Rosacea, často označovaná jako růžovka, je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které se projevuje začervenáním, otoky a někdy i pupínky na obličeji. Toto onemocnění je častější u lidí s jasnou pletí a obvykle se objevuje mezi 40. a 60. rokem života.Léčba růžovky
Místní léčba projevů růžovky spočívá v aplikaci protizánětlivých přípravků, při těžších projevech se podávají lokální nebo celková antibiotika. Rozšířené cévky a zčervenání se ošetřují laserem, pulzním světlem nebo také chemickým peelingem. Na případné jizvy lze využít laserové ošetření.Zarudnutí se objevuje převážně v oblasti tváří, nosu, čela nebo brady. Mohou být také viditelné krevní cévky. Na tvářích, bradě a čele se objevují malé pupínky a zarudlé, zanícené hrbolky. Tento typ růžovky často připomíná akné, mnohdy za něj tedy bývá mylně zaměňován.
Jak vzniká růžovka : Proč vzniká růžovka
Jisté je, že má dědičný základ, který souvisí se sklonem k menší pevnosti a snadnějšímu rozšiřování cév. Jinak ale nemají odborníci o příčinách jasno, na zhoršení projevů má vliv zjevně také slunce. Část problémů může způsobovat roztoč žijící v mazových žlázách na obličeji (z rodu Demodex).
Jak zacina rosacea
Rosacea je progresivní kožní porucha, která obvykle začíná subjektivními pocity spojenými s hypersenzitivní pletí, jako je štípání a pálení. V počátku může být zčervenání (zarudlá pleť) dočasné, ale postupně může být toto zarudnutí trvalé.
Co zpusobuje rosaceu : Mezi faktory podporující její vznik patří i genetická predispozice. Patogenetický mechanismus vzniku rozacey se zakládá především na dysregulaci vrozené imunity kůže, poruše kožní bariéry, změnách drobných cévek kůže, mikrobech a volných kyslíkových radikálech.
Mezi faktory podporující její vznik patří i genetická predispozice. Patogenetický mechanismus vzniku rozacey se zakládá především na dysregulaci vrozené imunity kůže, poruše kožní bariéry, změnách drobných cévek kůže, mikrobech a volných kyslíkových radikálech.
Kromě již zmiňované genetické dispozice řadí vědci mezi možné důvody vzniku tohoto onemocnění poruchy imunitního systému, např. prodělaný zánět. Náchylnost ke vzniku růžovky mohou mít také lidé s poruchami nervového systému, který je úzce spojený s vaskulárním systémem.
Co způsobuje rosaceu
spouštěcí faktory, především UV záření, porucha mikrobiálního osídlení kůže, horké nápoje, kořeněná a ostrá jídla, emoce, tělesná aktivita aj. Porucha kožní bariery a narušená rohová vrstva kůže jsou také příčinou zvýšené citlivosti pokožky,“uvádí doc.Zkrátka cukr a lepek jsou na růžovku to nejhorší. Dále také musíte omezit kouření, alkohol, kávu, sycené nápoje á la CocaCola. Pozor na příliš slaná, kořeněná a tučná jídla. Důležité je dostat do těla hodně vitamínů skupiny B a C, z prvků je nejdůležitější a nejúčinnější zinek.Asi nejznámějším krémem na růžovku je Sensibio AR od Biodermy. Krém je vhodné užívat po vyčištění pleti jak ráno (např. jako podklad pod make-up), tak večer. Klinická studie na 807 pacientech s citlivou a kuperózní pletí prokazuje zklidnění pokožky o 77 % a zvýšenou hydrataci o 73 %.