Pojmem biodiverzita rozumíme rozmanitost živé přírody. Nejčastěji bývá vyjadřována jako biodiverzita druhová (druhová rozmanitost), tedy počet druhů živých organismů, které obývají konkrétní území.Biologickou rozmanitostí se rozumí pestrost ekosystémů (přírodního kapitálu), druhů a genů na celém světě či v určitém stanovišti. Biologická rozmanitost je nepostradatelná pro život člověka a je zásadní pro ekosystémovou stabilitu.Znečišťování ovzduší, nešetrné hospodaření s vodou, velké skládky odpadu, používání umělých hnojiv, kácení pralesů a další problematické chování mají různé následky, jako je například vymírání různých druhů živočichů, oteplování planety a další.
Proč ubývá biodiverzita : Ubývání biodiverzity, tedy rozmanitosti živých organismů, je jedním z nejvážnějších globálních problémů současnosti. Příčinou je zejména narušování a destrukce přirozeného prostředí, klimatická změna a také šíření invazních druhů.
Co ohrožuje rozmanitost přírody
Ohrožuje je nadměrné používání chemikálií (zejména v zemědělství), klimatická změna, ale také šíření invazivních druhů zvířat i rostlin. Člověk až příliš často mění planetu pro své potřeby. Aby nasytil stále větší populaci druhu Homo sapiens, musí měnit močály v pastviny, prérie na farmy a lesy na silnice.
Co ohrozuje rozmanitost přírody : Proč tomu tak je a v čem je biologická rozmanitosti důležitá Biologická rozmanitost – neboli různorodost všech živých organismů na naší planetě – klesá v posledních letech alarmující rychlostí. Významným viníkem je lidská činnost, jako jsou změny ve využívání půdy, znečištění a změna klimatu.
Druhová rozmanitost (též druhová diverzita) je biodiverzita na úrovni druhů. Jejím měřítkem je celkový počet živočišných a rostlinných druhů na Zemi a jeho růst. Počet všech druhů na Zemi není lidmi zdaleka znám – odhady se pohybují mezi 10 miliony a 2 miliardami.
Diverzita (v některých oblastech používán český výraz rozmanitost; z angl. diversity) je vlastností systémů, vyjadřující rozrůzněnost jejich prvků (elementů).
Co patří do přírody
Mezi živé složky přírody patří organizmy: rostliny, živočichové, houby, mikroorganizmy aj. Mezi neživé složky přírody náleží např. vzduch, voda či horniny a minerály (nerosty). Půda sestává jak ze živých součástí (organizmy, které zde žijí), tak z neživých (úlomky hornin, humus, voda, plyny aj.).Slovo biodiverzita pocházející ze spojení „biologická diverzita“ označuje veškerou rozmanitost živé přírody od úrovně genetic – ké až po celé ekosystémy. V tomto smyslu jde tedy o pojem docela vágní, který neříká o moc víc, než že si na přírodě ceníme prá- vě toho, že je různorodá.Biologická rozmanitost – neboli různorodost všech živých organismů na naší planetě – klesá v posledních letech alarmující rychlostí. Významným viníkem je lidská činnost, jako jsou změny ve využívání půdy, znečištění a změna klimatu.
Továrny vypouštějí do ovzduší škodlivé plyny, zemědělci znečišťují půdu používáním hnojiv, moře je znečištěno ropnými skvrnami, ovzduší je znečištěno výfukovými zplodinami z aut, pro těžbu dřeva se kácejí lesy, lidé vyhazují věci z plastu nebo skla, které se dlouhé roky rozkládají.
Co to znamená rozmanitost : Diverzita (v některých oblastech používán český výraz rozmanitost; z angl. diversity) je vlastností systémů, vyjadřující rozrůzněnost jejich prvků (elementů).
Co znamená slovo rozmanitá : význam. množství různých typů, tvarů atd.
Co je druhová rozmanitost
Druhová rozmanitost (též druhová diverzita) je biodiverzita na úrovni druhů. Jejím měřítkem je celkový počet živočišných a rostlinných druhů na Zemi a jeho růst. Počet všech druhů na Zemi není lidmi zdaleka znám – odhady se pohybují mezi 10 miliony a 2 miliardami.
Pobyt v přírodě prospívá tělu, mysli, vztahům v rodině a v neposlední řadě i celé planetě – známe-li přírodu, chováme se k ní ohleduplněji a s úctou. Prospěšnost pobytu venku potvrzuje i řada zahraničních výzkumů z oblasti medicíny, psychologie i pedagogiky.10 nejzajímavějších přírodních míst v ČR
- Pravčická brána (České Švýcarsko)
- Boubínský prales (Šumava)
- Prachovské skály (Český ráj)
- Hora Sněžka (Krkonoše)
- Propast Macocha (Moravský kras)
- Panská skála (Lužické hory)
- Vyhlídka Máj (Povltaví)
- Pálava (jižní Morava)
Kde je největší biodiverzita : Například u tropických deštných pralesů se předpokládá, že obsahují 50-70 % všech rostlin a zvířat na naší planetě. Pouze v Brazílii lze přitom nalézt asi 56 000 různých druhů rostlin. V Brazílii lze nalézt přibližně 56 000 různých druhů rostlin.