Co je to národní výbor?
Po vypuknutí druhé světové války se rýsovala šance konečně vytvořit i prozatímní exilovou vládu. Francie a Velká Británie však umožnily pouze vytvoření Československého národního výboru. Jeho úkolem bylo reprezentovat československý lid v zahraničí a řídit čs. vojenské jednotky vytvářené ve Francii.Předsedou Národního výboru se stal Karel Kramář, místopředsedou Antonín Švehla, jednatelem František Soukup.V roce 1990 byly národní výbory zrušeny, přičemž byla obnovena obecní samospráva a pro státní správu na okresní úrovni zřízeny okresní úřady.

Kdo byl v národním výboru : října 1918 se kolem poledne zástupci Národního výboru ve složení Antonín Švehla, Alois Rašín, František Soukup a Jiří Stříbrný vydali na místodržitelství, dnes je tento palác ve Sněmovní 1 součástí komplexu budov Poslanecké sněmovny.

Kdy vznikl Národní výbor československý

Národní výbor československý byl orgánem české (československé) politické reprezentace na konci první světové války. Vznikl 13. července 1918 přetvořením Národního výboru.

Kdo to byli muži 28 října : Tvůj odvěký sen se stal skutkem …“ Pod oběma dokumenty byli podepsáni Antonín Švehla, Alois Rašín, Jiří Stříbrný, Vavro Šrobár a František Soukup – později zvaní „Muži 28. října“.

18 ze 4. prosince 1944 o národních výborech a prozatímním národním shromáždění. Podle něj měly být na osvobozeném území na základě voleb (!) ustavovány národní výbory, pro správu obcí s většinou státně nespolehlivého obyvatelstva pak správní komisaři nebo správní komise.

Národní shromáždění bylo voleným zákonodárným orgánem, jehož fungování bylo určeno ústavou z roku 1920. Pasivní volební právo bylo v případě poslanecké sněmovny stanoveno na 30 let, aktivní na 21 let. Okolo zřízení senátu se vedly značné spory.

Kdo se zasloužil o vznik Československé republiky

V Paříži byla založena prozatímní československá exilová vláda Tomášem G. Masarykem, Milanem Rastislavem Štefánikem a Edvardem Benešem. Tito tři byli klíčovými osobnostmi v osamostatnění Československa.18 ze 4. prosince 1944 o národních výborech a prozatímním národním shromáždění. Podle něj měly být na osvobozeném území na základě voleb (!) ustavovány národní výbory, pro správu obcí s většinou státně nespolehlivého obyvatelstva pak správní komisaři nebo správní komise.28. října 1918 byl vyhlášen samostatný československý stát jako jeden z nástupnických států Rakouska-Uherska.

Interiér a exteriér Thunovského paláce v době, kdy v něm zasedalo Revoluční Národní shromáždění. Revolučním národním shromážděním byla schválena Ústavní listina Československé republiky. Zákonodárnou moc vykonávalo dvoukomorové Národní shromáždění složené z poslanecké sněmovny a senátu.

Kdo zalozil Cesko : Pojďme se společně podívat na historii vzniku naší republiky. Český stát vznikl již kolem roku 900 a vládli mu tenkrát Přemyslovci. Nejmocnějším českým králem, nazývaným otcem vlasti, byl Karel IV. Až v roce 1993 se Československá republika rozdělila na Česko a Slovensko.

Proč bylo Československo : Československý stát se zrodil jako odraz a naplnění touhy i vůle českého národa i národně uvědomělých Slováků po samostatnosti, což našlo výraz v mohutných masových demonstracích na konci října 1918.

Kdo byli můžu 28 rijna

Pětice politiků – Alois Rašín, František Soukup, Jiří Stříbrný, Antonín Švehla a Vavro Šrobár, která řídila pražský převrat v roce 1918, byla poměrně záhy nazvána „muži 28. října“. Každý z této pětice se stal v Československé republice ministrem, ale jejich další osudy se výrazně lišily.

Tento svátek je definován jako Den české státnosti a upomíná na rok 935, kdy byl velmi pravděpodobně zavražděn kníže Václav, český světec a symbol české státnosti. Kníže Václav byl synem knížete Vratislava a jeho manželky Drahomíry.Národní shromáždění je označení zákonodárného sboru (parlamentu) některých zemí, zejména navazujících na odkaz francouzského Národního shromáždění.

Co to bylo Národního shromáždění : Národní shromáždění bylo voleným zákonodárným orgánem, jehož fungování bylo určeno ústavou z roku 1920. Pasivní volební právo bylo v případě poslanecké sněmovny stanoveno na 30 let, aktivní na 21 let. Okolo zřízení senátu se vedly značné spory.