Co je to modrá hodina?
Modrá hodina je, dá se říct, opakem hodiny zlaté. Nastává zhruba hodinu před východem a po západu slunce.Zlatá (také magická) hodina je část dne, kdy se Slunce nachází jen nízko nad horizontem, do 10° – 12°, tedy tu přibližně třičtvrtě hodinu (a méně) před západem Slunce. Toto časové období je doslova magické a milované fotografy pro své zlatavé a výrazně difuzní osvětlení.Ve fotografii označuje zlatá hodina (někdy známá jako magická hodina – zejména v kinematografii) první a poslední hodinu slunečního denního svitu, kdy je osvětlení měkčí (více difúzní), teplejší v barevných odstínech a vržené stíny jsou nejdelší.

Co znamená zlatá hodina : Zlatá hodina je okamžik (přibližně 60 minut – v závislosti na ročním období a lokalitě) po východu slunce a před jeho západem. Naopak modrá hodina je podobně dlouhý okamžik před východem slunce a po jeho západu.

Jak fotit zlatou hodinku

Váš objekt ozařuje slunce zepředu. Zlatá hodinka je ideální pro práci s přirozeným světlem, velmi jednoduše se s ním pracuje. Kromě toho se vyvarujete ostrým stínům. Druhým je fotografování „zezadu“ – objekt umístíte (posadíte, postavíte) tak, aby zakrýval slunce a světlo ho podsvítilo.

Kdy je úplná tma : Vedle toho existuje ještě takzvaný astronomický soumrak: „Při něm ještě nejsou vidět nejslabší hvězdy – a to nastává při poloze Slunce od 12 do 18 stupňů pod obzorem. Teprve když je Slunce níž než 18 stupňů pod obzorem, nastává takzvaná astronomická noc, kdy je úplná tma a jsou vidět i nejslabší hvězdy,“ uvádí Jůza.

Ve zlaté hodince se slunce nachází velice nízko a světlo hraje spoustou barev. Chcete li barevný odlesk získat, měňte množství světla, které objektiv zasáhne. Stačí se s fotoaparátem přikrčit či změnit úhel.

Svítání: 04:34 – 05:12 hod. Pravé poledne: 12:56 hod. Stmívání: 20:40 – 21:19 hod. Východ slunce: 05:12 hod.

Jak fotit ve tmě bez blesku

Abychom dosáhli požadovaného času, musíme v určité situaci nastavit citlivost například na hodnotu ISO 6400. Pokud si pořídíme pevný objektiv 50 mm se světelností f/1,4, stačí nám k získání stejné hladiny světla ISO 400, a to je samozřejmě velký rozdíl v kvalitě fotografie.„Někdy typický den začíná po bezesné noci kvůli sirénám leteckých poplachů nebo zvukům výbuchů, jindy strávíte hodiny ve skříni, koupelně nebo na chodbě, kde se schováváte v souladu s pravidlem dvou stěn.Doba mezi dnem, během něhož je zemský povrch osvětlen slunečními paprsky a nocí, kdy je naopak ve stínu Země, se nazývá soumrak. Pokud se jedná o dobu po západu Slunce, hovoří se o večerním soumraku neboli stmívání. Doba krátce před východem Slunce se zase označuje jako ranní soumrak či svítání.

S vodotěsným pouzdrem Aquapac dosáhnete nejlepších výsledků, když bude průhled těsně přiléhat k objektivu fotoaparátu nebo kamery. Vyhýbejte se použití blesku. Pokud však potřebujete blesk použít, ověřte si, zda k němu pouzdro těsně přiléhá, aby nedocházelo k odrazu záblesku před objektiv.

Jak fotit za šera : Zkuste například namířit blesk směrem ke stropu, od kterého se světlo odrazí, případně lze světlo odrazit také od vedlejší bílé stěny. Další možností je použití odrazné destičky, která zafunguje, když odraznou plochu nemáte k dispozici. Na změkčení světla jde využít také difuzér – ten najdete v příslušenství k blesku.

Kde je největší tma v ČR : Jizerská oblast tmavé oblohy má rozlohu necelých 75 kilometrů čtverečních. Tato rezervace tmy se nachází v téměř neobydlené, od velkých měst dostatečně vzdálené části Jizerských hor. Rozkládá se podél horního toku řeky Jizery na území Čech a Polska. Jedná se o oblast nejhustší tmy u nás.

Kde je největší tma

Největší tma v České republice byla naměřena Žerovníku, obci severně od Plzně. Právě zde je jedna ze tří uznaných oblastí tmavé oblohy v Česku. Čtvrtá se právě připravuje v Podyjí, u hranic s Rakouskem.

V českých zeměpisných šířkách trvá občanský soumrak kolem letního slunovratu přes 45 minut, kolem zimního slunovratu 40 minut a nejkratší dobu trvá okolo jarní a podzimní rovnodennosti, okolo 35 minut.Vedle toho existuje ještě takzvaný astronomický soumrak: „Při něm ještě nejsou vidět nejslabší hvězdy – a to nastává při poloze Slunce od 12 do 18 stupňů pod obzorem. Teprve když je Slunce níž než 18 stupňů pod obzorem, nastává takzvaná astronomická noc, kdy je úplná tma a jsou vidět i nejslabší hvězdy,“ uvádí Jůza.

Čím nejlépe fotit pod vodou : S vodotěsným pouzdrem Aquapac dosáhnete nejlepších výsledků, když bude průhled těsně přiléhat k objektivu fotoaparátu nebo kamery. Vyhýbejte se použití blesku. Pokud však potřebujete blesk použít, ověřte si, zda k němu pouzdro těsně přiléhá, aby nedocházelo k odrazu záblesku před objektiv.