mlýn – technologické zařízení a budova , v níž se mele mouka. Obecně přeneseno na všechny stavby obsahující technologické zařízení poháněné vodním kolem nebo větrnou turbínou.elektrického býka, střelbu z luku, jízdu Safari vláčkem nebo Union Pacific, malování na obličej, jízdu na koni a mnohem víc. Atrakce se platí místní měnou tzv. šiklákem, který můžete zakoupit ve westernové bance nebo měničkách po celém parku. Cena 1 šikláku je 35 Kč a v případě odběru většího množství nabízíme slevu.Můžeme si říct, že mlít znamená dřít.
Co je to Mlynice : Název Mlýnice může znamenat: mlýn – místo, kde se mele mouka.
Proč je ve slově mlít měkké i
To je způsobeno rozdílným původem slov. Zatímco slovo mlýn vzniklo přejímkou z tehdejší německé podoby dnešního Mühle, které se do němčiny dostalo z latinského mola, slovo mlít vniklo z praslovanského *melti přesmyknutím hlásek el a zdloužením slabiky na „lé“, kde se „é“ později zúžilo na „í“.
Jak se píše sirup : Sirup, sirob
Slova sirup a sirob píšeme současným pravopisem od roku 1957, kdy bylo v PČP opraveno y na i. Mylná etymologie vedla k jejich spojování se slovem syrý a podle něj se tato slova psala s y.
Slovo mlít se píše na rozdíl od mlýn, které patří do vyjmenovaných slov, s měkkým „i“. To je způsobeno rozdílným původem slov.
V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti.
Co to je sirup
Sirupy (latinsky sirupi sir., arabsky شراب, do roku 1957 česky syrupy) jsou koncentrované roztoky cukrů nebo vícesytných alkoholů ve vodě, ovocných šťávách nebo drogových výluzích. V potravinářství se používají sirupy jako koncentráty k výrobě nápojů, zejména ovocných.Řepný sirob je tradiční zdravé přírodní sladidlo z Podkrkonoší, které nelze k ničemu přirovnat. Je vyroben pouze z cukrové řepy, vaří se již od roku 1873 a zejména za války nahrazoval Sirob cukr, kterého byl nedostatek. Díky vysokému obsahu minerálních látek je velice zdravý.Psaní i/y se tu řídí podle koncovek vzorů: vidím psy, malby (jako pány, ženy); nelétavý pštros, nelétaví pštrosi (jako mladý pán, mladí páni); oni vozí (jako prosí). PAMATUJTE: V tvarech přítomného času sloves zakončených na hlásku i/í se píše vždy měkké i. Např.: on (oni, ony) prosí, sází, myslí.
Pro psaní koncovek je důležité rozlišení měkkých a tvrdých přídavných jmen, viz téma druhy přídavných jmen. U měkkých přídavných jmen (vzor jarní), píšeme vždy měkké I. U tvrdých přídavných jmen (vzor mladý) píšeme tvrdé Y, nikoliv však ve všech tvarech!
Co je to sirob : Řepný sirob je tradiční zdravé přírodní sladidlo z Podkrkonoší, které nelze k ničemu přirovnat. Je vyroben pouze z cukrové řepy, vaří se již od roku 1873 a zejména za války nahrazoval Sirob cukr, kterého byl nedostatek. Díky vysokému obsahu minerálních látek je velice zdravý.
Co je to Monin : Monin jsou sirupy a likéry, které zná snad každý barman po celém světě. Je jich celá řada s různými ovocnými příchutěmi. Nejčastěji se používají jako nezbytná součást koktejlů. Značka Monin je pojmenována po svém zakladateli, který ji vytvořil v roce 1912.
Jak se dělá Sirob
Příprava řepného sirobu
Cukrovou řepu oloupeme, nakrájíme a rozvaříme ve vodě. Pak vodu scedíme a z řepy vylisujeme ještě co nejvíce šťávy. Tu smícháme s vyvařenou vodou a vše dáme opět vařit a pomalu odpařujeme přebytečnou vodu. Jakmile se nám v hrnci začne tvořit hnědá hmota medové konzistence, máme sirob.
Koncovky přídavných jmen (jarní/mladý)
U měkkých přídavných jmen (vzor jarní), píšeme vždy měkké I. U tvrdých přídavných jmen (vzor mladý) píšeme tvrdé Y, nikoliv však ve všech tvarech! V 1. pádě množného čísla rodu mužského životného píšeme -Í (malí chlapci jako mladí chlapci).V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti.
Jak poznat i Yu sloves : Přejatá slova: psaní i/y po měkkých a tvrdých souhláskách
V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti.