Co je to lingua?
Lingua franca (výslovnost lingva franka) je jakýkoliv jazyk šířeji využívaný nad rámec rodilých mluvčích. Status lingvy franky je de facto obvykle „udělen“ lidmi jazyku, který nejvíce ovlivňuje dobu, ve které žijí.Jazyk – univerzální dorozumívací prostředek celospolečenské povahy, nástroj myšlení a prostředek sloužící k ukládání lidských zkušeností a k rozvíjení národních kulturních tradic. Má systémový a znakový charakter. komunikativní (sdělovací, dorozumívací) funkce.Tak je jazyk i systém sloužící jako základní prostředek lidského dorozumívání, komunikace. Kromě funkce dorozumívací může plnit další funkce, např. metajazykovou.

Kolik jazyků je na světě : 01 Na světě je 6 000 až 7 000 jazyků, jimiž mluví 7 miliard lidí ve 189 nezávislých státech. 02 V Evropě existuje cca 225 původních jazyků, což jsou přibližně 3 % celosvětového počtu jazyků.

Co to je polyglot

Polyglot (z řeckého polys, mnohý a glótta, jazyk) je člověk ovládající mnoho jazyků. Člověk hovořící dvěma jazyky se nazývá bilingvní (z francouzského bilingue), třemi jazyky trilingvní.

Co je Diglosie : Diglosie je sociolingvistický jev, který se vyznačuje současným používáním dvou jazyků nebo dvou forem jednoho jazyka s odlišnou sociální a kulturní funkcí na jednom území. V této situaci je vždy jeden z jazyků (forem jazyka) považován za vyšší a druhý za nižší.

Čeština neboli český jazyk je západoslovanský jazyk, nejbližší slovenštině, poté lužické srbštině a polštině. Patří mezi slovanské jazyky, do rodiny jazyků indoevropských. Čeština se vyvinula ze západních nářečí praslovanštiny na konci 10. století.

Rozdělit ho lze na kořen jazyka, tělo jazyka a hrot jazyka. Se spodinou dutiny ústní je spojen řasou (uzdička – frenulum), která vybíhá vpřed směrem k jeho hrotu. Po stranách uzdičky jsou dva otvory, kterým společně vyúsťuje hlavní vývod podjazykové slinné žlázy a podčelistní slinná žláza.

Co nám prozradí jazyk

První, čeho si na svém jazyku asi všimnete, je povlak. Obecně bílý odpovídá vnějšímu napadení škodlivinou, žlutá barva zrcadlí vnitřní stav. Silnější žlutý povlak znamená většinou zažívací potíže, tenký světle žlutý povlak plicní infekci. Hodně tmavý, až černý povlak signalizuje vážné zdravotní problémy.Jazyk vznikl jako důsledek náhlé genetické mutace lidí. Předpokládá se vznik jazyka u homo sapiens (cca před 300 000 lety), o rozvinutém jazyce by bylo možné hovořit před 50-70 000 lety. (Objevují se názory o starším vývoji jazyka.)Mezi nejtěžší jazyky naopak patří podle výzkumů čínština, arabština, japonština nebo třeba finština, která má v porovnání s češtinou dokonce 14 pádů. Pro Čechy je snadné naučit se ruštinu, polštinu nebo třeba chorvatštinu. A nebojte, ani angličtina pro nás Čechy není těžká.

Většina žebříčků se však shoduje, že mezi nejnáročnější světové jazyky patří následujících patnáct:

  • čínština.
  • arabština.
  • thajština.
  • vietnamština.
  • japonština.
  • korejština.
  • islandština.
  • finština.

Co je to esperanto : Esperanto (původně Lingvo Internacia – „mezinárodní jazyk“) je nejrozšířenějším mezinárodním plánovým jazykem. Název esperanto je odvozen ze pseudonymu, pod nímž roku 1887 polský židovský lékař Ludvík Lazar Zamenhof základy této řeči publikoval.

Co je Multilingvismus : Multilingvismus (též mnohojazyčnost) je stav, kdy jedinec nebo společnost používají ke komunikaci více různých jazyků. Speciálním případem multilingvismu je bilingvismus (dvojjazyčnost). Předpokládá se, že lidé, kteří hovoří více jazyky, převyšují ve světové populaci ty, kteří hovoří pouze jedním jazykem.

Co to je dialekt

dialekt – (z řec. dialektos = rozhovor) – též nářečí – zeměpisně (teritoriálně) vymezitelný soubor jazykových prostředků, které slouží jako nástroj dorozumívání pouze části národa, a to jen v oblasti běžného denního styku. Je to víceméně ustálená místní obměna národního jazyka.

Bilingvismus (též dvojjazyčnost) je stav ve společnosti, kdy jedinec nebo obyvatelstvo určitého území přirozeně hovoří dvěma jazyky, a to bez ohledu na společenskou stratifikaci (nejedná se tak o diglosii). Jde o speciální případ multilingvismu (mnohojazyčnosti).Pokud by vás zajímalo, jak je na tom čeština, ta podle některých statistik patří do top dvacítky a někdy dokonce do top patnáctky nejtěžších světových jazyků. Většina žebříčků se však shoduje, že mezi nejnáročnější světové jazyky patří následujících patnáct: čínština.

Odkud pochází český jazyk : Čeština patří do rodiny západoslovanských jazyků a vyvíjet se začala během 10. století z praslovanštiny. Nejstarší česky psanou větu datujeme do roku 13. století a spojujeme ji se Zakládací listinou litoměřické kapituly z roku 1057 – ona pověstná věta se na dokument dostala později jako přípisek.