Passata – Pouze prolisovaná rajčata bez semínek a slupky, která nejsou nijak zahuštěná. Ve své původní podobě není ani nijak tepelně zpracovaná. Italové si passatu připravují doma, ale dá se jednoduše pořídit i v obchodě. V tom případě prošla krátkou tepelnou konzervací.Passata se vyrábí ze spařených, oloupaných, jemně prolisovaných rajčat. Je hustší než rajčatová šťáva a řidší než protlak. Výrobek je připraven pro okamžité použití v kuchyni. Při vaření si udrží krásně červenou barvu a její použití je takřka neomezené.Všechna rajčata vložíme do hrnce, podlijeme max. 50 ml vody a za občasného míchání v nezakrytém hrnci rozvaříme. Pak je vystřeme na sítu – koupila jsem si pasírovač, ale poprvé jsem rozvařená rajčata rozmixovala a vystřela na sítu – v protlaku mi nezůstaly téměř žádné zbytky rajčatových slupek.
Jaký je rozdíl mezi rajčatovým pyré a rajčatovým protlakem : Pokud byste si mysleli, že rajčatové pyré rovná se rajčatový protlak, jste na omylu. Passata neboli rajčatové pyré je vlastně propasírovaná rajčatová šťáva vyrobená ze zralých až přezrálých rajčat. Je tekutější než klasický rajčatový protlak a neměla by obsahovat nic kromě rajčat a případně trochy soli.
Co je to rajčatová Pasata
Passata je italská zkratka pro plně zralá, sklizená, pasírovaná rajčata. Tradičně se Passata stáčí do skleněných lahví. Passatu najdeme ve spíži každé italské hospodyňky. Hladká rajčatová omáčka je rychlým základem pro domácí omáčky v kuchyni na těstoviny.
Co dát místo rajčatového protlaku : Čím nahradit rajčatový protlak v pizze
Pokud nevíte, čím můžete rajčatový protlak v pizze nahradit, osmažte čerstvá rajčata na olivovém oleji, přidejte sůl, pepř, bazalku a provensálské bylinky. Voilá – lahodná omáčka na pizzu je hotová.
Na středním plameni opékejte asi 5 minut, poté zakryjte pokličkou, snižte plamen a nechte dusit alespoň 15 minut, než rajčata pustí šťávu. Nechte vařit do zhoustnutí, obvykle to trvá zhruba 40 minut.
POSTUP. 1KRÁJÍME: Omytá rajčata, cibuli a šalotku nakrájíme na jemno a smícháme s jemně nasekaným koriandrem. 2OCHUTÍME A VYCHLADÍME: Zakápneme limetovou šťávou a olivovým olejem a podle chuti přidáme prolisovaný česnek, špetku římského kmínu, sůl, pepř a pokrájenou chilli papričku.
Jak dlouho vařit rajčata
Rajčata omyjeme, odstraníme zbytky po stopce a překrájíme na menší kusy. Poté je dáme do hrnce a šťouchadlem na brambory několikrát promačkáme, aby pustila šťávu. Rajčata slabým varem za častého promíchávání vaříme pod pokličkou cca 20 minut.Dvakrát koncentrovaný rajčatový protlak dodá vašemu jídlu plnější chuť, příjemnou vůni a atraktivní červenou barvu. Vynikající je především pro přípravu polévky, guláše, dušeného masa a omáčky.Zahuštění jíškou: Na zahuštění jíškou potřebujeme lžíci másla (použít můžeme také sádlo nebo přepuštěné máslo) a jednu až dvě lžíce hladké mouky. Rozehřejeme si tuk, poté do něj nasypeme mouku a řádně promícháme metličkou. Chvíli jíšku restujeme a stále mícháme, aby se nepřipálila.
Pokud se rozhodnete připravit ukrajinské národní první jídlo, ale nemáte k dispozici rajčatový protlak, je ideální použít místo něj čerstvá rajčata.
Kdo by neměl jíst rajčata : Selhání ledvin
U některých případů selhávání ledvin se může objevit hyperkalemie, aneb příliš vysoká hladina draslíku v krvi, která má negativní vliv na funkci našeho srdce. V takovém případě je vhodné vyvarovat se konzumace potravin bohatých na draslík, mezi které se řadí například rajčata a listová zelenina.
Proč nejíst rajčata : Rajčata působí jako přírodní laxativum. Po jejich nadměrné konzumaci nebo v případě, že trpíte intolerancí na tento druh zeleniny, se může dostavit průjem. Při chronickém onemocnění ledvin byste se rajčatům měli obloukem vyhnout. Obsahují velké množství vody, ale i draslíku.
Co je rajčatová salsa
Delikátní rajčatová omáčka je vyrobená z těch nekvalitnějších rajčat vyzrálých pod španělským sluncem, navíc doplněna o česnek, cibuli a základní koření. Najde své místo v každé spíži – je výborná na těstoviny, do polévek a k doplnění dalších teplých pokrmů.
Rajčata spaříme, oloupeme a nakrájíme na kousky. Podusíme je s trochou vody, přidáme nakrájené papriky, najemno nakrájený nebo nastrouhaný česnek, koriandr a chilli podle chuti. Vše dusíme na kaši, pak rozmixujeme ponorným mixérem. Pokud je salsa moc tekutá, necháme vyvařit vodu.Protlak rozmixujeme, protlačíme přes síto a pak zvážíme. Podle hmotnosti protlaku propočítáme, kolik máme přidat cukru a soli. Pak necháme 5 minut povařit. Horký protlak naplníme do skleniček.
Jak zahustit rajčatový protlak : Zahuštění jíškou: Na zahuštění jíškou potřebujeme lžíci másla (použít můžeme také sádlo nebo přepuštěné máslo) a jednu až dvě lžíce hladké mouky. Rozehřejeme si tuk, poté do něj nasypeme mouku a řádně promícháme metličkou. Chvíli jíšku restujeme a stále mícháme, aby se nepřipálila.