Co je to podmíněné odsouzení?
Podmíněné propuštění je tak motivací pro chování odsouzeného, a to nejen ve výkonu trestu odnětí svobody, ale zejména poté, co byl podmíněně propuštěn na svobodu. Podmíněné propuštění však představuje pouze možnost soudu, nikoliv garantované právo odsouzeného.Trest odnětí svobody lze uložit buď nepodmíněně (pachatel půjde do vězení) nebo podmíněně, tj. s podmíněným odkladem výkonu trestu, kdy se pachateli dá určitá zkušební doba, po kterou se má pachatel chovat, aby osvědčil, že uložení nepodmíněného trestu odnětí svobody není potřeba.Podmíněné propuštění z výkonu trestu

Žádost o podmíněné (někdy nesprávně označované jako “podmínečné”) propuštění je třeba adresovat okresnímu soudu, v jehož obvodu leží věznice s odsouzeným. Okresnímu soudu se žádost doručuje i v případě, kdy o trestu rozhodoval soud krajský či vrchní. Její podání je bezplatné.

Co nesmím v podmínce : Soud může uložit např. podrobení se léčení závislosti na návykových látkách, podrobit se programům psychologického poradenství, zdržet se hazardních her, zdržet se požívání alkoholických nápojů, uhradit dlužnou částku atd.

Kdo má narok na podmíněné propuštění

O podmíněném propuštění rozhoduje soud a může k němu přistoupit v případě, že odsouzený ve výkonu trestu svým chováním a plněním povinností prokázal polepšení a může se od něj očekávat, že povede řádný život. Jinými slovy, podmíněným propuštěním dochází ke zmírnění uloženého trestu odnětí svobody.

Po jaké době může jít odsouzený ven při podmíněném propuštění : Odsouzený může o podmíněné propuštění požádat obecně nejdříve po vykonání poloviny trestu, zcela výjimečně, jestliže se choval naprosto vzorně a plnil všechny své povinnosti, i dříve.

Podmíněné odsouzení k trestu odnětí svobody a podmíněné odsouzení k trestu odnětí svobody s dohledem jsou formy trestu, které lze uplatnit při odsouzení k trestu odnětí svobody. Výkon trestu je odložen v rámci tzv. zkušební doby o délce jeden a pět let a takto odsouzený je v jeho průběhu na svobodě.

Jak tedy zjistím, zda je mnou hledaná osoba uvězněna Informaci o tom, zda je určitá osoba ve výkonu vazby, výkonu trestu odnětí svobody nebo zabezpečovací detence, lze zjistit v Centrální evidenci vězněných osob, kterou spravuje odbor správní Generálního ředitelství Vězeňské služby.

Co se stane při porušení podmínky

V případě porušení podmínek zkušební doby soud může nařídít výkon trestu (tzv. přeměna), ale má také jiné možnosti. Může prodloužit zkušební dobu, nařídit dohled probačního úředníka, uložit přiměřená omezení či povinnosti, např. povinnost podrobit se léčbě závislosti.Jedná se o trest odnětí svobody, jehož výkon ale není okamžitě nařízen, ale je odložen na přiměřenou zkušební dobu. To znamená, že odsouzený v takovém případě nejde po vynesení rozsudku do vězení a dál pokračuje ve svém běžném životě. Soud ale jeho chování v průběhu zkušební doby sleduje.Jedná se o trest odnětí svobody, jehož výkon ale není okamžitě nařízen, ale je odložen na přiměřenou zkušební dobu. To znamená, že odsouzený v takovém případě nejde po vynesení rozsudku do vězení a dál pokračuje ve svém běžném životě. Soud ale jeho chování v průběhu zkušební doby sleduje.

Nepodmíněný trest odnětí svobody je možné uložit za trestné činy, u nichž je horní hranice trestní sazby maximálně tři roky, pouze za podmínky, že by vzhledem k osobě pachatele uložení jiného trestu zjevně nevedlo k dosažení účelu trestu (§ 39 odst. 2 TZ).