Co je to přejezd pro cyklisty?
A to v případě, pokud automobil odbočuje doprava i doleva. Přednost má člověk na kole i na vyznačeném přejezdu pro kola v místech mimo křižovatku. Auto ani motorka nesmí na tomto přejezdu ohrozit přejíždějícího cyklistu.Vedle zebry je pás, který vymezuje prostor pro cyklisty. Ohraničuje ho pruh z bílých čtverců. Vypadá to, jako kdybyste z kraje zebry odřízli pruh a trochu ho odsunuli, aby v místě řezu vzniknul prostor pro průjezd kol. Tomu se říká přejezd pro cyklisty přimknutý k přechodu pro chodce.„Cyklista jedoucí na kole je z pohledu zákona vnímán jako řidič, rovnoprávný s řidičem motorového vozidla. Jelikož při přejíždění přechodu pro chodce vjíždí do vozovky z místa mimo pozemní komunikaci, musí dát na přechodu bez světelné signalizace přednost v jízdě ostatním řidičům,“ vysvětluje David Horatius.

Co to je stezka pro cyklisty : Stezka pro cyklisty je vyhrazena primárně cyklistům, mohou se zde ale také legálně pohybovat bruslaři, jezdci na osobních přepravnících a podobní uživatelé. Použití stezky pro cyklisty je povinné ze zákona. Stezka pro chodce a cyklisty umožňuje společný provoz chodců a cyklistů.

Kdo může na stezku pro cyklisty

Po cyklostezce tak mohou bez obav jezdit lidé na bruslích, lyžích, koloběžkách, elektrokolech i skateboardech. Může na ni také cyklista, který kolo vede. Všichni "jezdci" by se přitom měli řadit za sebou, neměli by jezdit vedle sebe. Na stezku pro cyklistu naopak vůbec nesmí chodci.

Kdy může jet cyklista po chodníku : Po chodníku jedině po vyznačených úsecích

Zákon říká, že chodník je vyhrazen výlučně k pohybu chodců. To znamená, že jízda na kole je po něm obecně zakázaná. Existují ovšem úseky, ve kterých je pohyb cyklistů po chodníku povolen dodatkovou tabulkou „Stezka pro chodce s povoleným vjezdem kol“.

Pro cyklistu velmi zásadní dopravní značení. Vyznačuje na komunikaci pruh nebo stezku pro pohyb cyklistů. Šipka vyznačuje stanovený směr jízdy. Vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty bývá zpravidla ještě červeně podbarven a je určen pouze cyklistům, motoristé do něj nesmí vjíždět (s výjimkou objíždění překážky).

Dle zákona je nutné při rychlosti od 30 km/h cyklistu předjíždět ve vzdálenosti nejméně 1,5 metru – od řídítek kola po zpětné zrcátko vozidla. Pokud jedete do 30 km/h, pak stačí vzdálenost pouhého 1 metru.

Kdo je to cyklista

Cyklista je účastník provozu na pozemních komunikacích, a to řidič nemotorového vozidla (ust. § 2 písm. d), h) zákona o silničním provozu).Po cyklostezce tak mohou bez obav jezdit lidé na bruslích, lyžích, koloběžkách, elektrokolech i skateboardech. Může na ni také cyklista, který kolo vede. Všichni "jezdci" by se přitom měli řadit za sebou, neměli by jezdit vedle sebe.Tolerováni jsou na chodnících také jezdci na kole či koloběžce do 10 let věku, ale striktně vzato tam stejně jako starší cyklisté nepatří (viz dále). S jedinou výjimkou patří pouze na vozovku, na stezku pro cyklisty či na společnou stezku pro chodce a cyklisty. Za jízdu na chodníku reálně hrozí nemalá pokuta.

Kam nesmí cyklista Dálnice, silnice pro motorová vozidla, cesta označená značkou „Zákaz vjezdu jízdních kol“, případně „Zákaz vjezdu všech vozidel“. Cyklisté nesmí rovněž na chodník: ten je vyhrazen výlučně chodcům.

Co je Piktogramový koridor pro cyklisty : Značkou č. V 20 se vyznačuje přítomnost a směr jízdy cyklistů na pozemní komunikaci. Značky se užívá na úsecích pozemní komunikace, kde je na tuto skutečnost žádoucí upozornit ostatní řidiče, zejména řidiče motorových vozidel.

Jak daleko být od cyklisty : Od 1. 1. 2022 vešel v platnost zákon přikazující řidiči motorového vozidla při předjíždění cyklisty dodržet odstup 1,5 metru. Záměr je logický, zajistit bezpečnost všech účastníků silničního provozu.

Kdy nesmím předjet cyklistů

Pravidla pro to, kdy se cyklisté předjíždět nesmí, jsou velmi jednoduchá: Pokud řidič není schopen bezpečně předjet a zároveň u toho dodržet vzdálenost 1,5 metru. Na přechodu pro chodce. V úseku, kde je zákaz předjíždění stanoven dopravní značkou ,,zákaz předjíždění" B 21a.

Cyklista jezdí na pravém okraji komunikace. Povinnost ukládá § 53 zákona o provozu na pozemních komunikacích. Ale všeho s mírou – na prvním místě je vaše bezpečí a bezpečí ostatních účastníků provozu. Zákon tedy pamatuje na situace, kdy jízda po okraji vozovky není možná.Cyklisté jezdí po silnici

Pro cyklistu obecně platí stejné zásady jako pro řidiče auta. V obecném případě by proto měl jet po pravém okraji vozovky, pokud neohrozí chodce může i po pravé krajnici. Cyklisté nesmí jezdit vedle sebe, ale vždy za sebou. Na silnici může být zřízen vyhrazený pruh pro cyklisty.

Kde má jít chodeč po silnici : každý chodec je účastníkem silničního provozu, jako chodec můžete chodit po chodníku, a to po jeho pravé straně, nebo můžete chodit po vyznačené stezce pro chodce, kde není chodník ani stezka pro chodce, choďte po levé krajnici vozovky, nejvíce však dva chodci vedle sebe.