Co je to okostice?
Jednou z jejích nejdůležitějších vlastností je nová tvorba kostní tkáně v případě poškození kosti (v hluboké vrstvě se objevují osteoblasty) a růst kosti do tloušťky tzv. apozicí, přidáváním jednotlivých povrchových lamel (analogie významu lýka pro růst letokruhu stromů).Okostice neboli periost je vrstva pojivové tkáně, která pokrývá celý povrch každé kosti – s výjimkou kloubních částí na koncích epifýz, kde se nacházejí chrupavky.Okostice je vazivový obal, který pokrývá kosti, kromě míst kde se nachází chrupavka, či úpony svalů. Její zánět se projevuje jako velmi nepříjemná ostrá bolest dásní a zubů, kdy je dáseň oteklá a zarudlá a v pokročilejších stádiích může dojít k hnisání mezi zuby a odtahování dásně.

Jak se léčí zánět okostice : V případě zánětu okostice zubu se vyčistí kanálky a v přítomnosti hnisavého zánětu se nasadí antibiotika. Pokud se jedná o zánět okostice kosti holenní, musí se u sportovce zavést klidový režim, aby se zánět pomalu zahojil.

Jak poznat zánět okostice zubů

Symptomy zánětu okostice

Bolest: Obvykle je lokalizovaná v místě postižení a může být ostrá nebo tupá. Bolest se často zhoršuje při fyzické aktivitě. Otok: Zánětlivá reakce může způsobit otok v oblasti postižené okostice. Zčervenání: Kůže nad postiženou oblastí může být červená a teplá na dotek.

Jak se pozná zánět dásní : Zásadními ukazateli zánětu jsou:

  1. krvácení dásní při čištění zubů,
  2. citlivost, zarudnutí a otok dásní,
  3. ustupující dásně v oblasti zubních krčků,
  4. neustálý zápach z úst (halitóza),
  5. a usazování zubního kamene.

Zánět okostice se projevuje velkou bolestí lokalizovanou do čelisti. Bodavá bolest může být natolik závažná, že znemožňuje mluvit, jíst nebo pít. Mezi další příznaky patří: otok.

Mezi hlavní příznaky zánětu zubu patří:

  1. bolest zubu.
  2. zánět v daném místě
  3. citlivost na horké a studené nápoje/jídla.
  4. zápach z úst.
  5. nepříjemná chuť v ústech.
  6. horečka.
  7. zduřelé lymfatické uzliny.

Jak vypadá zánět okostice zubu

Symptomy zánětu okostice

Bolest: Obvykle je lokalizovaná v místě postižení a může být ostrá nebo tupá. Bolest se často zhoršuje při fyzické aktivitě. Otok: Zánětlivá reakce může způsobit otok v oblasti postižené okostice. Zčervenání: Kůže nad postiženou oblastí může být červená a teplá na dotek.Léčba zánětu okostice je individuální. Počítejte cca 14 dní, ale záleží na stavu zubů a okolí.Mezi hlavní příznaky zánětu zubu patří:

  1. bolest zubu.
  2. zánět v daném místě
  3. citlivost na horké a studené nápoje/jídla.
  4. zápach z úst.
  5. nepříjemná chuť v ústech.
  6. horečka.
  7. zduřelé lymfatické uzliny.


Pokud je zachycen v počáteční fázi a bolest není tak ostrá, dopřej si dva až tři týdny v klidu. Jestliže je zánět rozšířen, doba klidu se může vyšplhat až na dva měsíce.

Jak rychle vyléčit zánět dásní : Na bolestivý zánět dásní jsou vhodné ústní vody, gely nebo masážní roztoky buď na čistě bylinné bázi nebo navíc s obsahem chlorhexidinu, který má silnější antibakteriální a protizánětlivý účinek. Vynikající je například šalvějová ústní voda. Šalvěj totiž působí antisepticky a má stahující účinek.

Jak se pozná zánět čelisti : Pocit, že čelist není správně zarovnaná nebo že skus je nepřirozený Problémy s otevíráním úst nebo žvýkáním, které mohou být doprovázeny lupáním, praskáním nebo skřípáním v kloubu. Bolest hlavy a bolesti v obličeji, které mohou být chybně interpretovány jako migrény. Otupělost nebo brnění v oblasti čelisti a obličeje.

Jak bolí zánět okostice zubu

Zánět okostice se projevuje velkou bolestí lokalizovanou do čelisti. Bodavá bolest může být natolik závažná, že znemožňuje mluvit, jíst nebo pít.

Zánět zubu léčí zubní lékař, a to buď chirurgickým odstraněním celého zubu a nebo odstraněním zubní dřeně. Záleží na tom, zda dotčený zub již odumřel nebo ne. Při odstranění zubní dřeně se provádí tzv endodontické ošetření, při kterém jsou ošetřeny zubní kanálky a zbytek zubu zůstává neporušen.Mezi hlavní příznaky zánětu zubu patří:

  1. bolest zubu.
  2. zánět v daném místě
  3. citlivost na horké a studené nápoje/jídla.
  4. zápach z úst.
  5. nepříjemná chuť v ústech.
  6. horečka.
  7. zduřelé lymfatické uzliny.

Jak vyléčit zánět zubu doma : Na bolestivý zánět dásní jsou vhodné ústní vody, gely nebo masážní roztoky buď na čistě bylinné bázi nebo navíc s obsahem chlorhexidinu, který má silnější antibakteriální a protizánětlivý účinek. Vynikající je například šalvějová ústní voda. Šalvěj totiž působí antisepticky a má stahující účinek.