Phishing (někdy převáděno do češtiny jako rhybaření) je typ internetového podvodu, používaný k získávání citlivých údajů (hesla, čísla kreditních karet apod.) v elektronické komunikaci.Podvodná činnost, při které si útočník vytvoří na internetu (zpravidla na sociálních sítích) falešnou identitu za účelem kompromitování oběti, navázání vztahů, kyberšikaně nebo kvůli vidině finančního zisku.To je útok, při kterém se phishingové e-maily zaměřují na uživatele v konkrétní společnosti s cílem získat přístup k údajům společnosti.
Jak se šíří phishing : Phishing se nejčastěji šíří prostřednictvím sociálních sítí. Stačí, když tvému kamarádovi hacknou účet, a z něj se začnou automaticky rozesílat odkazy třeba přes Messenger nebo přes WhatsApp.
Jak se zbavit virů v počítači
V první řadě si nainstalujte antivirový program určený pro váš operační systém a spusťte detekci. Bezpečnostní programy malware snadno odhalí a zbaví se jej. Infikované soubory se přesunou do karantény, kde je můžete smazat. Pokud už bezpečnostní program máte, nejprve jej aktualizujte.
Jak odhalit virus v PC : Suverénně nejlepší možnost, jak poznat, že máte v počítači virus, je nainstalovat do něj ověřený antivirový program a tím systém nechat prohledat, zda v něm něco podezřelého neobjeví.
Princip phishingu je jednoduchý: útočník vám zašle e-mail, který se tváří jako zpráva z důvěryhodného zdroje – banky nebo třeba internetového obchodu. V něm uživatele požádá, aby z nějakého důvodu zaslal svá přístupová hesla nebo číslo platební karty. Většinou se nedá na první pohled odhalit, že je e-mail zfalšovaný.
Útoky phishing mají za cíl odcizit nebo poškodit citlivá data poté, co trikem přimějí oběti k odhalení osobních údajů, jako jsou hesla nebo čísla platebních karet.
Jak poznat podvodný email
Podívejte se na jméno a emailovou adresu odesílatele
Emailová doména odesílatele (to, co následuje po symbolu @) by měla být shodná s odesílatelem emailu. Pokud se jméno odesílatele neshoduje s emailem (např. [email protected]), jedná se o podvodný email.Tvrzení podvodníků bývají velmi věrohodná. Často předem disponují informací o skutečné bankovní instituci, ve které má volaný svůj účet. K tomu využívají tzv. spoofingu telefonního čísla, což znamená, že dokáží napodobit jakékoliv telefonní číslo, tedy i infolinku banky nebo atp..Škodlivá funkce: Viry mohou poškozovat soubory, software, počítačový hardware nebo mohou ovlivnit výkon systému. Mohou rovněž krást osobní data, šifrovat data za účelem výkupného nebo jednoduše rušit normální operace systému.
Jak se projevuje počítačový vir
- Škodlivý software deaktivuje antivirový program a firewall.
- Výkon počítače nebo notebooku se výrazně sníží.
- Připojení k internetu se zpomalí.
- Internetové připojení vypadává bez zjevného důvodu.
- Objevuje se velký počet vyskakujících oken.
- Objevují se okna s nesmyslnými vzkazy.
Jak funguje počítačový virus : Jako virus se v oblasti počítačové bezpečnosti označuje program, který se dokáže šířit bez vědomí uživatele. Pro množení se vkládá do jiných spustitelných souborů či dokumentů. Takový program se tedy chová obdobně jako biologický virus, který se šíří vkládáním svého kódu do živých buněk.
Jak se zbavit podvodných emailu : Nahlášení phishingového e-mailu
- Na počítači otevřete Gmail.
- Otevřete zprávu.
- Vedle tlačítka Odpovědět klikněte na ikonu možností .
- Klikněte na Oznámit phishing.
Co se stane když otevřu spam
Spam omylem otevře každý den obrovské množství lidí, nejste tedy sami. Jakmile otevřete spam a povolíte zobrazení obsahu (např. skrytých obrázků), dáte útočníkovi vědět, že vaše e-mailová schránka je aktivní. To naštěstí příliš mnoho neznamená.
Vishing (tzv. hlasový phishing nebo voice phishing) je typ phishingového útoku, který používá hlasový hovor a techniky sociálního inženýrství.Je to vlastně docela jednoduché. Než vytočíte číslo, vložíte před něj kód #31#. Kód dokonce můžete uložit přímo ke kontaktu, takže danému číslu budete vždy volat jako anonym. No a jestli chcete vždy a všem volat anonymně, pak stačí zeleným sluchátkem odeslat kód *31#.
Jak se projevuje vir v počítači : Výkon počítače nebo notebooku se výrazně sníží. Připojení k internetu se zpomalí. Internetové připojení vypadává bez zjevného důvodu. Objevuje se velký počet vyskakujících oken.