Co je to PŽK?
co je to centrální Žilní katétr

Je to dlouhodobý žilní vstup zavedený do centrálního žilního řečiš- tě (hlavní žíly vedoucí k srdci) za účelem nekomplikovaného podání léčivých přípravků.Pokud jde o periferní žilní katetr zavedený v mimořádných situacích, jako je rychlá zdravotnická pomoc, měl by být odstraněn do 24 hodin.K zavedení PŽK preferujeme především horní končetiny (snadný přístup a manipulace, nižší riziko vzniku trombotických změn), vhodným místem je hřbet ruky, palcová strana předloktí nad zápěstím, vnitřní strana předloktí a loketní jamka, je vhodné vyhnout se kloubním přechodům a ohybům.

Jak dlouho muze být zaveden PICC : (periferně inzerovaný centrální katétr) PICC je dlouhodobý centrální žilní katétr, zavedený vpichem do paže, který je nasoukán po vodiči do horní duté žíly. Katétr může být používán až 12 měsíců. Proč Vám ošetřující lékař navrhuje zavedení PICC katétru

Jak se vytahuje PICC

Jak se katétr vytahuje Pokud už PICC nebudete potřebovat, sestra či lékař vytáhne katétr v poloze vleže a přiloží na místo vpichu voděodolné krytí, které se ponechává 24h. Tento informační leták byl vytvořen, aby Vám a Vaší rodině pomohl porozumět, co to PICC katétr je, jak se zavádí a jak o něj pečovat.

Co je Broviac : byl Vám zaveden tunelizovaný Permanentní centrální žilní katétr Broviac Zajišťuje střednědobý až dlouhodobý centrální přístup do žilního řečiště pro intravenózní léčbu nebo odběr krve (dle pokynů ošetřujícícho lékaře).

PICC katétr (peripherally inserted central catheter) je katétr (hadička) zavedená do žíly v oblasti paže a směřující uvnitř žilou do silné horní duté žíly do oblasti vstupu do pravé síně srdce.

Ke kanylaci používáme obvykle krátké i.v. kanyly o průměru 14–26 G, které zavádíme do povrchových žil na dorzu ruky, v kubitě, vzácněji na zápěstí, předloktí, dorsu nohy.

Jak často se provádí proplach PICC

Zajištění průchodnosti PICC končí proplachem fyziologickým roztokem. Pokud není PICC použit k aplikaci nebo odběrům, provádíme proplach a převaz jednou za týden. Provedený převaz monitorujeme v nemocničním informačním systému (NIS). U převazu vždy specifikujeme důvod, proč byl převaz proveden.Pokud nejsou přítomny příznaky komplikací, můžeme kanylu ponechat in situ i déle, než běžně v literatuře uváděných 72 hodin.Převaz se provádí dle doporučení s frekvencí 1x za 7dní, není-li důvod pro převaz dříve. U našich onkologických, ambulantně léčených, dobře spolupracujících a poučených pacientů lze individuálně, vzhledem k dojezdové vzdálenosti k nám a dle našich zkušeností prodloužit frekvenci převazu až na 14 dní.

Žilní port (známý také jako “implantabilní venózní port”) Jedná se o malou kulatou plastovou nebo kovovou komůrku s připojeným katetrem, která je umístěna pod kůži přední části hrudníku.

Jak funguje kanyla : Plastová kanyla má uvnitř velmi ostrou jehlu, která projde pokožkou a umožní tak zavedení kanyly do žíly. Samotná jehla se pak vytáhne a vyhodí. U starého typu se zdravotníci při vyndávání jehly mohli o hrot s pacientovou krví snadno bodnout.

Co je to Flexila : = Posledních 17 ks Surflo infuzní kanyla – flexila je speciálně navržený a bezvadně funkční typ I.V. (intravenozní) kanyly, umožňující úspěšné a téměř bezbolestné zavádění.

Kde končí PICC

PICC je z periferní žíly zavedený centrální žilní katetr. Jeho konec je umístěn zpravidla v horní duté žíle, při vstupu do pravé síně. Jde o středně dlouhodobý vstup do centrálního řečiště, kdy se doba, po kterou je katetr zaveden, pohybuje v průměru okolo 3 měsíců, může však být zaveden i celý jeden rok.

Žilní port (známý také jako “implantabilní venózní port”) Jedná se o malou kulatou plastovou nebo kovovou komůrku s připojeným katetrem, která je umístěna pod kůži přední části hrudníku. Zde ji ucítíte jako malou “bouli”. Umístění komůrky vyžaduje malý řez. Katetrová část je vložena do žíly krku.Tracheostomická kanyla se musí přibližně jednou za měsíc měnit, výměna není nijak zvlášť bolestivá, stará kanyla se pouze vytáhne z průdušnice a nová kanyla zastrčí zpět do otvoru průdušnice.

Co to je kanyla : Kanyla je dutá trubička, kterou lze zavést do těla, nejčastěji za účelem podání nebo odstranění tekutiny, případně odběru vzorků. Existují různý typy kanyl. V nemocnicích se nejčastěji používají intravenózní kanyly: kanyla tohoto typu je obvykle zavedena do žíly k zajištění žilního vstupu.