Co je to ramadán?
Ramadán začíná od východu do západu slunce a v tuto dobu se nesmí pít (alkohol, ale ani vodu), jíst, mít sex, kouřit. To znamená, že první jídlo může mít po západu slunce a poslední před východem slunce. Mezi tím může mít sex, kouřit, jíst vše kromě vepřového masa a pít vše mimo alkoholu.Ramadán je obecně nazýván měsícem radosti a má být obdobím, kdy se věřící navštěvují, jsou k sobě laskaví a vlídní, jsou štědří k těm nejpotřebnějším a upevňují svou sounáležitost účastí na nepovinných modlitbách. První pokrm, který muslimové po skončení půstu jedí, se nazývá iftár.Jaké jsou výhody dovolené během ramadánu Probíhají speciální nákupní akce a mnoho kousků pořídíte za poloviční ceny. Také ceny ubytování bývají mnohdy nižší, než v průběhu roku. V zábavních parcích a u památek je méně lidí.

Jak se slaví konec ramadánu : Konec půstu se obvykle slaví tři dny. Délka oslav se ale může měnit v závislosti na různých kulturách a zemích. První den oslav začíná společnou rodinnou modlitbou a hostinou se slanými a sladkými pokrmy. Muslimové během svátku také odpouští nebo hledají odpuštění.

Co to je iftar

Iftar je jídlo, které přerušuje půst, a obvykle se konzumuje při západu slunce, zatímco suhoor se konzumuje brzy ráno před východem slunce, těsně před začátkem půstu. Ramadán je časem duchovního rozjímání.

Co se nesmi v islámu : A co muslimové nesmějí konzumovat Například vepřové či alkohol, krev, zvířata, která zahynula jinak než předepsaným způsobem a další. Úvahy o tom, co je halál a co harám, se ale týkají také manželství, sexuálního života, oblékání se a nošení šperků, obchodování, správného užívání toalet a dalších činností.

Pět pilířů islámu

  • šaháda – vyznání víry.
  • salát – 5 povinných modliteb.
  • zakát – almužna (1xročně)
  • saum – půst v měsíci Ramadánu.
  • hadždž – pouť do Mekky (1x za život)


Mekka je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putují na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Co je to Ramadán v Egyptě

Ramadán patří mezi silně posvátná období muslimského kalendáře. Nejedná se pouze o půst, svátek má i značný duchovní přesah. Během 30 dní muslimové dodržují půst a nepijí. Zákaz však platí pouze během dne od východu do západu slunce.Ramadán patří mezi silně posvátná období muslimského kalendáře. Nejedná se pouze o půst, svátek má i značný duchovní přesah. Během 30 dní muslimové dodržují půst a nepijí. Zákaz však platí pouze během dne od východu do západu slunce.Hadždž (arabsky: حَجّ) je arabský výraz pro pouť do Mekky v Saúdské Arábii, jeden z pěti pilířů islámu.

Každý měsíc islámského kalendáře začíná okamžikem, kdy je na obloze pozorován nový srpek měsíce. To ovšem znamená, že každý měsíc má pouze 29 až 30 dní. Ve výsledku tak každý rok chybí 11 dní do plného slunečního roku. Ramadán je proto každý rok o 11 dní dříve než předchozí rok.

Kdo věří v Alláha : Trojice monoteistických náboženství (tedy judaismus, křesťanství a islám) věří v jednoho Boha, který se označuje různě, například jako Hospodin, Jahve nebo Alláh. Vždycky se ale jedná o tutéž osobu stvořitele a počátečního hybatele všeho bytí. Slovo Alláh je arabským ekvivalentem slova Bůh.

Co Nejedi arabove : Muslimové nekonzumují vepřové maso, krev a uhynulá zvířata. Je-li muslim ke konzumaci těchto potravin donucen, za hřích se to nepovažuje. Platí také zákaz konzumace oslů, masožravých ptáků a zvěře. Z ryb mohou konzumovat pouze ty, které mají šupiny a ploutve.

Co nesmi jíst islám

Stravovací předpisy v Koránu se velmi podobají těm židovským. Je povolena konzumace sudokopytníků a přežvýkavců. Muslimové nekonzumují vepřové maso, krev a uhynulá zvířata. Je-li muslim ke konzumaci těchto potravin donucen, za hřích se to nepovažuje.

Poutní rituál. Samotná pouť se koná v měsíci dhú'l-hidždža přibližně mezi 7. –12. dnem.Díky tomu žádný z vybraných poutníků za cestu do posvátné Mekky nemusí zaplatit ani korunu. Osmdesát tisíc korun totiž jedné osobě stačí na celou pouť, arabsky hadždž. Před ní si přitom může každý poutník užít luxusu.

Co můžou Ženy v Egyptě : Za největší problémy se v Egyptě považují násilí a sexuální obtěžování. V posledních letech se poměry dál zhoršují spolu s vážnou bezpečnostní situací v zemi po revoluci v roce 2011. Dále jsou velkými problémy otázky týkající se zdraví, například přístupu k antikoncepci, a také zacházení se ženami v rodinách.