Termín bias je klasifikován jako systematická chyba. V psychologii se jedná o určité tendence myšlení či myšlenkové zkratky, díky nimž může docházet k chybným úsudkům. Podstatnou součástí biasů je fakt, že si člověk neuvědomuje jejich existenci.Konfirmační zkreslení (někdy též potvrzovací zkreslení, z anglického confirmation bias) je sociálně-psychologický pojem, který popisuje tendenci člověka upřednostňovat ty informace, interpretace a vzpomínky, které podporují jeho vlastní názor, a naopak ignorovat nebo podceňovat ty, které jsou v rozporu s jeho …Kognitivní zkreslení (anglicky cognitive bias) je systematická, opakovaná chyba v myšlení, rozhodování, odhadech, vzpomínkách, zapamatování a jiných myšlenkových procesech, přičemž závěry o jiných lidech a situacích mohou v těchto případech být vyvozeny nelogickým způsobem.
Co je to Survivorship bias : Survivorship bias (klam přeživších) je jedno z kognitivních zkreslení, které se týká sklonu lidí k přehlížení negativ při posuzování výkonnosti nebo pravděpodobnosti úspěchu.
Co je Disclosure
prozrazení , odhalení , vyzrazení , zveřejnění ( utajovaného ap .)
Co je porucha kognitivních funkcí : Kognitivní poruchy se projevují postižením různých kognitivních domén. Nejčastěji bývá zhoršena paměť, dále např. exekutivní (pláno- vání, organizace) a zrakově -prostorové funkce či řeč.
Promyšlené NDA by mělo jasně vymezit délku trvání mlčenlivosti. U některých skutečností si lze v praxi představit závazek na neomezenou dobu, ale u řady jiných časově neomezený závazek fungovat nebude.
Známými rizikovými faktory pro kognitivní poruchu (a také pro demenci) jsou: věk, onemocnění demencí („sklerózou“) u příbuzných, dědičné vlohy – typ genetické informace „apoE4“, v osobní anamnéze cévní mozkové příhody a úrazy hlavy (zejména s bezvědomím trvajícím déle než 15 minut).
Jak poznat poruchu paměti
Nejčastějšími příznaky jsou:
- ztráta paměti.
- problémy s vykonáváním běžných činností
- problémy s řečí
- časová a místní dezorientace.
- zhoršující se úsudek.
- problémy s abstraktním myšlením (rozpoznávání písmen, čísel)
- zakládání věcí na nesprávné místo.
- změny chování a nálad.
NDA je zkratka pro anglický výraz Non-Disclosure Agreement, což se dá volně přeložit jako dohoda (nebo smlouva) o mlčenlivosti. Jde o smluvní závazek, v rámci něhož se smluvní strana zavazuje k neposkytnutí a ochraně určitého druhu informací.V NDA je velice důležité přesně definovat důvěrné informace podléhající obchodnímu tajemství, definovat závazek mlčenlivosti a stanovit sankce za porušení tohoto závazku. V praxi rozhodně není doporučeno důvěrné informace definovat taxativně, jelikož se vždy najdou informace, které nebude taxativní výčet obsahovat.
Kognitivní poruchy se projevují postižením různých kognitivních domén. Nejčastěji bývá zhoršena paměť, dále např. exekutivní (pláno- vání, organizace) a zrakově -prostorové funkce či řeč.
Co zlepšuje kognitivní funkce : Existuje mnoho způsobů, jak pomoci udržet dobrou paměť a kognitivní funkce. Pravidelné čtení, každodenní luštění sudoku nebo křížovek v novinách, memorování slov z poezie, hry nebo učení se něčemu novému, to vše může pomoci udržet paměť v dobré kondici.
Co se děje v mozku při depresí : Pokud člověk trpí depresí, může docházet ke změnám metabolismu v mozku – vzniká zde nerovnováha přenašečů (neurotransmiterů) serotoninu, noradrenalinu a/nebo dopaminu. U depresivních onemocnění, která jsou střídavě spojená s chorobně dobrou náladou (mánií), dochází v mozkovém metabolismu k jiným změnám.
Jak začíná demence
Časné příznaky stařecké demence jsou občasné změny osobnosti a lehká ztráta paměti a komunikačních schopností spolu s problémy s logickým uvažováním. Postupná patologie se projevuje zhoršením paměti a počátkem zhoršování kognitivních funkcí.
NDA – Dohoda o mlčenlivosti. Smlouva o mlčenlivosti též nazývaná NDA (Non-Disclosure Agreement) se uzavírá mezi stranami, které spolu sdílejí utajované informace či materiály a v mém oboru je často používána a vyžadována.Obchodní partner se zavazuje, že bude důvěrné informace uchovávat v tajnosti a zajistí, že důvěrné informace budou chráněny s odbornou péčí, minimálně však v rozsahu bezpečnostních opatření, která Obchodní partner uplatňuje při ochraně vlastního obchodního tajemství.
Co podporuje funkci mozku : Potraviny pro mozek – pro jeho výkon a regeneraci
- Potraviny, které podpoří náš mozek.
- Co byste měli do svého jídelníčku zařadit
- Vlašské ořechy.
- Avokádo.
- Banány.
- Jablka.
- Skořice.
- Čokoláda a kakao.