Složené výroky jsou výroky, které vznikly z jednoduchých výroků použitím logických spojek.Výrok je tedy tvrzení, na které lze odpovědět ANO nebo NE. Co nás už ale nezajímá je fakt, zda je odpověď pravdivá či nepravdivá. Tedy výrok Venku prší je výrok bez ohledu na to, zda víme, zda venku prší nebo ne. Na Tento výrok vždy můžeme odpovědět ano / ne.Výrok je každá oznamovací věta (sdělení), u níž dává smysl, když uvažujeme, zda je buď pravdivá, nebo nepravdivá. U výroku určujeme pravdivostní hodnotu. Pokud výrok platí, označíme jeho pravdivostní hodnotu číslicí 1, pokud neplatí, označíme jeho pravdivostní hodnotu číslicí 0.
Co to je negace : Velmi často v matematické logice potřebujeme k danému výroku nalézt výrok, který tvrdí přesný opak. K tomu slouží negace. Negací výroku budeme rozumět takový výrok, který popírá pravdivost výroku původního. Negace výroku je tedy jeho „pravý opak“, který vylučuje platnost původního výroku.
Co není výrok
Výrokem není například tázací věta nebo věta, u které nemůžeme jednoznačně určit její pravdivostní hodnotu. Opět příklad: Bude i příští rok Bill Gates nejbohatší člověk na světě Zelená barva je nejkrásnější.
Co je výroková forma : Výroková forma je výraz, obsahující jednu nebo více proměnných z předem určené množiny, z něhož se po dosazení za proměnné stane výrok. Výrokové formy budeme značit malými řeckými nebo latinskými písmeny s vyznačením proměnné nebo proměnných. Příklady: α(x) : x > 3,x ∈ Ę.
výrok (enunciát) – rozhodnutí v užším slova smyslu. odůvodnění – obsahuje popis skutkového stavu, vyjádření účastníků řízení, rekapitulaci případného dokazování a zdůvodnění posouzení právního stavu věci. poučení o možnosti podat opravný prostředek. datum a místo vydání rozhodnutí
Implikace je pravdivá pravě tehdy, když jsou oba spojované výroky pravdivé nebo když je první výrok nepravdivý.
Co to je Disjunkce
Disjunkce znamená odloučení, rozdělení, odloučené oblasti, sloučení oblastí, logický součet výroků, množinových prvků zařazených do jedné skupiny celku. Oblasti se mohou překrývat. Pojem se používá např. ve fytogeografii.Tautologie (z řeckého ταυτολογία, tautologia, výpověď o témže) je v logice vždy pravdivý složený výrok. Je pravdivý vždy, bez ohledu na pravdivostní hodnotu jednotlivých částí takového výroku. Příkladem tautologie je výrok: „Buď bude zítra pršet, nebo zítra pršet nebude.Logika (z řeckého λoγoς) zkoumá způsob vyvozování závěrů a způsob předpokladů. V běžné řeči se ,,logikou'' označuje myšlenková cesta, která vedla k daným závěrům. Logika je účinným nástrojem mnoha vědních disciplín i každodenní mezilidské komunikace.
Jaký je rozdíl mezi rozhodnutím a usnesením Rozhodnutí řeší věc jako takovou – většinou stanovuje práva a povinnosti, je proti němu přípustné odvolání. Naproti tomu usnesení se zpravidla týkají vedení řízení (např. přerušení řízení, vyžádání si podkladů), proti usnesení je ne vždy možné se odvolat.
Co je to rozhodnutí : Rozhodnutí je individuální právní akt orgánu veřejné moci, kterým se zakládají, mění nebo ruší práva anebo povinnosti jmenovitě určené osoby nebo kterým se v určité věci prohlašuje, že taková osoba práva nebo povinnosti má anebo nemá.
Co to je implikace : Implikace (z lat. implicatio, propletení, zahrnutí) znamená vztah vyplývání nebo zahrnutí. Skutečnost nebo výpověď A implikuje nějaké B, pokud z A nutně vyplývá B, případně pokud je B v A už zahrnuto čili implikováno.
Co je to XOR
Exkluzivní disjunkce (někdy též vylučovací nebo úplná disjunkce, exkluzivní OR či XOR) je logická operace, jejíž hodnota je pravda, právě když každá vstupní hodnota nabývá, v porovnání s ostatními vstupy, unikátní hodnotu.
Kontradikce (z lat. contra-dicere, protiřečit) znamená spor nebo protimluv.Za zakladatele logiky je považován Aristoteles (384–322 př. n. l.).
Co je to fuzzy logika : Fuzzy logika (česky též mlhavá logika) je podobor matematické logiky odvozený od teorie fuzzy množin, v němž se logické výroky ohodnocují mírou pravdivosti. Liší se tak od klasické výrokové logiky, která používá pouze dvě logické hodnoty – pravdu a nepravdu, obvykle zapisované jako 1 a 0.