Podnikání je charakterizováno podstatnými rysy:
Základním motivem podnikání je snaha o dosažení zisku jakožto přebytku výnosů nad náklady. Zisk se dociluje uspokojováním potřeb zákazníků. V centru pozornosti podnikatele je zákazník s jeho zájmy, požadavky, potřebami a preferencemi.Podnikáním se rozumí soustavná činnost (ne tedy příležitostná činnost), která je prováděná samostatně podnikatelem vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku.„Podnikem se rozumí každý subjekt vykonávající hospodářskou činnost, bez ohledu na jeho právní formu. K těmto subjektům patří zejména osoby samostatně výdělečně činné a rodinné podniky vykonávající řemeslné či jiné činnosti a obchodní společnosti nebo sdružení, která běžně vykonávají hospodářskou činnost.
Jaké jsou formy podnikání : společnost s ručením omezeným (s.r.o.), • akciová společnost (a.s.), • veřejná obchodní společnost(v.o.s.), • komanditní společnost (k.s.), • družstvo. podnik jednotlivce (FO i PO) tj. živnost nebo soukromí podnik; více osob – společnost nebo družstvo; • stát – státní podnik.
Co není podnikání
Za živnost tak není považována například činnost lékařů, advokátů, daňových poradců, pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor a jiné. Ostatní činnosti, které vykazují znaky uvedené výše v přehledu a nejsou z působnosti živnostenského zákona vyňaty, lze tedy považovat za živnostenské podnikání.
Co obnáší podnikání : Podnikáním rozumíme soustavnou samostatnou činnost určité osoby provozovanou za účelem dosažení zisku. Obchodní zákoník ČR definuje ve svém paragrafu 2 podnikání jako soustavnou činnost prováděnou samostatně podnikatelem, vlastním jménem a na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku.
Nejčastějším ukazatelem je počet zaměstnanců, podle kterého se podnik rozlišuje do tří skupin: malé podniky (méně než 25 zaměstnanců) střední podniky (25 až 499 zaměstnanců) velké podniky (500 a více zaměstnanců)
Podnik není izolován, ale je obklopen vnějším světem, okolím. Okolí mohou tvořit následují prvky: • geografické, • Sociální, • politické, právní, • ekonomické, • ekologické, • technicko-technologické, • etické, kulturně historické.
V čem se dá podnikat
Vyzkoušejte si podnikání nebo si vytvořte vedlejší příjem v těchto oblastech:
- Vlastní řemeslná nebo výtvarná tvorba.
- Hlídání a služby v domácnosti.
- Ruční práce.
- Konzultace a poradenství
- Doučování online.
- Dropshipping: přeprodávejte zboží
- Sdílená ekonomika.
- Tvorba obsahu.
Rozdíl mezi podnikáním obecným, jak ho definuje občanský zákoník, a podnikáním živnostenským je v tom, že aby podnikání bylo živností, musí splňovat podmínky dané živnostenským zákonem. Vymezení živnostenského podnikání je tak tedy užší než vymezení podnikání obecně.Jak poznám, že podnikám Definice podnikání ze zákona: Kdo samostatně vykonává na vlastní účet a odpovědnost výdělečnou činnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku, je považován se zřetelem k této činnosti za podnikatele.
V Česku existují 4 druhy nebo tzv.
osoba samostatně výsledečně činná (OSVČ), společnost s ručením omezeným (s.r.o.), akciová společnost (a.s.), veřejná obchodní společnosti (v.o.s.).
Jaké jsou znaky podniku : Charakteristické znaky podniku:
- Právní samostatnost – podnik má právo a povinnosti a jedná svým jménem v právních vztazích.
- Hospodářská samostatnost – podnik samostatně hospodaří a) ze svých výnosů uhrazuje náklady a dosahuje zisku.
- Samostatné rozhodování o organizaci a řízení podniku.
Co to je sanace podniku : Cílem sanace je náprava stávajícího nežádoucího stavu. „Sanací se rozumí soubor opatření přijímaných ze strany vedení podniku, jejichž smyslem je zásadní ozdravení a obnova finanční výkonnosti a prosperity firmy.
Co je to hlavní činnost podniku
Základní funkcí každého podniku je přeměnit vstupy na výstupy. Každá činnost má své vstupy a výstupy a skládá se z dílčích činností. Funkce podniku jsou vzájemně propojeny a proto je nutné je koordinovat.
K založení volné živnosti stačí ohlášení na živnostenském úřadě a splnění všeobecných podmínek – typicky potřebujete jen občanku a zaplatit poplatek. Řemeslná nebo vázaná živnost se vás týká, pokud vaše podnikání vyžaduje zvláštní odbornost.Zeptáte-li se podnikatelů, proč podnikají, jednotné odpovědi se nejspíše nedočkáte. Přesto se některé důvody opakují častěji a na řadě motivů se podnikatelé shodnou. Mezi nejpodstatnější důvody většina z nich řadí časovou flexibilitu, možnost vyšších příjmů, samostatnost, seberealizaci a touhu po sobě něco zanechat.
Jaký je rozdíl mezi živnostníkem a OSVČ : OSVČ neboli osoba samostatně výdělečně činná je fyzická osoba, kterou se podnikatel stává založením živnosti. Živnostník podniká samostatně, vlastním jménem a na vlastní zodpovědnost. Živnosti se dělí podle živnostenského zákona na ohlašovací a koncesované.