Co je to léčivá látka?
Pomocná látka neboli excipient je složka léčivého přípravku, která nemá žádný léčebný účinek, ale používá se ve směsi s léčivou látkou z mnoha různých důvodů: jednotlivé pomocné látky mohou například stabilizovat léčivý přípravek, maskovat jeho hořkost, zprostředkovat jeho lékovou formu (třeba ve formě sirupu nebo …Léčiva (léčivé látky + léčivé přípravky) jsou tedy potenciálními léky, které se stávají v okamžiku, kdy jsou správným způsobem podány pacientovi. Výše uvedený postup je vyjádřen zákonem vzniku léku, který formuloval český odborník na historii farmacie Václav Rusek: léčivá látka → léčivý přípravek → lék.Účinná látka je chemická sloučenina, která je nositelem vlastních účinků léku nebo jiného přípravku. Název účinné látky a obsah účinné látky v balení, nebo v jedné léčebné dávce, bývá obvykle uveden v podtitulu obchodního názvu léku nebo přípravku.

Jak se dělí léčiva : Rozdělení lékových forem

  • Pevné lékové formy.
  • granuláty, zásypy, prášky pro injekce. tablety. tobolky. čípky a globule.
  • Polotuhé lékové formy.
  • masti. pasty. gely.
  • Kapalné lékové formy.
  • roztoky, kapky, sirupy pro vnitřní užití kloktadla a spreje k aplikaci v ústech. roztoky, emulze, spreje, pěny na kůži.
  • Transdermální náplasti.

Co to je látka

Látka je chemický prvek a jeho sloučeniny v přírodním stavu nebo jako výsledek výrobního procesu. Ve výrobním procesu je k vytvoření látky obvykle nutná chemická reakce. Chemická látka (A) a chemická látka (B) se dají dohromady a reagují spolu za vzniku látky C. Látka C je látka vytvořená reakcí látky A a B.

Co se skládá z látek : Každá látka se skládá z částic – atomů, molekul, iontů. Prostor, který látka zaujímá, není částicemi zcela zaplněn. Struktura látky je tedy nespojitá – diskrétní. Částice na sebe působí současně odpudivými i přitažlivými silami.

Nejčastěji předepisovanými typy antidepresiv jsou tzv. SSRI (selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu), MAOI (inhibitory monoaminooxidázy) a tricyklická antidepresiva. Tyto druhy léků ovlivňují funkci neurotransmiterů v centrální nervové soustavě.

Přípravek Trittico AC patří mezi antidepresiva s výrazným působením proti úzkosti, pocitům napětí, neklidu, poruchám spánku a sexuálních funkcí. Přípravek je vhodný i pro starší pacienty. Léková forma s řízeným uvolňováním umožňuje udržování rovnoměrné hladiny léčivé látky v krvi a dávkování jednou denně.

Jaký je rozdíl mezi lékem a léčivem

Lék je léčivo upravené do definitivní podoby, v jaké se používá a podává pacientovi (člověku nebo zvířeti). Pojem „lék“ je definován ve farmakologii (zabývá se léky). Na rozdíl od pojmů „léčivo“, „léčivá látka“ a „léčivý přípravek“ nemá „lék“ definici v zákoně.Termínem placebo se myslí látka, která neobsahuje žádné léčivé složky, ale lékař o ní pacientovi řekne, že to je výborný lék. Ukazuje se, že u některých nemocných se poté projeví pocit většího či menšího zlepšení zdravotního stavu (tomu se pak říká placebo efekt).Z látek mohou být věci, které nejsou tělesy, např. pára u žehličky, řeka, mrak, pohoří. Některé látky jsou směsí jiných, jednodušších látek, např. žula.

Bavlna, len, viskóza

Po vložení do plamene vzplane a hoří i po vytažení z plamene. Vůně kouře připomíná kouř dřeva a nebo papíru . Popel je jemný a šedý a zůstane ho jen malé množství.

Co jsou vlastnosti látek : Mezi fyzikální vlastnosti látek patří např. skupenství, barva, elektrická vodivost, tvrdost či hustota. Mezi chemické vlastnosti náleží např. reaktivita, hořlavost, pH (kyselost/zásaditost) či rozpustnost.

Co se nesmí na antidepresiva : obecně se k antidepresivům nedoporučují podávat látky s tlumícím účinkem na CNS , aniž by byl informován lékař. Z bylin se jedná například o kozlík, meduňka, chmel, mučenka, levandule… S ohledem na posílení účinku léčiv bych se vyhnula též konzumaci prokázaných inhibitorů funkce jaterních enzymů (tzv. cytochromů).

Jak škodí antidepresiva

Běžnými vedlejšími účinky populárních antidepresiv jsou nárůst váhy, metabolický syndrom, zvýšení hladin krevního cukru a také různé typy sexuálních poruch. Nicméně vedlejší účinky a jejich úroveň se liší od člověka k člověku, proto může každý pacient reagovat na léčbu rozdílným způsobem.

Trittico Prolong patří mezi antidepresiva s výrazným působením proti úzkosti, pocitům napětí, neklidu, poruchám spánku a poruše sexuálních funkcí. Je vhodný i pro starší pacienty. Léková forma s prodlouženým uvolňováním umožňuje udržování rovnoměrné hladiny léčivé látky v krvi a dávkování jednou denně.Doporučená dávka přípravku je 75 – 150 mg/den podávaných v jedné dávce večer před spaním. Dávka může být postupně zvýšena až na 300 mg/den podávaných rozděleně ve dvou dílčích dávkách.

Ve kterém okamžiku se léčivo šťáva lékem : 2 Léky, léčiva, léčivé přípravky

existuje. Pojednává o tom, že léčivo se stává lékem až v okamžiku, kdy je nemocnému podáno správným způsobem a vhodnou cestou podání (Švihovec a kol., 2018).