Sencha obsahuje mnoho antioxidantů, má stimulační účinek, zpomaluje proces stárnutí a snižuje krevní tlak. Příznivé účinky pití zeleného čaje jsou obecně uznávány zejména u následujících onemocnění: cukrovka, infekční onemocnění, zubní kaz, prevence rakoviny, vysoký cholesterol a cukrovka.Příprava: Na 250ml použijte přibližně 3g (zarovnaná polévková lžíce), zalejte vodou o teplotě cca 70 až 80°C a nechte louhovat do 2 minut. Z jedné dávky čajových listů lze připravit 3 nálevy. Zelený čaj Sencha je považován za nejlepší a nejzdravější čaj na světě.Při výběru zvolte zelený nebo bílý čaj, který obsahuje vysoký podíl polyfenolů – antioxidantů, jež zvyšují imunitu a snižují hladinu cholesterolu v krvi. Zároveň vážou volné radikály, a jsou tak v optimálním případě obranou proti stárnutí i rakovině. Po obědě navíc zelené a bílé čaje pomáhají s trávením.
Jak dlouho se louhuje Sencha : Zelený čaj zalijte vodou o teplotě 70-80 °C (cca 2 minuty po převaření vody), v poměru 1 čajovou lžičku na 1,5-2dl. Doba vyluhování 2-3 minuty (přikrytý šálek), poté přeceďte.
Jakou vodou zalít čaj
Teplota vody
Kvalitní zelený nebo bílý čaj byste v žádném případě neměli zalít vroucí vodou. Přijde tak o své unikátní aroma. Ideální je použít vodu o teplotě 70 stupňů. U spousty speciálních Kusmi Tea čajových směsí se také doporučuje zalít čaj s vodou o teplotě 80 stupňů.
Jaký je nejlepší zelený čaj : Nejlepším a také nejznámějším zeleným čajem je podle odborníků čaj Sencha. Pěstuje se v Japonsku, kde je také nejoblíbenějším čajem. Jeho chuť je velmi jemná a svěží, přestože má silnější travnaté aroma. Z čínských zelených čajů je známý zejména Gunpowder, v překladu „střelný prach“.
Zbytky rostlinného původu lze vytřídit do bioodpadu, stejně jako kávovou sedlinu nebo sáčky od čaje. Živočišné zbytky patří do směsného odpadu.
Jedním ze způsobů je vodu přivést k varu, a pak počkat… Pokud chcete, aby voda vychladla na 90°C, počkejte 2 minuty, pokud chcete zelený čaj louhovat při teplotě kolem 80°C, počkejte 4 minuty.
Jaký čaj pít na večer
Večer. V pozdnějších denních hodinách se vyhýbejte čajům s obsahem teinu. Uvařte si raději pořádnou konvici ovocného nebo bylinného odvaru. Vnitřní pohodu před spaním přinese heřmánkový nebo šípkový čaj, případně rooibos s typickou sladko-oříškovou vůní.Zelený čaj – kontraindikace
Zelený čaj obsahuje kofein – ačkoli ho není mnoho, lidé, kteří jsou na tuto látku citliví, mohou jeho účinky pocítit. Konzumaci kofeinu, a tedy i nadměrného množství zeleného čaje, by se měly vyhnout těhotné ženy, kojící ženy a malé děti. Ti, kteří trpí hypertenzí, mohou být naopak klidní.Díky bohatému obsahu kofeinu a EGCG zelený čaj urychluje metabolismus a tím podporuje spalovat tuky. Zároveň přitom odstraňuje únavu, podporuje kognitivní funkce (míru soustředění a pamět).
Zelený čaj zvyšuje kyselost v žaludku. To může vést právě k bolestem břicha, nevolnosti, pálení žáhy, ale třeba také k zácpě. Čaj tedy nikdy nepijte nalačno, ideální je, jak už se píše výše, jeho konzumace mezi jídly, popř. po jídle.
Jak často se může pít zelený čaj : Jak často se tedy zelený čaj má pít Doporučené množství je dvakrát až čtyřikrát denně, maximálně litr, což představuje zhruba pět šálků denně.
Jak využít sáčky od čaje : Čajové sáčky jsou doslova pomocníkem sbaleným na cesty. Díky svým regeneračním účinkům je můžete pohotově využít také jako obklad na podrážděnou pokožku po hmyzím štípnutí, slunečním popálení a na drobné odřeniny nebo vyrážku. Čaj pokožku zklidní, dezinfikuje a zároveň pomáhá urychlit vlastní hojení.
Kolik můžu vypít čaje
Ačkoli se účinky kofeinu mohou projevit již po prvním šálku, nejčastěji jich bez jakýchkoli obtíží může vypít dospělý člověk až pět. Toto množství se však může výrazně lišit u nemocných osob, těhotných žen a dětí, které by obecně měly pít čaje méně, či dokonce žádný.
Přispívá k vaší štíhlé postavě, je vhodná k pravidelnému pitnému režimu – má vyvážený obsah minerálů a nezatěžuje vaše ledviny. Je vždy čerstvá u Vás doma – optimálně "uskladněná" v chladu a temnu ve vodovodním potrubí.Mimo jiné ale kofein také ovlivňuje usínání – a to dost zásadně. Odborné zdroje přitom uvádí, že kofein může narušovat spánek klidně i po 6 hodinách od přijetí. Měli byste proto mít na paměti, že poslední šálek kávy nebo čaje byste měli vypít nejpozději těchto 6 zmiňovaných hodin před spaním.
Proč nepít čaj : Čaj dehydruje
Černý i zelený čaj obsahují látky, které způsobují našemu tělu dehydrataci a spolu s ní vyplavují z těla důležité vitaminy. „Pro naše tělo jsou daleko užitečnější čaje bylinkové a ovocné, pokud tedy pominu obyčejnou čistou vodu,“ říká Jana Malátová, osobní trenérka a výživová poradkyně.