Číslo, od kterého odčítáme, se nazývá menšenec. Číslo, které odčítáme, se nazývá menšitel. Výsledek odčítání nazýváme rozdíl. Petr, Lukáš a Radim se po prázdninách vrátili do školy a předháněli se, kdo ujel nejvíc kilometrů na kole.Menšitel – jeden ze členů v matematické operaci odčítání, kdy pokud je zapsána jako x-y, pak menšitel je číslo y. Typický zápis operace odčítání je ve tvaru: menšenec – menšitel = rozdíl. Menšitel může být použit i pro sčítání, ale to není pouze o menšenci, ale i jednoduše o sčítání.Při písemném dělení píšeme číslo, které dělíme (nazývá se dělenec), vedle něj znaménko :, za ně číslo, kterým dělíme (nazývá se dělitel) a nakonec =. Vše tedy vedle sebe.
Co je to Sčítanec Sčítanec součet : V nejjednodušším tvaru sčítání kombinuje dvě čísla, sčítance, do jednoho čísla, nazývaného součet. Na sčítání více než dvou čísel lze nahlížet jako na opakované sčítání; tuto proceduru můžeme nazvat sumace a obsahuje způsoby sčítání nekonečně mnoha čísel v nekonečných řadách. Opakované sčítání se nazývá násobení.
Co to je činitel
Symbol násobení je · nebo ×, vstupní hodnoty se nazývají činitelé, výsledek násobení součin. Opakovaným násobením získáváme umocňování. Například 3 · 4 se čte „tři krát čtyři“ a je násobení činitelů 3 a 4, jejich součin je 12: 3 · 4 = 12.
Co to je rozdíl : Rozdíl je číslo, které dostaneme, když od sebe odečteme libovolný počet různých čísel. Používáme tedy znaménko – (mínus) a celou tuto operaci nazýváme odčítání. Zkráceně lze říct, že výsledkem operace odčítání je rozdíl.
Výsledek násobení se nazývá součin. Číslo, které dělíme, se nazývá dělenec. Číslo, kterým dělíme se nazývá dělitel. Výsledek dělení nazývá podíl.
Význam slova zbytek asi není potřeba dlouho rozebírat – je to zkrátka něco, co zbývá. Z hlediska pravopisu je možná důležitější připomenout, že v tomto slově i ve všech slovech příbuzných píšeme tvrdé „y“, tedy zbytek, zbylý, zbývající, nikoli zbitek, zbilý, zbívající.
Co to je dělitel
Dělitelé jsou celá čísla, která beze zbytku dělí jiné číslo.Čísla, která sčítáme, se nazývají sčítanci. Výsledek sčítání se nazývá součet. Číslo, od kterého odečítáme, se nazývá menšenec. Číslo, které odečítáme se nazývá menšitel.Znak sumy Σ je běžně používané značení pro součet velkého množství čísel.
Násobek čísla je takové přirozené číslo, které jde dělit daným číslem beze zbytku. Například násobkem čísla 2 jsou čísla 2, 4, 6, 8, 10 a další. Násobkem čísla 3 jsou čísla 3, 6, 9, 12, 15 a další. Sledujte novinky na našem twitterovém účtu!
Co to je násobek : Násobek daného čísla je tedy takové přirozené číslo, které jde dělit daným číslem beze zbytku. Společný násobek dvou čísel je takové přirozené číslo, které jde dělit oběma čísly. Společné násobky čísel 2 a 3 jsou přirozená čísla, která jdou dělit dvěma i třemi: 0, 6, 12, 18, 24, 48, 54, ….
Co to je součin : Symbol násobení je · nebo ×, vstupní hodnoty se nazývají činitelé, výsledek násobení součin. Opakovaným násobením získáváme umocňování. Například 3 · 4 se čte „tři krát čtyři“ a je násobení činitelů 3 a 4, jejich součin je 12: 3 · 4 = 12.
Co je to podíl ve firmě
Obchodní podíl představuje účast společníka v obchodní společnosti a z ní plynoucí práva a povinnosti. Každý společník může mít pouze 1 podíl v téže obchodní korporaci; to neplatí pro účast v kapitálové společnosti a podíl komanditisty.
Zbytek po dělení nebo také modulo je početní operace související s operací celočíselného dělení. Například 7 / 3 = 2 se zbytkem 1. Také můžeme říci, že 7 modulo 3 = 1, zkráceně 7 mod 3 = 1. Je-li zbytek po dělení a/n nula, říkáme že a je dělitelné n.Dělení se zbytkem
- Zatrhni tolik číslic, aby vzniklé číslo bylo větší než dělitel.
- Zatržené číslo vyděl a napiš výsledek za rovnítko.
- (odhadnout výsledek dělení ti půjde lépe, když dělená čísla zaokrouhlíš na desítky 250 : 70 = 25 : 7 = 3).
Co je to odečítání : Odčítání je vlastně přičítání opačného čísla, násobení je opakované přičítání téhož čísla a dělení je vynásobení převráceného čísla.