Co je to Partizip?
Příčestí minulé označuje již ukončený děj, v přívlastku se skloňuje jako přídavné jméno. Tvoří se předponou ge- slovesným kmenem – koncovkou –t (u slabých sloves) nebo koncovkou –en a změnou kmenové samohlásky (u silných sloves): ge + kauf + t = gekauft (koupený), ge + schrieb + en = geschrieben (napsaný).Perfektum se vždy skládá ze dvou částí – pomocného slovesa haben nebo sein ve tvaru určitém a příčestí minulého plnovýznamového slovesa (gesagt, abgefahren, gekommen). Ich habe es dir gestern gesagt. (Včera jsem ti to řekl.) Sie ist nach Deutschland abgefahren.Je složeno z pomocného slovesa haben/sein a příčestí minulého plnovýznamového slovesa. Při použití perfekta se skloňují pouze pomocná slovesa sein/haben, příčestí minulé se neskloňuje. Ich habe die Hausaufgaben gemacht. Ich bin in die Schule gegangen.

Co to je příčestí : Příčestí slouží k tvoření minulého času (přišel jsem, on přišel), trpného rodu (je, byl zbit) a podmiňovacího způsobu. Zpravidla se kombinuje s tvary pomocného slovesa být. Obě příčestí se v češtině plně tvarem, morfologicky shodují s krátkými (jmennými) tvary přídavných jmen, s nimiž také historicky souvisejí.

Jak se omluvit v němčině

omluvit se

  1. (vysvětlit důvod) sich entschuldigen.
  2. (vyjádřit omluvu) sich entschuldigen.

Jak se tvoří préteritum : Préteritum pravidelných sloves se tvoří od nezměněného slovesného kmene přidáním koncovek -te, -test, – te, -ten, -tet, -ten. U sloves, jejichž kmen končí na -t, -d, -fn, -tn, -gn se z důvodu snazší výslovnosti vkládá před koncovku -te samohláska -e- (viz. např. sloveso arbeiten).

Pomocná slovesa

haben = mít
jednotné číslo množné číslo
1. osoba ich habe wir haben
2. osoba du hast ihr habt
3. osoba er / sie / es hat sie haben


Použití určitého členu (der, die, das)

Určitý člen používáme, pokud máme na mysli někoho nebo něco konkrétního: Das ist der Mann, der mir geholfen hat. To je ten muž, který mi pomohl. Člen určitý použijeme před podstatným jménem, o kterém jsme se již zmínili.

Jak poznat příčestí minulé

Příčestí minulé (činné)

  1. Tvoří součást tvaru slovesa v minulém čase.
  2. Končí na -l, -la, -lo, -li, -ly, -la: plaval, plavala, plavalo, plavali, plavaly, plavala.

Verbální participia jsou tvary, které vyjadřují stejnou událost, jakou vyjadřuje verbální kmen, z něhož jsou derivována; dají se pokládat (vedle ↗infinitivu) za ↗neurčité tvary slovesné.„Podle jedné z definic je omluva vyjádření lítosti nebo smutku za to, že dotyčná osoba udělala něco, co neměla, nebo neudělala, co slíbila,“ říká koučka Lenka Nováková. „V omluvě jde především o pochopení toho druhého a často závazek, že se to víckrát nebude opakovat.”

Při setkání

  1. Guten Morgen – dobré ráno, dobré dopoledne.
  2. Guten Tag – dobrý den, používáme od oběda zhruba do večeře.
  3. Grüß Gott – použije se pro dobrý den v Rakousku a Bavorsku.
  4. Guten Abend – dobrý večer, používáme od večeře dále.
  5. Gute Nacht – dobrou noc, když jdeme spát.

Co je to Plusquamperfekt : Plusquamperfektum (lat. plūs quam perfectum, více než perfektum) nebo pluskvamperfektum je předminulý čas sloves, kterým se v některých jazycích vyjadřuje děj, který předcházel jinému minulému ději. Patří mezi tzv. relativní slovesné časy.

Jak se řekne německy Já se jmenuji : Jak se jmenuješ Wie heißt du Jmenuji se ___. Mein Name ist___.

Jak se skloňuje haben

  • SLOVESO SEIN A HABEN V PRÉTERITU ( = minulý čas ) SEIN = BÝT.
  • – je to pomocné sloveso, proto se časuje odlišně Přítom.
  • du bist. du warst – byl jsi.
  • er, sie es ist. er, sie, es war – byl.
  • mn.č. wir sind.
  • sie, Sie sind. sie,Sie waren – oni byli.
  • – je to pomocné sloveso, proto se časuje odlišně Přítom.
  • er, sie es hat.

jednotné číslo
rod mužský ženský
2. pád -en -er
3. pád -em -er
4. pád -en -e

Podstatná jména končící na -ung, -heit, -keit, -schaft jsou rodu ženského. Uč se rod podstatného jména v kontextu – články, knihy. Označuj si barevně podstatná jména. Maskulin modře, feminin červeně a neutrum zeleně.

Co je participle : Jedná se o jednu ze tří základních forem sloves v angličtině, společně s infinitivem (základní forma slovesa) a minulým časem. Příčestí minulé se často používá pro tvoření složených časů, jako je předpřítomný čas (present perfect), předminulý čas (past perfect) a předbudoucí čas (future perfect).