Co je to mineralogie?
petrologie věda zkoumající horniny ze všech hledisek, tj. systematického (určení složení a klasifikace) i genetického (petrogenetického); kromě vlastního vzniku (petrogeneze) řeší i zákonitosti jejich chemismu (petrochemie), přeměn a vztahů k ostatním horninám a geologickým jevům.Studiem minerálů se zabývá věda mineralogie.Minerál čili nerost je prvek nebo sloučenina, která je za normálních podmínek krystalická (s řadou výjimek*) a která vznikla jako produkt přírodních anorganických pochodů (geologické procesy). Minerály bez krystalické struktury nazýváme amorfní.

Jaké jsou vlastnosti minerálů : Minerály jako fyzikální látky mají různé vlastnosti, např. barvu, tvrdost, lesk, hustotu, elektrickou vodivost aj. Všechny tyto vlastnosti, podobně jako vnější geometrický tvar jsou projevem vnitřní stavby – krystalové struktury a chemického složení.

Co je to nauka o Horninach

„ Petrografie (jinak skálosloví nebo horninosloví) je nauka o horninách. Zabývá se horninami s cílem určit jejich minerální a chemické složení, jejich vzájemné geologické poměry a z toho odvodit úsudek o vzniku jednotlivých druhů hornin „ (Ottův slovník naučný 1884, 1926).

Co je to stratigrafie : Stratigrafie je geologický obor, který studuje sled vrstev, jejich vzájemné vztahy a stáří. Geologové se odedávna snažili rozpoznat, které horniny jsou starší, které mladší a které stejně staré.

Náš TIP: Chcete-li vyzkoušet ještě dva způsoby, jak se přesvědčit o pravosti minerálu, uchopte jej do dlaně a nechte jej v ní. Pravý minerál je v ruce studenější než sklo a déle se zahřívá. Když teplo pojme, dokáže jej ale udržet v sobě déle než sklo a pryskyřice. Druhým způsobem je zkusit minerál zapálit.

V přírodě je známo přes 5950 minerálů a každým rokem bývá objeveno kolem 120 dalších. Pojem minerál či nerost využívají vedle mineralogie a geologie i jiné obory, a mohou ho definovat jinak. Odlišnou, širší definici nerostu, používá například hornictví (viz oddíl Členění nerostů z hlediska hornictví).

Co obsahuje nejvíce minerálů

Potraviny byly seřazeny podle živin, které tělu dodávají, obsahu minerálů a vitamínů. Překvapivá je především první desítka. První místo v TOP 10 zastávají mandle, které jsou bohaté na vitamin B1, B6 a E. Dále mandle obsahují hořčík, železo, draslík a jsou zdrojem fosforu a vápníku.V přírodě je známo přes 5950 minerálů a každým rokem bývá objeveno kolem 120 dalších. Pojem minerál či nerost využívají vedle mineralogie a geologie i jiné obory, a mohou ho definovat jinak.Minerály jsou důležité pro tvorbu kostí a zubů, působí jako elektrolyt, pomáhají přenášet kyslík nebo spolupůsobí s enzymy. Lidské tělo obsahuje asi 25 nezbytných minerálů – chemických prvků, které se většinou nacházejí v anorganické (neživé) hmotě, ale v malém množství jsou přítomny i v živých organismech.

Minerály jsou stejně potřebné jako vitamíny, které se však odlišují chemickým složením (jsou anorganického původu). Minerály si tělo samo neumí vytvořit, proto musí být do těla doplňovány prostřednictvím potravy. V celkové tělesné hmotnosti minerály tvoří přibližně 4 – 5% a z tohoto množství je 83 % obsaženo v kostech.

Jaký je rozdíl mezi horninou a minerálem : Za minerály považujeme i některé přírodní organické látky (například jantar). Studiem minerálů se zabývá věda mineralogie. Hornina je směs nerostů. Může ale být tvořena i jedním jediným minerálem; příkladem může být vápenec.

Co studuje Petrologie : Petrologie zkoumá horniny ze všech možných hledisek. Petrologie má velmi úzký vztah k mineralogii, protože horniny se ve většině případů sestávájí z minerálů – tzv. horninotvorné minerály, které můžeme rozdělit na hlavní, vedlejší a akcesorické (pod 1% obsahu v hornině).

Co to je Paleogeografie

paleogeografie rekonstrukce geografických podmínek (moří a pevnin, batymetrických a orografických poměrů) v určitém období geologické minulosti. Většina paleogeografických dedukcí se opírá o studium sedimentárních facií a výsledky bývají často vyjadřovány v podobě paleogeografických map.

Paleontologie zkoumá zkameněliny, cizím slovem fosilie. Tak jsou označovány zbytky dříve žijících organismů, které se dodnes zachovaly díky procesu zvanému fosilizace.Vzhledem k tomu, že si tělo neumí vytvořit minerály samo, je nutné je doplňovat prostřednictvím pestré a zdravé stravy. Mezi zdroje vápníku například patří mléčné výrobky, losos a pstruh. Zdroji hořčíku jsou například mléko, jogurty, ořechy a semínka a mezi cenné zdroje železa patří červené maso, játra, tofu a vejce.

Jak poznat jaký je to minerál : Náš TIP: Chcete-li vyzkoušet ještě dva způsoby, jak se přesvědčit o pravosti minerálu, uchopte jej do dlaně a nechte jej v ní. Pravý minerál je v ruce studenější než sklo a déle se zahřívá. Když teplo pojme, dokáže jej ale udržet v sobě déle než sklo a pryskyřice. Druhým způsobem je zkusit minerál zapálit.