Co je to pirohy?
Typické polské pirohy z nekynutého těsta můžeme připravit s rozličnými náplněmi. Tentokrát je naplníme vepřovým masem, kysaným zelím a hříbky. Můžeme si je dát jen tak, nebo s trochou másla a zakysané smetany.1. Ve vlažném mléku rozmícháme droždí, cukr a asi 1/3 dávky mouky v hladké těstíčko, které necháme 1 hodinu stát. Poté znovu zamícháme a necháme dalších 20 minut kynout, pak přimícháme zbytek mouky, vejce, olej, sůl, dobře propracujeme a opět necháme dalších 40 minut kynout. Těsto je tužší, asi jako na kynutý koláč.Pirohy (polsky pierogi, slovensky pirohy, moravsky pěry) jsou nekynuté knedlíky středoevropského a východoevropského původu. Jsou půlkruhovitého, případně trojúhelníkovitého či obdélníkovitého tvaru a mohou být plněny různou nádivkou, od zelí, masa a sýru až po ovoce.

Jak udělat pirožky : Postup přípravy receptu

Z droždí, špetky mouky, cukru a vlažného mléka připravíme kvásek. Po vykynutí zaděláme těsto, které rozválíme na placku a rádýlkem vykrájíme čtverce nebo obdélníky. Naplníme nádivkou, pečlivě uzavřeme, potřeme žloutkem a na tukem vymazaném plechu pečeme v troubě dozlatova.

Jak jíst pirohy

Pirohy ihned servírujte s trochou zakysané smetany, orestovanými kostičkami anglické slaniny a čerstvou pažitkou.

Jakou mouku na pirohy : Suroviny

  • Těsto:
  • g 450-500 g hladké mouky (či polohrubé)
  • ml 200 ml vody.
  • 1 1 vejce.
  • sůl.
  • Náplň:
  • g 125 g brynzy.
  • 2 2 brambory.

PIROHY

  1. 350 g polohrubé mouky.
  2. 1 vejce.
  3. špetka soli.
  4. cca. 2 dl vody.
  5. 2 uvařené brambory.
  6. 1 balené žervé
  7. pažitka.
  8. sůl, pepř


Hranice mezi Polskem a Ukrajinou je volně prostupná a jídelní vlivy (včetně těch, jež jsme si zvykli připisovat ruské kuchyni) putují svobodně sem a tam už po staletí. Nejinak je tomu u skvostných pirohů, taštiček z vláčného nudlového těsta s nejrůznějšími náplněmi.

Jak dlouho se vaří pirohy

Pirohy vaříme ve vroucí osolené vodě asi 10 minut, dokud nevyplavou na hladinu. Hned po vložení do vody je opatrně promícháme, aby se nepřilepily.Pirohy vaříme ve vroucí osolené vodě asi 10 minut, dokud nevyplavou na hladinu. Hned po vložení do vody je opatrně promícháme, aby se nepřilepily. Slaninu nakrájíme na menší kousky a opečeme v rendlíku do křupava. Podle potřeby můžeme přidat vepřové sádlo.Náplň do pirohů

Náplní nejčastější volby je zelí nebo maso. Zelí podušené, maso předem uvařené nebo upečené a následně umleté. Ale klidně se můžete nechat zlákat i náplní tvarohovou, sýrovou, bramborovou, špenátovou, jak je libo.

Pirohy můžete naplnit vaší oblíbenou marmeládou – doporučuju použít tužší a kyselejší, hezky pak ladí s chutí bramborového těsta a strouhanky. Pro dozdobení finálního jídla můžete podávat i s kopečkem zakysané smetany nebo jemného tvarohu.

Odkud pochází pirohy : Pirohy (polsky pierogi, slovensky pirohy, moravsky pěry) jsou nekynuté knedlíky středoevropského a východoevropského původu. Jsou půlkruhovitého, případně trojúhelníkovitého či obdélníkovitého tvaru a mohou být plněny různou nádivkou, od zelí, masa a sýru až po ovoce.

Z jaké mouky se dělají pirohy : Suroviny

  1. Těsto:
  2. g 450-500 g hladké mouky (či polohrubé)
  3. ml 200 ml vody.
  4. 1 1 vejce.
  5. sůl.
  6. Náplň:
  7. g 125 g brynzy.
  8. 2 2 brambory.

Jak jíst pelmeně

Pelmeně vaříme v osolené vodě s pár kapkami oleje 8–10 minut, scedíme, promastíme máslem, podáváme s kysanou smetanou a snítkou kopru.

Chuťově výrazné pirohy jsou z nudlového těsta naplněného brynzovou nádivkou. Podáváme je posypané pažitkou a opečenou slaninou anebo zalité zakysanou smetanou. Už jen po přečtení receptu se všem milovníkům brynzy začnou sbíhat sliny.Pelmeně vložíme do vroucí vody dochucené soli, pepřem a bobkovým listem a vaříme cca 10-15 minut. Jakmile vyplují na povrch, tak jsou hotové. 6. Hotové pelmeně se běžně podávají s octem nebo zakysanou smetanou.

Co je to Pelmen : Pelmeně (rusky пельмени, pelmeni) jsou národním jídlem ruské kuchyně, ale i sousedních zemí, ovlivněných ruskou kulturou. Jsou to masové knedlíčky, přesněji těstové taštičky plněné masem a uvařené ve vodě.