Co je to podniková kultura?
Firemní kultura je důležitou součástí každé společnosti. Do její definice patří například to, jak firma působí navenek, jaké má hodnoty nebo jaká je atmosféra pracovního prostředí. Ovlivňuje firemní strategii a podporuje dosažení firemních cílů a na svědomí ji primárně mají lidé a vztahy mezi nimi.Organizační kultura vymezuje prostor pro individuální jednání pracovníků, kteří jejím prostřednictvím prosazují své profesní, ekonomické, mocenské a další osobní zájmy.10 tipů, jak budovat firemní kulturu

  1. Definujte jasnou a hodnotově orientovanou vizi.
  2. Začněte u vedení
  3. Posilujte týmovou spolupráci.
  4. Komunikace a transparentnost.
  5. Podporujte rozvoj a učení
  6. Vytvářejte prostředí pro inovace.
  7. Důležitost work-life balance.
  8. Ocěňování a uznání

Jak popsat firemní kulturu : Firemní kultura se týká přesvědčení, hodnot, celkového chování zaměstnanců a jejich vzájemné interakce. Ovlivňuje firemní strategii a podporuje dosažení firemních cílů. Zahrnuje také chování lidi na vedoucích pozicích, jakým způsobem zaměstnanci komunikují se zákazníky, partnery nebo dodavateli.

Co patří mezi kulturu

Kultura v užším významu

Sem patří například hudba, literatura, umění, případně i náboženství a filosofie, které mají člověka rozvíjet a zušlechťovat. V tomto smyslu se chápe například „kulturní rubrika“ v novinách, „kulturní časopis“ nebo "ministerstvo kultury".

Co tvoří kulturu : vymezení pojmu: kultura neboli civilizace je složitý celek, který zahrnuje vědění, víru, umění, právo, morálku, zvyky a všechny ostatní schopnosti a obyčeje, jež si člověk osvojil jako člen společnosti.

kulturu dělíme na hmotnou (materiální) a nehmotnou (duchovní), • hmotná kultura – produkty lidské činnosti, artefakty, • nehmotná kultura – pravidla, normy, tabu, jazyk, řeč, gesta atd.

V ideálním případě tedy firemní kultura spojuje zaměstnance a pomáhá pohánět všechny v organizaci kupředu tak, aby společnost dosáhla svých cílů. Tyto prvky firemní kultury utváří „osobnost“ společnosti a určují, jak bude společnost podnikat a jednat se svými zákazníky.

Jak se chovat k zaměstnanci

Sedm rad, jak se chovat vůči zaměstnancům, aby chodili do práce s úsměvem

  1. Spravedlivý přístup ke všem.
  2. Dát příležitost k dalšímu rozvoji a postupu.
  3. Zastat se svého týmu při kritice shora (či zvenčí)
  4. Dát dostatek svobody.
  5. Být konkrétní v cílech a požadavcích.
  6. Být kromě šéfa také průvodcem a pomocníkem.

Každá firma má svou vlastní firemní kulturu, kterou si sama vytváří, a jejíž nedílnou součástí jsou zaměstnanci dané firmy. Nejsou to ovšem jen lidé, kdo tvoří firemní kulturu, jsou to též firemní hodnoty, strategie, cíle, postoje, normy či její logo.charakteristické rysy kultury:

  • není vrozená, zděděná ani instinktivní, je naučená
  • kolektivní produkt.
  • zachovává si kontinuitu v čase, kulturní hodnoty se přenášejí z generace na generaci.
  • adaptivní = je schopna se přizpůsobit se vnitřním a vnějším změnám.


kulturu dělíme na hmotnou (materiální) a nehmotnou (duchovní), • hmotná kultura – produkty lidské činnosti, artefakty, • nehmotná kultura – pravidla, normy, tabu, jazyk, řeč, gesta atd.

Co vše patří do kultury : Kultura v užším významu

Sem patří například hudba, literatura, umění, případně i náboženství a filosofie, které mají člověka rozvíjet a zušlechťovat. V tomto smyslu se chápe například „kulturní rubrika“ v novinách, „kulturní časopis“ nebo "ministerstvo kultury".

Jaké jsou druhy kultur : kulturu dělíme na hmotnou (materiální) a nehmotnou (duchovní), • hmotná kultura – produkty lidské činnosti, artefakty, • nehmotná kultura – pravidla, normy, tabu, jazyk, řeč, gesta atd.

Co je cílem firmy

stav nebo výsledek, kterého má podnik (jednotlivec) dosáhnout. Ten závisí na účelu, pro který byl podnik založen a který je důvod jeho existence. Primárním cílem je maximalizace zisku. Dalším cílem může být snaha dlouhodobě přežít, zvýšit podíl na trhu, zničit konkurenci.

Kultura (lat. cultura, „to, co je třeba pěstovat“) je označení pro veškeré jednání člověka, které je vnímáno v kontrastu s přírodou. V užším slova smyslu jde o soubor vybraných a tvůrčích lidských činností, jako je například literatura, malířství, divadlo, náboženství, případně i vzdělávání.Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.

Co nesmí zaměstnavatel : zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.