Co je to šokový vlasec?
Vůbec nejlepší volbou je fluorocarbon, který vedle absolutní neviditelnosti je také mimořádně oděruvzdorný a velmi těžký, díky čemuž dokonale kopíruje dno. Pro další informace ohledně používání šokových vlasců Vás odkážeme na naši starší odpověď v dotaze 647.Šokovka je ve své podstatě odhozová šňůra, která umožňuje silový nához, při kterém by kmenový vlasec praskl. Délka jak už někdo psal vystačuje stejně jako při náhozu – tedy od olova po naviják + pár otoček na cívce navijáku.Délka šokového vlasce závisí na důvodu, kvůli kterému ho používáte. Pro nahazování stačí šokový vlasec tak dlouhý, že při nahazování máte na navijáku několik otoček šokového vlasce. To odpovídá přibližně délce 2-3 prutů. Pokud ho používáte z důvodu ostrých překážek na dně, může být šokový návazec výrazně delší.

Jak navázat kmenový vlasec : Většinou namotám jednu délku prutu a tři otočky na navijáku s fluorocarbonem a svážu uzlem s kmenovým vlascem. Jakou použijete dole montáž je úplně na vás. Při klasické průběžce vám krmítko projíždí na fluorocarbonu, takže stačí pod průjezd navléknout gumovou kuličku nebo myší hovínko a navázat obratlík.

Jak spojit Navazec s vlascem

Jestliže máte předem připravené návazce se smyčkou na konci, jsou zde dvě možnosti, jak spojit návazec s kmenovým vlascem. Buď využijete spojení smyčky do smyčky, nebo použijete nějaký spojovací prvek. Zde přichází v úvahu především klasický obratlík nebo nějaký malý typ obratlíku Gizmo na rychlou výměnu.

Jak spojit fluorocarbon s vlascem : Postup, kterým se uzel pro spojení šňůry a fluorocarbonu váže:

  1. Vytvoříme jednoduchou smyčku na fluorocarbonu.
  2. Prostrčíme smyčkou pletenou šňůru.
  3. Dotáhneme šňůru na konec smyčky.
  4. Děláme omoty kolem celé smyčky směrem zpátky (můžeme například 10x)
  5. Opět prostrčíme pletenou šňůru smyčkou.
  6. Navlhčit, utáhnout.

Udělejte více ovinů (cca6-7) kmenovým vlascem a méně (cca 4) Fluorocarbonem. Toto spojení drží nejlépe. Před dotažením uzel dokonale nasliňte nebo použijte lůj na rty, aby se uzel perfektně srovnal. Přebytečné konce pak po důkladném dotažení odstřihněte.

Ujímané návazce jsou vlasce s plynule se zužujícím průměrem monofilu, díky tomu se eliminují velké uzly spoje s kmenovou šňůrou. Zároveň nám poslouží i jako šokový vlasec. Vyrábí se v několika koncových průměrech. Mají menší průtažnost než klasické monofily a disponují vynikajícími vlastnostmi proti oděru.

Jaký je nejlepší vlasec na kapry

Pro většinu rybářů lovících kapry bude monofil pravděpodobně jejich první a nejlepší volbou. Pro specifičtější použití je také k dispozici široká škála pletených a fluorovaných materiálů. Ale ne všechny monofilní vlasce jsou stejné, a proto budete muset přemýšlet o tom, za jakých podmínek budete vlasec používat.Šňůra je dodávána na 300m cívkách. Cívky jsou spojeny po 6ti kusech. Uvažujete-li o pořízení tohoto materiálu, doporučujeme Vaší pozornosti podrobný článek o používání pletené šňůry při lovu kaprů, který si můžete přečíst zde.Kmenový vlasec nebo šňůra je vlastně hlavní návin na navijáku. Tomu je třeba přizpůsobit i jeho průměr a délku. Doporučujeme na krabičce nebo cívce navijáku zjistit, kolik metrů při požadovaném průměru budete potřebovat.

Pro přívlač na moři jsou nejoblíbenější průměry kolem 0,15mm. Barvu si vyberte dle svého uvážení, koncová udice se zpravidla sestává z návazce, který je tvořený vlascem nebo fluorocarbonem. 1. Do kulata splétaná a velmi pevná šňůra pro lov ve sladké i slané vodě.

Jak udělat očko na Navazci : Návazec provlékneme jednou či dvakrát očkem háčku. Po provlečení očkem háčku omotáme pětkrát návazec směrem od očka a potom se vrátíme k očku háčku, kde nám vzniklo oko a tím prostrčíme konec návazce. Vznikne nám další oko, kterým opět prostrčíme konec návazce a vše dotáhneme k háčku a utáhneme.

Jak uvázat Navazec : Navazování háčku (karabinky) s očkem

  1. Prostrčte volný konec vlasce očkem. Můžete i dvakrát.
  2. Volný konec otočte zpět a podstrčte jej pod vlasec.
  3. Otočte volný konec kolem vlasce a vytvořte tak smyčku.
  4. Volný konec vraťte zpět k očku a prostrčte jej mezi první otočkou vlasce.
  5. Uzel pevně zatáhněte a zastříhněte konec.

Jak poznat fluorocarbon

Díky těmto studiím je jasné, že fluorocarbon není v žádném případě „neviditelný“ ale méně rozpoznatelný. V praxi to znamená, že pokud si dáme do sklenice s vodou obyčejný monofil, uvidíte uprostřed vlasce slabou černou čáru. Naopak fluorocarbon tuto čáru úplně ztrácí.

Pokud chytám na vodě s výskytem štiky s nástrahou s trojháčkem a nechytám zrovna tlouště na hmyzí woblery, tak tam lanko prostě patří. Alternativou může být silný návazec s fluorocarbonu od 0,8mm nahoru, pak je riziko ukousnutí minimální.vlasec tenčím koncem ke kmenovému vlasci a ten silný k návazci, olovu, či krmítku. Při muškování sou vlasce trochu jiný a váže se to jakoby naopak.

Kdy je nejlepší jít na kapry : Ryby se chytají ve velkých hloubkách a v noci. Období od konce srpna až do druhé poloviny září je pro rybáře vrcholným časem.