Co je to šopák?
Připravuje se z rajčat, okurek, syrové či pečené papriky, cibule, balkánského sýru a petrželky. Nezbytnou součástí je koření čubrica. Podává se se sýrem feta (nápodobou je balkánský sýr), který se vyrábí z ovčího nebo kravského mléka. V originálním bulharském receptu se používá místní sýr sirene.A fajnšmekři přidávají opečené chilli papričky. Recepty se liší i v zálivce. V některých receptech se objevuje pouze olivový olej a ocet se vůbec nepoužívá. Naopak lze pro výraznější chuť použít typické bulharské koření – čubricu.Přidáme balkánský sýr, který nakrájíme nadrobno nebo nastrouháme. Zeleninu a sýr smícháme se zálivkou z olivového oleje a oregána a můžeme servírovat šopský salát. Tip na závěr : Proč se šopský salát jmenuje šopský Jeho jméno je odvozené od šopského etnika, žijícího v oblasti kolem bulharského hlavního města Sofie.

Jak udělat Balkansky salát : Postup přípravy

Cibule nakrájíme na velmi tenká půlkolečka, petrželku nasekáme nadrobno a smícháme s ostatní nakrájenou zeleninou. Směs osolíme a opepříme. Salát pokapeme olejem, podle chuti okyselíme octem a jemně promícháme. Nakonec posypeme strouhaným balkánským sýrem.

Co je šopský salát

Šopský salát alias šopák je původně bulharský recept. Oblibě se ovšem těší nejen na Balkáně, ale i u nás. Není divu, kombinace čerstvých rajčat, okurky, papriky, štiplavé cibulky a slaného balkánského sýra je totiž dokonalá. Zálivka stačí jednoduchá z oleje a citronové šťávy nebo vinného octa.

Co k salátu : Začněte zeleninou.

Zelené listové saláty, jako je špenát, římský salát nebo rukola, jsou bohaté na vlákninu a jsou nízkokalorické. Přidejte do salátu také rajčata, okurky, papriky nebo mrkev. Tyto zeleninové přísady dodají salátu chuť, barvu a důležité vitamíny.

Šopský salát s balkánským sýrem se zabydlel v celé střední Evropě, ale věřte mi, že chuť domácích ingrediencí vám jej představí úplně jinak. Jeho jméno pochází z šopského etnika v oblasti kolem hlavního města Sofie. Všude v Bulharsku, a určitě i ve zmíněném „šopáku“ narazíte na nejslavnější koření – čubricu.

V misce prošlehejte metličkou ocet nebo citronovou šťávu se solí a čerstvě namletým pepřem. Poté začněte pomalu a postupně přilévat olej tenkým pramínkem a metličkou ho zašlehávejte tak, aby vznikla krémová emulze. Hotovou zálivku vmíchejte k opraným a usušeným saltovým lístkům a ihned podávejte.

Jak vznikl šopský salát

Recept na šopský salát vznikl kolem roku 1955 – v dobách socialismu. Konkrétně v letovisku Družba, které se aktuálně jmenuje Sv. Konstantin a Helena a které se rozprostírá 18 km od letiště ve Varně. Tehdy šéfkuchaři z cestovní kanceláře Balkanturist vytvořili šest receptů na saláty.Zelí nakrájíme na nudličky, cibuli nadrobno, rajčata na osminky, okurku na kostičky papriku na tenké proužky a mrkev nahrubo nastrouháme. Všechnu zeleninu dáme do mísy a opatrně smícháme. Zalijeme zálivkou z oleje, octa a cukru nebo přidáme tatarskou omáčku. Salát opatrně promícháme a dáme vychladit.Tradiční pokrmy s balkánským sýrem: Polévky: Rajská nebo zeleninová polévka s balkánským sýrem (bulharsky сиренява чорба) . Saláty: Šopský salát s rajčaty, paprikami, okurkem, cibulí a balkánským sýrem . Pastýřský salát obsahuje výše uvedenou zeleninou, sýr, šunku, vařená vejce a olivy.

Jako vídeňský bramborový salát se označují bramborové saláty, které nepotřebují majonézu, ale přesto jsou krémové. Do zálivky se používá pouze vývar, ocet a olej, tedy veskrze tekuté přísady.

Co obsahuje vlašský salát : Vlašský salát je směs šunky nebo jiného měkkého salámu, majonézy, sterilizovaného hrášku, mrkve, celeru a okurky. Na dochucení se používá ocet, worcerster, cukr, sůl, pepř a hořčice.

Jaký salát je nejzdravější : Polníčku se prý přezdívá „nejzdravější salát světa“. Obsahuje totiž opravdu hodně zdraví prospěšných látek. Vitamíny skupiny B tříbí mysl a zlepšují náladu. Pro vysoký obsah kyseliny listové je doporučovaný těhotným ženám.

Co to je polníček

Kozlíček polní (Valerianella locusta) čili kozlíček polníček (lidově polníček) je drobná jednoletá bylina s vidlicovitě dělenou, 10–30 cm vysokou lodyhou, jednoduchými listy a nenápadnými bělavými nebo modrými květy.

Postup přípravy

V nádobě smícháme jogurt a zakysanou smetanu. Poté postupně vléváme mléko, až vznikne hladký dresink. Přidáme najemno nastrouhaný česnek, ochutíme solí a důkladně promícháme metlou. Hotová zálivka by měla mít hustě tekoucí konzistenci.Vinaigrette je francouzský výraz pro salátový dresink. Základem je vždy olej a kyselá složka v poměru 3 : 1, ale to je opravdu pouze základ, na kterém lze vystavět spoustu dalších chutí a zálivku různě obměňovat.

Jak využít Pak Choi : Listy však rychle vadnou, podobně jako špenát. Před použitím je proto na několik minut ponořte do vroucí vody, poté je zchlaďte v ledové vodě. Do jídla přidejte toto mimořádně zdravé lupení až nakonec. Pak choi lze dále využít při zapékání, grilování, dušení, smažení, ale i do polévek.