Újma podle občanského zákoníku
Jako újmu chápeme nejen ztrátu majetkovou, ale také nemajetkovou, která se vám mohla přihodit, jste li poškozeným či poškozenou v důsledku porušení určité právní povinnosti ze strany jiné osoby (škůdce). Co se za těmito pojmy v praxi skrývá, si přiblížíme vzápětí.Duševní útrapy dle § 2956 jsou dle rozsudku Vrchního soudu v Praze „vnitřní mučivé pocity, které mohou, ale nemusejí mít přímou vazbu na tělesná zranění“, přičemž „pod pojem duševních útrap (judikatura) zahrnuje i psychickou bolest jako možnou duševní reakci na zásah do práv člověka, zpravidla na poruchu zdraví.Nemajetková újma – je taková újma, která se přímo neprojevuje na majetku poškozeného, i když nepřímo může mít i majetkové důsledky.
Jak určit výši nemajetkové újmy : Nový občanský zákoník ponechává určení výše nemajetkové újmy zcela na volné úvaze soudců. Soukromý život je nekonečně variabilní a snaha po jeho nivelizaci v záležitostech bolesti, trvalé újmy na zdraví nebo ztráty blízkého člověka není důvodná a nelze stanovit, jak má konkrétně soud rozhodnout.
Co je újma na zdraví
Ublížením na zdraví se rozumí způsobení takového stavu, při kterém dochází k porušení normálních tělesných nebo duševních funkcí. Je to tedy stav záležející v poruše zdraví nebo jiném onemocnění (či poranění). Tento stav znemožňuje či znesnadňuje, nikoli jen po krátkou dobu, výkon obvyklých činností.
Co je vážná újma : Vážná újma na zdraví:
Dávka vám může být poskytnuta pouze v částce, která doplní váš příjem do existenčního minima (tj. do částky 2 490 Kč), v případě nezaopatřeného dítěte do jeho životního minima (tj. u dětí do 6 let 1 970 Kč, u dětí od 6 do 15 let 2 420 Kč, u dětí od 15 do 26 let 2 770 Kč).
Napoví vám následující výčet příznaků, které mohou být důvodem k návštěvě odborníka.
- Potíže se spánkem.
- Snížený zájem o věci, které vás dříve bavily.
- Všechno vás rozčiluje.
- Jste zaplaveni hanbou a pocity viny.
- Vaše chutě se výrazně změnily.
- Pociťujete nadměrnou únavu.
- Neschopnost se soustředit.
Velká část duševních onemocnění vzniká na podkladě nějakých dispozic. Patří zde způsob výchovy, události, které se vyskytují v průběhu života, potíže v mezilidských vztazích, pracovní a existenční starosti. Také bývá přítomen i „spouštěcí faktor", který vlastní nemoc vyvolává.
Co to je ušlý zisk
že ušlý zisk (dříve označovaný jako druh tzv. jiné škody) je chápán jako újma, spočívající v tom, že u poškozené- ho nedošlo v důsledku škodné události k rozmnožení majetkových hodnot, které by jinak podle rozumného očekávání nastalo.Povinnost k náhradě škody má škůdce, tedy ten, kdo škodu způsobil porušením zákona, smlouvy nebo dobrých mravů. Ke stanovení výše škody se vychází z obvyklé ceny, kterou má věc v době poškození nebo se jedná o účelně vynaložené náklady k obnovení funkce věci.Právní věta: Za těžkou újmu na zdraví ve smyslu § 122 odst. 2 písm. i) tr. zákoníku, a to delší dobu trvající poruchu zdraví, soudy považují vážnou poruchu zdraví nebo vážné onemocnění, které omezovaly způsob života poškozeného nejméně po dobu šesti týdnů.
Dle § 122 odst. 1 je ublížení na zdraví definováno jako takový stav záležející na poruše zdraví nebo jiném onemocnění, kdy porušením normálních tělesných nebo duševních funkcí znesnadňuje, nikoli po krátkou dobu, obvyklý způsob života a vyžaduje lékařského ošetření.
Jak se pozna psychicky Naruseny clovek : Může jít o stále smutnou náladu, pokles sebevědomí, nepřiměřené výčitky, neschopnost prožívat radost, nesoustředěnost, nerozhodnost, celkové zpomalení či naopak napětí a neklid, extrémní únavu, potíže se spánkem (nedostatek či přemíra), sníženou nebo zvýšenou chuť k jídlu a objevit se mohou i sebevražedné myšlenky.
Jak se pozná psychické zhroucení : Mezi hlavní příznaky patří chronický pocit psychické únavy a tělesné nemohoucnosti, přehnaná sebekritika a snížená sebeúcta, podrážděnost, negativismus, bolesti hlavy, trávicí obtíže, úbytek či přírůstek váhy, poruchy spánku či zkrácený dech.
Jak se pozná špatná psychika
Napoví vám následující výčet příznaků, které mohou být důvodem k návštěvě odborníka.
- Potíže se spánkem.
- Snížený zájem o věci, které vás dříve bavily.
- Všechno vás rozčiluje.
- Jste zaplaveni hanbou a pocity viny.
- Vaše chutě se výrazně změnily.
- Pociťujete nadměrnou únavu.
- Neschopnost se soustředit.
Může jít o stále smutnou náladu, pokles sebevědomí, nepřiměřené výčitky, neschopnost prožívat radost, nesoustředěnost, nerozhodnost, celkové zpomalení či naopak napětí a neklid, extrémní únavu, potíže se spánkem (nedostatek či přemíra), sníženou nebo zvýšenou chuť k jídlu a objevit se mohou i sebevražedné myšlenky.ušlý zisk, tedy to, o co se hodnota majetku nezvýšila, ačkoliv se to dalo s ohledem na obvyklý běh věcí očekávat. Tedy například pokud zmrzlináři poškodíte stroj na výrobu zmrzliny, nehradíte jen samotnou opravu stroje či koupi nového, ale uhradíte i sumu, kterou si kvůli vám nemohl vydělat.
Co je to náhrada škody : Způsob náhrady škody je určení, jak bude škoda hrazena. Pokud poškozenému vznikla odpovědnost, bude povinen škodu nahradit. Jak již bylo výše uvedeno, přednostně se nahrazuje materiální škoda uvedením do předešlého stavu. Pouze, když o to poškozený požádá, může být škoda hrazena vyjádřením v penězích.