Co je to osobní dopis?
Oficiální dopis musí obsahovat adresy obou stran, místo a datum, předmět, oslovení, text a podpis, neměl by přesáhnout jednu stránku, píše se tedy stručně a věcně, jazyk by měl být spisovný a neutrální.

  1. adresa odesílatele.
  2. adresa příjemce.
  3. datum.
  4. heslovité oznámení obsahu.
  5. vlastní obsah dopisu.
  6. pozdrav.
  7. vlastnoruční podpis pisatele.

Úřední dopis je jakýkoliv oficiální dopis, který používáme při komunikaci s úřady. Jako příklad si můžeme představit jednání s místním obecním úřadem, ke kterému chceme podat žádost, poukázat na nějaký nešvar nebo například napsat stížnost na jednání některého z úředníků.

Co to je dopis : Dopis nebo také psaní je písemná zpráva s aktuálním obsahem odeslaná od jedné osoby či instituce (odesílatele) k druhé osobě či instituci (adresátovi), prostřednictvím třetí osoby či instituce (poštovního operátora či klienta). Psaním dopisů, jako kulturním jevem, se zabývá epistolografie.

Jaké Dopisy posílá Městský úřad

Obálka s modrým pruhem

Dopisy s modrým pruhem využívají orgány veřejné správy, jako jsou například obecní, katastrální, finanční nebo živnostenské úřady, soudy, školy, ale také ministerstva. Na rozdíl od obálky s červeným pruhem může tento dopis převzít také určený zmocněnec.

Co je to neformální dopis : Za neformální dopis neboli anglicky Informal letter můžeme považovat dopis rodině, známým nebo přátelům. Je vhodné používat jazyk, kterým mluví rodilí mluvčí při běžném hovoru. Pokud jste zatím neměli příležitost hovorovou angličtinu pochytit, můžete se inspirovat ve filmech nebo seriálech v originální verzi.

Pozdrav či závěrečná formule na konci dopisu mohou být povahy: nevětné, např. S pozdravem, S přátelským pozdravem, Se srdečnými pozdravy, v e‑mailu lze také S přáním pěkného dne –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ za těmito pozdravnými formulemi se nepíše žádné interpunkční znaménko, větné s pokračováním na dalším řádku, např.

Úřední nebo formální dopis má své náležitosti, které musí být splněny. Jde především o hlavičku – jméno a adresu odesílatele i adresáta, dále předmět dopisu a nakonec podpis a datum.

Jak začít oficiální dopis

Na začátek úředního dopisu uveďte do levého horního rohu svou adresu. Úředník či jiný významný příjemce hned po otevření dopisu uvidí, kdo jej poslal. Pod svou adresu uveďte adresu příjemce, kterým může být buď konkrétní osoba nebo oddělení, úřad, škola či jiná instituce.Základní ceny

OBYČEJNÉ PSANÍ EKONOMICKÉ* Do hmotnosti / cena v Kč
50 g – standard 500 g
Základní cena 27,00 35,00
Cena se Zákaznickou kartou ČP – při jednorázovém podání 1 – 9 ks zásilek 26,00 34,00
Cena se Zákaznickou kartou ČP – při jednorázovém podání 10 a více ks zásilek 25,00 33,00

Rychle, nebo rychleji

standard D+1
Obyčejné psaní do 50g 19 Kč 26 Kč
Obyčejné psaní 500 g až 1 kg 33 Kč 40 Kč
Doporučené psaní do 50g 47 Kč 54 Kč
Doporučené psaní 1 až 2 kg 69 Kč 76 Kč

23. 1. 2020

Všechny dopisy se zeleným pruhem se posílají doporučeně s dodejkou. Toto úřední psaní může být posíláno do vlastních rukou výhradně jen adresáta. Převzetí zásilky tedy musíte podepsat a odesílatel následně obdrží potvrzení o doručení.

Co obsahuje úřední dopis : Adresa odesílatele a příjemce

Na začátek úředního dopisu uveďte do levého horního rohu svou adresu. Úředník či jiný významný příjemce hned po otevření dopisu uvidí, kdo jej poslal. Pod svou adresu uveďte adresu příjemce, kterým může být buď konkrétní osoba nebo oddělení, úřad, škola či jiná instituce.

Co to je průvodní dopis : Průvodní dopis je kratší text, který píšete do těla emailu nebo do políčka ve formuláři s označením Průvodní text. Je to první kontakt s personalistou, který by měl říci, proč se zajímáte o danou pozici a proč se na ni hodíte. Průvodní dopis k životopisu je kratší, výstižnější a méně formální než motivační dopis.

Co má být v pruvodnim dopise

Průvodní dopis začněte zdvořilým pozdravem a pokračujete vysvětlením, o jakou konkrétní pozici se ucházíte a kde jste se o ní dozvěděli. Můžete ve stručnosti zmínit vaši motivaci – proč vás právě tato pracovní nabídka zaujala a jakou pro ni máte kvalifikaci (například, že už 10 let působíte v oboru).

Formální fráze pro ukončení e-mailu:

  1. S pozdravem,
  2. S pozdravy,
  3. S laskavým pozdravem,
  4. Zdraví,
  5. Všechno nejlepší,
  6. S vřelým pozdravem,
  7. Vše nejlepší,
  8. S pozdravem,

Nejčastěji se používá S pozdravem, řidčeji S přáním krásného dne nebo S úctou. Důležitou věcí je, že se po této frázi nepíše čárka. Nikdy. Loučit se můžete i celou větou, například Děkuji za pochopení a přeji krásný den.

Jak začít formální dopis : Oslovení Nezapomeňte na formální oslovení příjemce. Pokud píšete konkrétní osobě, začněte slovy Vážený pane/Vážená paní; oslovujete-li celé oddělení nebo příjemce neznáte, použijte oslovení Vážení.