Rešerše je soupis literatury k vybranému odbornému tématu, je východiskem pro zpracování odborného textu, prezentace či přednášky.Obecně by se dal postup jakékoli rešerše rozdělit do několika aktivit:
- výběr/určení tématu,
- vyhledání literatury,
- analyzování vyhledané literatury,
- vytvoření rešerše.
Rešerše je soupis literatury k tématu, na kterém máte pracovat, napsat nějaké pojednání nebo připravit referát, prezentaci či přednášku.
Jak by měla vypadat rešerše : Text rešerše by měl mít akademickou formu. Styl psaní se musí odlišit od publicistického nebo jiného stylu. Akademický styl je výstižný, jasný a informačně hodnotný s prvky formálnosti. Struktura akademického textu by měla být na základě hlavních myšlenek a argumentů formulován do odstavců.
Co je rešerše článku
~ Rešerše je soupis literatury k vybranému tématu, na které máte napsat nějaké pojednání nebo připravit referát, prezentaci či přednášku.
Kde hledat rešerše : Hlavním zdrojem vyhledávání publikací v českém prostředí je Česká národní bibliografie, pro články pak databáze ANL – Články v českých novinách, časopisech a sbornících. 3. Katalogy jednotlivých knihoven: např. Katalog Univerzitní knihovny OU, Katalog Moravskoslezské vědecké knihovny.
Bibliografická rešerše
je zpracovávána z informačních zdrojů, které zahrnují např.: souborné katalogy, katalogy oborově specializovaných knihoven, katalogy zahraničních knihoven, mediální databázi Anopress, databáze vysokoškolských prací českých vysokých škol, apod.
Rešerše jsou vypracovány pouze na témata odpovídající profilu knihovny, tj. z technických oborů. Rešerše je placená služba (200,- Kč za hodinu práce) a její zpracování trvá až 10 pracovních dnů.
Co je to rešeršní služba
Rešeršní služby jsou „dokumentografické nebo faktografické služby spočívající ve zpracování a poskytování rešerší uživatelům odborných informací. Rešerše mohou být průběžné nebo retrospektivní. Průběžné rešerše v dávkovém režimu představuje adresní rozšiřování informací.