pathos, utrpení, choroba) je souhrnné označení pro nezdravé, abnormální a obecně nežádoucí společenské jevy, tzn. společensky nebezpečné, negativně sankciované formy deviantního chování, které není v souladu s morálními, sociálními či právními normami společnosti.Za nejzávažnější sociálně patologické jevy se považuje kriminalita (ublížení na zdraví, majetku, krádeže, apod.), zneužívání drog, xenofobie a rasismus, záškoláctví, gambling, vandalismus, sprejerství, zneužívání dětí a žen, prostituce domácí násilí, agresivita a především šikana.Pojem sociální patologie zavedl Herbert Spencer jako sociální paralelu biologických onemocnění, sociologové odmítající biologismus místo tohoto pojmu používají označení sociální deviace či sociální dezorganizace.
Co jsou patologické změny : Patologický (v lékařských textech) znamená „chorobný“. Může popisovat nenormální či nepřirozený stav. Například výraz patologické změny znamená, že lékař při vyšetření našel něco, co může poukazovat na nějaké onemocnění. Opakem patologického je fyziologický.
Co je patologické
Patologický (řecky patologikos) = chorobný, nenormální, nepřirozený stav / nález, na rozdíl od fyziologického (řecky fisiologikos) = normální, přirozený. Používá se v řadě spojení: Patologický nález, patologické změny – "nenormální" nález vyšetření (laboratorního, zobrazovacího atd.)
Co je to sociální patologie : Sociální patologie se zabývá zákonitostmi takových projevů chování, které společnost hodnotí jako nežádoucí, protože porušují její sociální, morální, právní normy. Sociálně patologické jevy budeme popisovat z hlediska rizika vyplývajícího ze skupinové příslušnosti – rizikový jedinec/riziková skupina.
Patologický (v lékařských textech) znamená „chorobný“. Může popisovat nenormální či nepřirozený stav. Například výraz patologické změny znamená, že lékař při vyšetření našel něco, co může poukazovat na nějaké onemocnění. Opakem patologického je fyziologický.
Patologie zkoumá orgány, tkáně, buňky a tělesné tekutiny za účelem studia a diagnostiky nemocí. Lékař specializující se na patologii se nazývá patolog. Patologové se uplatňují mj. při diagnostice zhoubných nádorů, kdy pod mikroskopem zkoumají vzorky tkání odebrané při biopsii.
Co je to patologie
Název je složen z řeckého pathos (=choroba) a logos (=nauka). Patologie je tedy nauka o chorobných pochodech a změnách v lidském organismu. Zajímá se o etiologii onemocnění i o mechanismus (jak k onemocnění dochází), o morfologické změny buněk a orgánů a o význam těchto změn pro jejich funkci.slouží především ke stanovení příčiny úmrtí a jsou prováděny především na žádost klinického lékaře, jsou v dnešní době součástí patologie v daleko menší míře. Je tomu tak zejména z důvodů výrazných pokroků v oblasti vyšetřovací techniky.Terapeut Honza Vojtko o patologických vztazích: Když mi ve vztahu není dobře, ale nedokážu z něj odejít. Od vztahu očekáváme většinou lásku, zázemí a oporu. I když těmito hodnotami náš vztah neoplývá, někdy v něm přesto zůstáváme. A někdy se dokonce opakovaně s partnerem rozcházíme a zase dáváme dohromady.
Sociálně patologický jev slouží jako označení jevu, který naše společnost klasifikuje jako nežádoucí (např. rasismus, kriminalita, toxikomanie, alkoholismus, prostituce), dochází v nich k porušování sociálních, morálních nebo právních norem společnosti.
Co se dělá na patologii : Patolog je lékař, jehož specializace je zaměřena na rozpoznávání změn buněk a tkání organismu způsobených onemocněním. V mikroskopu studuje vzorky tkání, které byly pořízeny takzvaně nakrájením na tenounké plátky a poté obarveny.
Jak vypadá toxický vztah : Toxický vztah s sebou nese velkou dávku negativních emocí, konfliktů a destruktivních vzorců chování, jako je manipulace, ponižování, soupeření a kontrola. Negativní chvíle převažují nad těmi pozitivními a vztah jako by vám vysával energii. Vedle partnera se totiž nedokážete plně uvolnit.
Jak se pozná toxický člověk
A podle jakých projevů chování je můžeme poznat Obecně se dá říct, že to jsou lidé, kteří si pořád na něco a na někoho stěžují, jsou stále nespokojení, vyhledávají konflikty, rádi se hádají a ve všem vidí problém. Cokoliv řeknete je špatně a nebo to hned otočí proti vám.
Jaké jsou nejčastější příznaky toxického vztahu Nejde jen o domácí násilí
- nezdravá soutěživost mezi partnery.
- jeden z ničeho nic přestane mluvit, úplně komunikovat nebo se nějak začne tvářit a druhá strana vůbec netuší, co se děje.
- politikaření, snaha o manipulaci, abychom dosáhli svého cíl.
Co mají toxičtí rodiče ve zvyku
- Reagují přehnaně a dělají scény kvůli maličkostem.
- Kladou na vás nepřiměřené požadavky.
- Vyčítají vám, že se s nimi nevídáte tak často, jak by si představovali.
- Potřebují být neustále ve středu pozornosti.
- Dělají ze sebe oběť.
- Nerespektují vaše emocionální hranice.
Jak poznat toxickou ženu : Co signalizuje, že máte toxický vztah
- Všudypřítomná kritika. Je to neustálá, velmi útočná kritika.
- Neustále vám lže.
- Neumí si přiznat chybu, nemá vlastní sebereflexi.
- Raději tráví čas s jinými než s vámi.
- Manipuluje s vámi.
- Nemá k vám úctu ani respekt.
- Používá dvojí metr.
- Napadá vás slovně i fyzicky.