Náraz větru je krátkodobé zvýšení rychlosti větru (po dobu alespoň 1 s, nejvýše však 20 s) alespoň o 5 m/s nad průměrnou rychlost větru, zpravidla nad hranici 12 m/s.Vítr je vektor popisující pohyb zvolené částice vzduchu v určitém místě atmosféry v daném časovém okamžiku. Nejčastěji se jím rozumí horizontální složka proudění vzduchu v atmosféře. Je vyvolaný rozdíly v tlaku vzduchu a rotací Země, dále se uplatňuje i síla tření.Silný vítr – Strong Breeze (22-27 uzlů, 39-49 km/h) Prudký vítr – High Wind/Moderate Gale (28-33 uzlů, 50-61 km/h) Bouřlivý vítr – Gale (34-40 uzlů, 62-74 km/h) Vichřice – Strong Gale (41-47 uzlů, 75-88 km/h)
Kde se bere vítr : Nad místem, kde je tepleji, se ohřívá i vzduch. Teplý vzduch je řidší, a tedy lehčí, stoupá nahoru, v jeho oblasti proto klesá tlak a vzniká tlaková níže. Z oblastí vyššího tlaku do ní při zemském povrchu proudí studenější vzduch a vzniká vítr.
Proč je takový vítr
Teplý vzduch stoupá vzhůru a tím snižuje atmosférický tlak (tedy to, jak moc vzduch tlačí na povrch Země). Na uvolněné místo po teplém vzduchu proudí těžší studený vzduch, který má tlak zase vyšší. A tím vzniká vítr. Čím je rozdíl tlaků větší, tím silnější vítr vzniká.
Jak se chovat při vichřici : 4.3 Zásady správného chování při bouřce a vichřici
- Zůstaňte v budově.
- Udržujte telefony nabité, pro komunikaci s rodinou a přáteli použijte textové zprávy nebo sociální média.
- Kontrolujte sousedy.
- Raději se zdržujte na suchém místě a dále od vodovodu, kamen, elektrospotřebičů, zásuvek a telefonu.
Vichřice je typ větru v Beaufortově stupnici, má pořadové číslo 9. Ve výšce 10 metrů tento vítr má rychlost 20,8 až 24,4 m/s (t.j. 75 až 88 km/h). Dříve byl vichřicí označován stupeň 11 (28,5 až 32,6 m/s), který se nyní označuje jako mohutná vichřice.
Teplý vzduch stoupá vzhůru a tím snižuje atmosférický tlak (tedy to, jak moc vzduch tlačí na povrch Země). Na uvolněné místo po teplém vzduchu proudí těžší studený vzduch, který má tlak zase vyšší. A tím vzniká vítr. Čím je rozdíl tlaků větší, tím silnější vítr vzniká.
Jaký vítr je nebezpečný
Vítr by měl v nárazech v nižších polohách dosahovat rychlosti kolem 25 m/s (90 km/h), ojediněle kolem 30 m/s (110 km/h), na hřebenech hor pak až kolem 40 m/s (145 km/h). To už je síla orkánu, při němž hrozí extrémní nebezpečí.Vítr rozfoukává kouř a znečištění ovzduší; kdyby nefoukal, tak bychom se ve městech a v blízkosti továren, ale i ohnišť udusili. Když je však vítr moc silný, působí nám škody. Láme stromy, strhává střechy, sfoukává auta ze silnice. Často je provázen silným deštěm nebo sněžením a pak může způsobovat například povodně.Vítr by měl v nárazech v nižších polohách dosahovat rychlosti kolem 25 m/s (90 km/h), ojediněle kolem 30 m/s (110 km/h), na hřebenech hor pak až kolem 40 m/s (145 km/h). To už je síla orkánu, při němž hrozí extrémní nebezpečí.
Vichřice
- Bezpečný úkryt před silným větrem poskytují budovy s nenarušenou statikou.
- Omezte pohyb venku a jízdy autem.
- Neschovávejte se pod stromy, rozhodně nechoďte do lesa.
- Nezdržujte se u vyšších a starších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy)
- Neparkujte auta pod stromy.
Kolik km h běží člověk : Rychlost. Oficiálně změřená maximální rychlost při sprintu je 44,72 km/h u mužů (Usain Bolt, 2009) a 39,56 km/h u žen (Florence Griffith Joynerová, 1988). Hranicí světové extratřídy je tradičně bariéra 10 sekund u mužů a 11 sekund u žen.
Kdy nejvíce fouká vítr : Nejvyšší rychlosti dosahuje vítr po poledni, kdy se zemský povrch silně ohřívá, což má za následek vertikální promíchávání vzduchu (mluvíme o takzvané termické konvekci). Lehký teplý vzduch stoupá od země a je nahrazován chladnějším z výšky zhruba 1–2 km. Odtud si vzduch přináší vyšší rychlost horizontálního pohybu.
Proč pořád fouká
Základní příčinou, která vyvolává pohyb vzduchu a tedy vznik větru, je síla tlakového gradientu, která vzniká při rozdílech tlaku vzduchu na různých místech. Tato síla se snaží tyto rozdíly vyrovnat. Vítr vane z míst s vyšším tlakem vzduchu do míst s nižším tlakem vzduchu.
Tabulka 1.2: Beaufortova stupnice rychlosti větru na moři
Stupeň | Vítr | Rychlost |
---|---|---|
m/s | ||
9 | Silný vichr | 41–47 |
10 | Plný vichr | 48–55 |
11 | Vichřice | 55–62 |
Větrné počasí, padá listí ze stromů, vítr člověku může pomáhat (větrné mlýny), může ničit (boří domy), děti pouští draky. Déšť, málo deště – sucho, mnoho deště – povodeň. Mlha.
Jaký je dobrý čas na 10 km : Někdo dokáže desítku zaběhnout pod 35 minut a jiný s vypětím všech sil pod hodinu. Podrobným zkoumáním mnoha závodů v ČR na 10 km jsem zjistil, že největší počet běžců dobíhá do cíle mezi 45 až 55 minutou závodu. To lze také označit za průměrný čas mezi běžci hobíky, který potřebují ke zdolání této distance.