Polymer je makromolekula sestavená z molekul jednoho nebo více druhů atomů nebo skupin spojených navzájem v tak velkém počtu, že řada fyzikálních a chemických vlastností této látky se nezmění přidáním nebo odebráním jedné nebo několika konstitučních jednotek.Polyadice je reakce, při které reagují dva různé monomery s různými funkčními skupinami. Jeden monomer musí obsahovat proton (vodík), který se uvolňuje ze své funkční skupiny (například -OH). Tento uvolněný proton se přesune na druhý monomer a tím dojde ke spojení obou monomerů. Tento děj se neustále opakuje.Novolak je termoplast, který se dobře rozpouští v organických rozpouštědlech. Využívá se při výrobě laků či lepidel. V závislosti na reakčních podmínkách může docházet k plošnému zesíťování.
Co vznika Polykondenzaci : Polykondenzace byla pro výrobu poprvé použita v roce 1909, kdy byl kondenzací fenolu s formaldehydem vyroben polymer, který dnes známe pod názvem bakelit. Dnes se polykondenzací vyrábějí polyamidy (nylon, silon), polyestery (tesil), polykarbonáty (makrolon), polyfenoly (bakelit), polyimidy (kapton) nebo silikony.
Co je polymer a monomer
Polymer – makromolekulární látka přírodního nebo syntetického původu vytvořená mnohonásobným opakováním malých molekul monomerů vázaných mezi sebou. Monomer – výchozí nízkomolekulární látka pro výrobu polymeru. Homopolymer – polymer, jehož makromolekuly jsou tvořeny z monomerů jednoho druhu.
Co je to plast : Plasty, známé také pod názvem plastické hmoty nebo pod ne zcela přesným (obecnějším) názvem „umělé hmoty“, označují řadu syntetických nebo polosyntetických polymerních materiálů. Často obsahují další látky ke zlepšení užitných vlastností, např. odolnosti proti stárnutí, zvýšení houževnatosti, pružnosti apod.
Polyadice je chemické propojení jednoduchých chemických spojení (=Monomery) pomocí reakce mezi funkčními skupinami k polymerním molekulám (=Makromolekuly). V protikladu k Polymerzaci nejsou monomery uspořádány podle C=C-zdvojení, nýbrž spojeny vodíkem (H).
Akrylátové kopolymery jsou vysokomolekulární látky syntetického původu, které bývají obecně řazeny do skupiny plastů. Jsou vyráběny z kyseliny akrylové a kyseliny methakrylové. Mají své zastoupení ve farmaceutické produkci a výrobě barev a laků.
Co je polymer plast
Plasty jsou polymery, u nichž vnější namáhání způsobuje deformace převážně nevratného (trvalého) charakteru. Za běžných podmínek jsou většinou tvrdé, často i křehké, viz obr. 26. Podle chování při zahřívání je dělíme dále na termoplasty a reaktoplasty.Polymerizace je reakce vedoucí ke spojení některých molekul organických sloučenin do delších řetězců nebo sítí. Proces vede ke vzniku makromolekul s molekulovou hmotností nad 10 000 u. Molekuly náchylné k polymeraci se nazývají monomery.Polymery se dělí na elastomery a plasty, jak ukazuje obr. 1. Elastomer je vysoce elastický polymer, který lze za běžných podmínek malou silou značně deformovat bez porušení. Tato deformace je převážně vratná.
Molekula je nejmenší částice látky, která má všechny fyzikální a chemické vlastnosti dané látky. Molekuly se skládají ze dvou nebo více atomů. Atomy tvořící molekulu mohou být stejné (např. molekula kyslíku má dva atomy kyslíku, O2) nebo různé (molekula vody má dva atomy vodíku a jeden atom kyslíku, H2O).
Kdo vymyslel plast : Prvním plastem vůbec byl parkesin čili umělá slonovina, chemicky nitrát celulózy, který vynalezl Angličan Alexander Parkes v roce 1855. Prvním plně syntetickým plastem byl bakelit – reaktoplast vznikající polykondenzací fenolu a formaldehydu (1909).
Co vše patří do plastů : Do kontejnerů na plasty patří fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balící fólie od spotřebního zboží, obaly od CD disků a další výrobky z plastů.
Co to je elastomer
Elastomer je polymerní materiál, s vysokou pružností. Bývá buď přírodního nebo syntetického původu a vyznačuje se schopností vracet se do původního tvaru po předchozí deformaci za účinku vnější síly. Elastomery jsou objemově stabilní. V našem sortimentu jsou elastomery zastoupeny například produkty ze silikonu.
Styren je bezbarvá těkavá tekutina. V čistém stavu má sladký zápach, avšak průmyslově upravená může obsahovat aldehydy, které jí dodávají ostrý nepříjemný zápach (ATSDR, 2010). Styren se široce používá k výrobě polystyrénových plastů a pryskyřic/pryže/syntetického kaučuku.Mezi nejběžnější plasty z tohoto hlediska patří:
- polyolefiny. polyethylen (PE) polypropylen (PP)
- vinylové plasty. polyvinylchlorid (PVC) polystyren (PS)
- polymetylmetakrylát (PMMA)
- polyamidy (PA)
- polyestery (PES) polyethylentereftalát (PET)
- polyuretany.
- fenoplasty.
- aminoplasty.
Co to je kation : Kation (někdy psáno i ve tvaru „kationt“) je atom nebo molekula, která má kladný elektrický náboj (+). Příklady látek, které se v lidském těle vyskytují ve formě kationtů, jsou sodík (Na+), draslík (K+), vápník (Ca2+), hořčík (Mg2+), železo (Fe2+, Fe3+) či zinek (Zn2+).