Každý soubor v počítači je uložen ve složce, které mohou obsahovat rovněž i další složky. Složka je tedy místo, kam se ukládají soubory. Každý soubor je uložen v některé složce nebo podsložce (složka uvnitř jiné složky).Adresář (také složka nebo direktorář) je v informatice organizační jednotka v souborovém systému na datovém médiu. Adresář sdružuje na disku dokumenty (soubory) a další složky (podadresáře) a slouží k tomu, aby si je uživatel mohl logicky uspořádat. Adresáře tvoří na disku stromovou strukturu.Přejděte na místo, kde chcete vytvořit novou složku, a klikněte na Nová složka. Zadejte název složky a stiskněte Enter. Pokud chcete dokument uložit do nové složky, otevřete dokument a klikněte na Soubor > Uložit jako,přejděte do nové složky a klikněte na Uložit.
Co je struktura složek : Strukturu složek a podsložek můžeme připodobnit jakýmsi deskám, šanonům či obálkám a deskám uvnitř desek, do kterých si jednotlivé soubory neboli naše dokumenty tématicky třídíme. Dříve – v dobách DOSu – se říkalo složkám adresáře neboli anglicky direktoráře (directory). Všechno to je jedno a totéž.
Co je to složka
Složka může mít různé významy: V algebře: složka (komponenta) uspořádané n-tice – objekt v uspořádané n-tici příslušný dané pozici. složka (komponenta) tenzoru nebo obecnějšího prvku vektorového prostoru, který lze vyjádřit jako uspořádaný soubor objektů příslušných jednotlivým prvkům báze.
Jak vytvořit složku v počítači : Vytvoření složky
- Pro vytvoření nové vlastní složky klikněte na ikonu "Nastavení" (ozubené kolo) v levé dolní části obrazovky.
- Ve spodní části levého menu zvolte "Vlastní složky".
- Zde klikněte na tlačítko "Přidat složku" a zadejte její název.
Soubor v informatice označuje pojmenovanou sadu dat uloženou na nějakém datovém médiu, se kterou lze pracovat nástroji operačního systému jako s jedním celkem. Obsahem souboru mohou být různá data.
Složka (nebo také adresář) umožňuje logické uspořádání souborů do jedné skupiny. Každá složka může kromě souborů obsahovat i další složky (vnořené složky neboli podsložky). Název může obsahovat až 256 znaků, nesmí tam být: <;>;*;:;\;;.
Jak najít složku v počítači
Pokud chcete rychle najít relevantní soubory z počítače a cloudu, vyhledejte je na domovské stránce. Pokud chcete najít soubory uložené ve složce, vyhledejte je ze složky, jako je stažené soubory. Pokud chcete provést pomalé, ale podrobné vyhledávání, vyhledejte ho na tomto počítači místo z domovského počítače.
Přípona souboru | Typ souboru | Program pro otevření – např: |
---|---|---|
.eps | postscriptový soubor | Adobe Photoshop, Adobe Illustrator |
univerzální formát (text, grafika), nezávislý na hardware) | Acrobat Reader | |
.avi | multimediální soubor (film, zvuk | Windows Media Player |
.mpeg-2 | videosoubor) | Windows Media Player, přehrávače DVD |
Adresář (někdy taky nazýván jako složka) obsahuje jednotlivé soubory. Lze přirovnat například ke kufříku, který obsahuje soubory (papíry). Nelze spustit (přečíst), ale můžeme ho otevřít a vybrat si z něj soubor. Často bývá v adresáři i jiný adresář (tady se nabízí analogie, kdy dáme kufřík do kufru u auta).
Soubor v informatice označuje pojmenovanou sadu dat uloženou na nějakém datovém médiu, se kterou lze pracovat nástroji operačního systému jako s jedním celkem. Obsahem souboru mohou být různá data.
Co je soubor dat : Struktura souborů dat umožňuje správu nahraných údajů. Soubor dat je kontejner obsahující údaje, které nahráváte do služby Analytics.
Co to je HTML soubor : Soubory formátu HTML (Hypertext Markup Language) neboli značkovací jazyk a XML (eXtensive Markup Language) neboli rozšiřitelný značkovací jazyk jsou formátované textové soubory, obsahující kromě vlastního textu i značky (tagy), které definují, jak se má text zobrazovat. Tyto jazyky jsou určené pro tvorbu webu.
Jak funguje HTML
Jazyk HTML je tvořen z elementů (prvků), pomocí kterých je možné vyjádřit jakým způsobem se má obsah prvku uživateli prezentovat. Každý prvek má svoji otevírací značku, prezentovaný obsah a obvykle uzavírací značku. Elementy obvykle obsahují atributy (id, class, atd.), které mohou doplňovat další informace.
Kaskádové styly (v anglickém originále Cascading Style Sheets se zkratkou CSS) je v informatice jazyk pro popis způsobu zobrazení elementů na stránkách napsaných v jazycích HTML, XHTML nebo XML. Jazyk byl navržen standardizační organizací W3C, autorem prvotního návrhu byl Håkon Wium Lie. Byly vydány CSS1, CSS2 a CSS3.HTML (Hypertext Markup Language)
je standardní značkovací jazyk což znamená, že jeho pomocí značkujeme části textu tak, aby prohlížeč poznal jak chceme aby vypadal výsledný text. Značkám se říká tagy. Jazyk je používaný pro dokumenty určené k zobrazení ve webovém prohlížeči.
Jak zjistit HTML kód : V prohlížeči Chrome: Klikněte pravým tlačítkem na libovolnou část stránky a vyberte Prozkoumat. Zobrazí se veškerý kód HTML z vykreslované stránky.