Princip šalování spočívá v umístění šalovací formy kolem obvodu konstrukce, nebo na rovnou plochu, kam se bude beton lít. Bednění musí být dostatečně pevné a stabilní, aby odolalo tlaku a váze mokrého betonu. Po nalití betonu do formy stavebník čeká na zatuhnutí.Sloveso šalovat slovníky označují za slangové, v jazyce zedníků, ale i nás kutilů, znamená obkládat prkny, bednit.Největším nepřítelem betonování v zimním období jsou samozřejmě nízké teploty. Při nich dochází ke zpomalení hydratace betonu, a tak přestává schnout. Pokud teplota betonové směsi klesne pod 5 °C, proces schnutí se zastaví a mohou se objevit praskliny, které negativně ovlivní vlastnosti konstrukce.
Kdy odstranit bednění : Nenosné části bednění můžeme odstranit, jakmile beton dosáhne pevnosti zachovávající tvar konstrukce. Za běžných podmínek tuhnutí a tvrdnutí uvolňujeme bočnice trámů a průvlaků již druhý nebo třetí den, bočnice pilířů a sloupů po deseti dnech.
Co pouzit na Salovani
Typy šalování
Bednění z dřevěných prken, OSB a dřevotřískových desek lze rozebrat a znovu použít. Pro betonování stropů se též využívají systémové překližkové desky podpírané nosníky a stojinami, které lze po zatvrdnutí betonu odstranit a použít pro betonování dalšího podlaží.
Čím natřít bednění : Možností je nátěr fasádní silikonovou (BARLET SILIKON BARVA FASÁDNÍ V4018) nebo akrylátovou (BARLET AKRYLÁT BARVA FASÁDNÍ V4013) barvou ve zvoleném odstínu. Životnost těchto barev se pohybuje i okolo 20 let, pokud jsou na suchém podkladu (není uvedeno, zda zeď bude odizolována od zemní vlhkosti).
Bednění – německy die Schalung odtud slangové šalování, šalunk je dočasná nebo trvalá pomocná konstrukce vytvářející formu pro uložení a zhutnění čerstvého betonu při výrobě betonových a železobetonových konstrukcí a prvků. Často se s termínem setkávám při návrhu zahradních zdí, zejména plotů.
Staročeské slovo jícha se dnes proměnilo ve výraz jíška, který má s omáčkou stále mnoho společného. Jíškou se totiž omáčky nebo polévky zahušťují. Pro omáčku se někdy užíval také název šalše. Stejně jako jíchy byly šalše označovány podle chuti nebo barvy.
Kdy muze zmrznout beton
Běžné betony se používají do zhruba pěti stupňů nad nulou. Když teploty klesnou na nulu nebo i níž, musí stavebník zbystřit pozornost. V mrazu voda mrzne a led může roztrhat strukturu betonu dřív, než dosáhne požadované pevnosti.Moderní beton se začal používat po druhé světové válce s tím, že vydrží asi 50 roků.Ztracené bednění lze případně nahradit betonovými překlady. V každém případě je důležitá kovová výztuž, která základy prováže a zpevní.
K tradičnímu bednění věnců se nejčastěji používá smrkové dřevo ve formě prken, fošen či hranolů. Toto bednění je ovšem velmi pracné a časově náročné, proto se od něj již odstupuje a používá se jen při velmi atypických konstrukcích.
Čím ukončit ztracené bednění : A na závěr (po zatvrdnutí betonu) pokryjte svrchní řadu tvarovek plotovou stříškou na zdivo – ty vytvoří čisté ukončení zdi. Betonové zákrytové desky lze připevnit pomocí stavebního lepidla.
Čím zasypat ztracené bednění : U zdí o výšce nad 100 cm vykopejte zeminu do hloubky 80 cm a na mrazuvzdornou vrstvu uložte minimálně 20 cm silnou vrstvu betonu. Beton nanášejte krátce před usazením svahových tvárnic. Použijte jen tolik betonu najednou, kolik tvárnic stihnete položit, protože beton musí být při usazování tvárnic vlhký.
Co je to bednění
bednění (forma) – dočasná pomocná konstrukce, která tvoří formu pro uložení a zhutnění čerstvého betonu při výrobě betonových a železobetonových konstrukcí, nebo formu pro uložení a dusání hliny při výrobě stěn hliněné stavby.
Tradiční způsob bednění věnce
Při tradičním postupu je nutné připravit bednění z dřevěných prken po obvodu celé stavby. To nemusí být snadné dostat na požadované místo, ani ho tam upevnit tak, aby udrželo váhu betonu. Do hotového bednění se pak ukládá výztuž, která se izoluje a následně zalévá betonem.Tento výraz označoval hustou omáčku, která se podávala nejčastěji k drůbežímu masu a dochucovala se nejrůznějšími bylinkami. Také se do těchto hustých omáček přidávaly další ingredience, například víno, ocet, mandle, cukr, med, žemle nebo pepř.
Co je to Šalba : lstmi) jednání směřující k oklamání někoho; úskok, šalba: užít lsti; sáhnout ke lsti; utéci se ke lsti; strojit, vymýšlet l.; dosáhnout něčeho lstí; ženská l.; politická, válečná l.