Co je to Osteoblast?
Osteoblasty jsou jedním ze čtyř typů kostních buněk. Osteoblasty se podílejí na tvorbě kostí, a jsou přítomny na povrchu kosti v podobě tenké vrstvičky buněk s krátkými výběžky. Tyto buňky ukládají na povrch kosti materiál, ve kterém krystalizují soli vápníku. Osteoblasty se nakonec mohou změnit v osteocyty.Osteoklasty jsou jedním ze čtyř typů kostních buněk. Osteoklasty se podílejí na vstřebávání kostí: jsou to obrovské buňky (o průměru přibližně 150–200 µm) s mnoha nepravidelnými výběžky a několika desítkami jader. Osteoklasty se nacházejí ve vyhloubených jamkách, kde ničí kostní tkáň.Osteocyty jsou jedním ze čtyř typů kostních buněk. Osteocyty produkují kolagen a další látky, které tvoří extracelulární matrix kosti. Osteocyty jsou obklopeny kostní tkání (na rozdíl od osteoblastů a osteoklastů, které se vyskytují na povrchu kosti). Viz také osteo-, -cyt, kostní buňky.

Co je v kosti : Uprostřed kosti nalezneme dřeňovou dutinu, která je vyplněna kostní dření. Na povrchu je kost obalena vazivovou blánou – okosticí (periost). Okostice má úlohu ochrannou, vyživovací a kostitvornou. V dutině dlouhých kostí nacházíme převážně žlutou kostní dřeň, v plochých kostech především červenou kostní dřeň.

Co je Osteoklas

Osteoklast je velká rozvětvená kostní buňka schopná pohybu. Bývá mnohojaderná, obsahuje až 50 jader. Není jasné, jakým způsobem vzniká, dříve se soudilo, že má stejný původ jako ostatní kostní buňky, ale výzkumy ukazují, že se vyvíjí z monocytů, konkrétně zřejmě fúzí několika těchto buněk.

Co jsou to kostí : Kost (latinsky. os, množné číslo ossa) je tvrdá, mineralizovaná pojivová tkáň, sloužící jako mechanická ochrana vnitřních orgánů a opora těla, tvořící vnitřní konstrukci, na kterou se upínají svaly a šlachy.

Provede odběr krve, aby zjistil celkový stav pacienta, hladinu vápníku, fosforu a hořčíku v krvi, dále krevní obraz, rychlost sedimentace a další ukazatele umožňující posoudit rychlost novotvorby a odbourávání kostní tkáně. Následně probíhá denzitometrické vyšetření, které umožní zjistit hustotu kosti.

Samotná kost je pokryta pevnou vazivovou blánou (okostice), která tvoří její povrch. Okostice zajišťuje výživu kostí, upínají se na ní svaly a v případě, že dojde ke zlomenině napomáhá k hojení a srůstu kosti.

Co jsou to kosti

Kost (latinsky. os, množné číslo ossa) je tvrdá, mineralizovaná pojivová tkáň, sloužící jako mechanická ochrana vnitřních orgánů a opora těla, tvořící vnitřní konstrukci, na kterou se upínají svaly a šlachy.Kost stehenní (lat. femur) je párová kost, která se řadí mezi kosti dolní končetiny. Kost stehenní je největší, nejdelší a nejsilnější kostí v těle, a je jedinou kostí stehna. Tato kost dolní končetiny se spojuje s kostí pánevní v kyčelním kloubu a s kostí holenní v kolenním kloubu.Stavba dlouhé kosti

Typickým zástupcem dlouhých kostí je například kost stehenní, což je zároveň největší kost v lidském těle.

Kostní buňky jsou buňky, které se vyskytují v kostní tkáni. Rozlišujeme čtyři typy kostních buněk: osteoprogenitorové buňky, osteoblasty, osteocyty a osteoklasty.

Čím je tvořena kostní tkáň : Kost je z jedné třetiny tvořena organickou základní vrstvou – matrix – a ze dvou třetin kostním minerálem. Kostní matrix se skládá z bílkovin. Hlavní složkou je šroubovitá bílkovina kolagen typu I, další složkou jsou tzv.

Co je to Osein : Kolagen je bílkovina živočišného původu, která je součástí živých organismů, vyskytuje se ve vazivových tkáních (kůže, šlachy, vazy, klouby, vlasy) a v kostech. Kostní kolagen se také nazývá osein.

Jak se zbavit osteoporózy

Jak se osteoporóza léčí Pokud je již vyslovena diagnóza osteoporózy, základní stavební kameny léčby jsou vápník a vitamin D. Jestliže nelze dosáhnout požadovaného příjmu vápníku a vitaminu D potravou, je nutné jejich doplňování formou léčivých přípravků nebo doplňků stravy.

S přibývajícím věkem se schopnost vstřebávat vápník zhoršuje. Dochází k poklesu hladiny vápníku v krvi, to vede ke stimulaci příštítných tělísek a následné produkci parathormonu. Tento hormon má za následek zvýšené odbourávání vápníku z kostí. Kost se stává křehčí a náchylnější ke zlomeninám, vzniká osteoporóza.Vitamín K. Pro silné kosti je naprostou nezbytností., neboť velmi úzce spolupracuje na jejich tvorbě s vápníkem a vitamínem D. Vitamín K dodáte svému tělu, když si dopřejete kapustu, špenát, brokolici, zelený salát, zelené fazolky, okurky a květák.

Co to je osteoporóza : Osteoporóza neboli řídnutí kostí je chronické onemocnění kostry. Je charakterizované úbytkem kostní hmoty a poruchami stavby kosti s následným zvýšením křehkosti kostí s navazujícím rizikem zlomenin. Vytváří se stav nerovnováhy mezi novotvorbou kostní hmoty a jejím úbytkem.