě než v zimě, je způsobena tím, že v létě se u nás často vyskytuje instabilní zvrstvení v důsledku ohřívání zemského povrchu slunečním zářením, zatímco v zimě převažuje stabilní zvrstvení s častými inverzemi, způsobené zápornou radiační bilancí zemského povrchu.
Co nedělat při bouřce : Co během bouřky nedělat Během bouřky se neopírejte o zdi či skalní stěny, neběhejte, neplavte, neplujte v loďkách a neprovozujte ani jiné vodní sporty. Podle hasičů by se lidé při bouřce měli vyvarovat i přenášení kovových předmětů, telefonování a používání jiných elektrických spotřebičů.