Co je to polohový vektor?
Vektor představuje ve fyzice a vektorovém počtu veličinu, která má kromě velikosti i směr. Tím se liší od obyčejného čísla, neboli skaláru, které má pouze velikost. Příkladem vektoru je síla — má velikost a směr, a více sil se skládá dohromady podle zákona o skládání sil – rovnoběžníkového pravidla.jednotkový vektor je vektor, který má velikost jedna. Budeme si tedy povídat o tom, jak z vektoru, který nemá velikost jedna udělat vektor, která je rovnoběžný a velikost jedna má. Celý kurz hezky seřazený najdete zde: http://www.mathematicator.com/search….Nulový vektor je množina všech orientovaných úseček nulové délky. To jsou takové úsečky, které jsou tvořeny dvojicí totožných bodů.

Jak se počítají vektory : Pokud chceme sčítat nebo odečítat vektory, prostě vezmeme jejich jednotlivé složky x-ové a y-ové. A ty buď sečteme nebo od sebe odečteme.

Jak se označuje vektor

Velikost vektoru u je velikost kterékoliv orientované úsečky určující vektor u. Velikost vektoru u označujeme symbolem |u|. Jestliže |u| = 1, nazývá se vektor u jednotkový vektor.

Kde se používají vektory : Mezi nejčastěji používáné vektory patří plasmidy, viry nebo umělé chromozomy. Vektory se používají zejména pro přenos genetické informace do buňky za cílem pomnožení a exprese cílené části DNA. Celý proces exprese je řízen promotorem, který je součástí vektoru.

Ve fyzice je vektor veličina charakterizovaná velikostí (počtem jednotek) a směrem. Graficky je vektor znázorněn jako orientovaná úsečka (šipka), např. na obr. 1 je to vektor A о .

Definice normy a úhlu vektorů

Vektor v se nazývá normovaný (jednotkový), je-li ‖v‖=1. Jinak řečeno, norma vektoru je odmocnina ze skalárního součinu tohoto vektoru samého se sebou. Nechť V je reálný vektorový prostor se skalárním součinem f. cosφ=f(u,v)‖u‖‖v‖,0≤φ≤π.

Co je to Normálový vektor

Vektor kolmý ke směrovému vektoru přímky v rovině se nazývá normálový vektor této přímky.vektorové fyzikální veličiny (vektory) – jsou fyzikální veličiny, k jejichž úplnému určení je nutno znát nejen jejich číselnou hodnotu a měřící jednotku, ale i směr – např. rychlost, zrychlení, síla, …Na rozdíl od bitmapové grafiky, u které se obrázek skládá z jednotlivých bodů, vektorová grafika využívá k popisu obrázků přesně definovaných geometrických útvarů, jako jsou body, přímky, mnohoúhelníky a především křivky, jimiž je možné jednoduše popsat jakýkoliv tvar.

Velikost vektoru u je velikost kterékoliv orientované úsečky určující vektor u. Velikost vektoru u označujeme symbolem |u|. Jestliže |u| = 1, nazývá se vektor u jednotkový vektor. Velikost vektoru se dá snadno vypočítat z jeho souřadnic.

Jaký je rozdíl mezi skalární a vektorovou veličinou : Skalár (z lat. scala, stupnice) je ve fyzice, v matematice nebo informatice veličina, jejíž hodnota je v daných jednotkách plně určena jediným číselným údajem. Protikladem skalární veličiny jsou vektory nebo tenzory, které jsou určeny více číselnými hodnotami.

Jak funguje vektorová grafika : Na rozdíl od bitmapové grafiky, u které se obrázek skládá z jednotlivých bodů, vektorová grafika využívá k popisu obrázků přesně definovaných geometrických útvarů, jako jsou body, přímky, mnohoúhelníky a především křivky, jimiž je možné jednoduše popsat jakýkoliv tvar.

Jak fungují vektory

Délku vektoru, neboli jeho velikost, snadno spočítáme pomocí Pythagorovy věty. Osy x a y jsou na sebe kolmé, tudíž pokud si 2D vektor představíme jako nejdříve posunutí po x, poté po y, vznikne nám pravoúhlý trojúhelník, u něhož známe délky odvěsen (hodnoty komponent vektoru), a délka vektoru je rovna délce přepony.

Při daném směrovém vektoru nám k získání vektoru normálového stačí prohodit souřadnice a u jedné z nich změnit znaménko.Délka vektoru se vypočte pomocí Pythagorovy věty. Pro normalizaci vektoru se vektor vydělí svojí délkou a získá se tak jednotkový (normalizovaný) vektor.

Co je Smerovy vektor : Každá přímka v rovině je určena dvěma různými body A a B. Tyto body určují také vektor. My tento vektor pojmenujeme a využijeme jej pro zavedení parametrického vyjádření přímky. Jestliže A, B jsou dva různé body, pak vektor u = B – A nazýváme směrový vektor přímky AB.