Co nejrychleji opusťte objekt, ve kterém hoří
Nesnažte se překonávat již požárem zasažené a zakouřené prostory. Nemůžete-li již opustit objekt, uzavřete se v místnosti bez větrání, utěsněte okna a dveře (nejlépe mokrým ručníkem, dekou) a upozorněte na sebe hasiče máváním za oknem či vyvěšením bílé látky či prostěradla.Požár vzniká obvykle v buď v důsledku technické chyby, přírodního neštěstí nebo úmyslným zapálením. Požár je nekontrolovatelný oheň, při kterém dochází k usmrcení, ohrožení nebo zranění osob či zvířat, ke škodám na materiálních hodnotách nebo životním prostředí.Lesní požár se za dobrých podmínek může šířit rychlostí přesahující 25 km/hod. Jen pro představu. Elitní maratonští běžci mají při závodě průměrnou rychlostí kolem 20 km/hod.
Co dělat když vypukne požár : Jak jednat v případě, že vypukne požár Malý požár se můžete pokusit uhasit sami, mějte však na paměti, že je to nebezpečné. Větší požáry vyžadují větší zásah, jako je například použití hadic nebo pěny. V takových případech je žádoucí okamžitě evakuovat prostor a zavolat hasiče.
Jak zabránit požáru
Prevence proti požáru
- Pravidelně kontrolujte elektroinstalaci a plynové spotřebiče.
- Nepoužívejte vadné elektrické spotřebiče.
- Nezanechávejte zapálené svíčky bez dozoru.
- Udržujte hořlavé materiály mimo dosah ohně.
- Neodkládejte úklid.
- Naučte své děti, jak se chovat v případě požáru.
Co vzniká při požáru : Při požáru vznikají tyto základní produkty: teplo, světlo, kouř, hořlavé nespálené plyny a nespálený tuhý zbytek (popel). Teplo je produktem hoření a intenzita jeho vývinu závisí na velikosti plamenů.
Příčinou lesního požáru může být přírodní jev (blesk), ale v naprosté většině se jedná o lidskou nedbalost. V takovém případě jde nejčastěji o odhozený nedopalek cigarety nebo nerespektování zákazu zakládání ohňů v lese či následně jejich nedostatečné uhašení.
Velké požáry Sibiře roku 1915 jsou zřejmě největšími ničivými požáry zaznamenanými v historii. Při této katastrofě byl zničen les na ploše 1 milión km2 od pohoří Ural až po centrální Sibiř. Lesní porost v okolí řeky Angary o rozloze 250000 km2 (rozloha Německa) lehl zcela popelem.
Co nejvíce škodí lesů
Průzkum se zaměřil také na to, co lesům nejvíce škodí. Podle veřejnosti je to na prvním místě znečištění (77 procent), na druhém holoseče (70 procent). Podle autorů výzkum ukázal, že skupiny, které poukazují na naléhavost enviromentálních problémů, jsou úspěšné.Mezi nejčastější příčiny těchto požárů patří nedbalost při kouření nebo zacházení s otevřeným ohněm v domácnostech – ať již se jedná o zapomenuté jídlo na sporáku, nevhodně odložené nedopalky cigaret, svíčky ponechané bez dozoru v blízkosti hořlavé látky nebo užití benzínu při zapalování kamen.Nejvhodnější je použití hasicího přístroje, který je mnohem účinnější než zalévání ohně vodou. Nikdy se však nesnažte požár uhasit za každou cenu. Pro hašení lze použít například hasicí přístroj, požární deku, písek na zasypávání ohně nebo v nejhorším i kbelík s vodou.
Mezi nejčastější příčiny těchto požárů patří nedbalost při kouření nebo zacházení s otevřeným ohněm v domácnostech – ať již se jedná o zapomenuté jídlo na sporáku, nevhodně odložené nedopalky cigaret, svíčky ponechané bez dozoru v blízkosti hořlavé látky nebo užití benzínu při zapalování kamen.
Jak může vzniknout požár : Mezi nejčastější příčiny vzniku požárů patří lidská neopatrnost při manipulaci s ohněm a zapálení vegetace jiskrou od dopravní techniky. Požáry mohou vzniknout i při úderu blesku, zejména při bouřkách s četnými bleskovými výboji je nebezpečí vzniku požáru zvýšené.
Proč jsou požáry : K požárům dochází z přírodních příčin (sucho, blesk) nebo z činnosti člověka. Požár může být též neúmyslně způsoben člověkem nebo úmyslně založen (žhářství či žďáření). V minulosti byly lesy i na Antarktidě a byly tam časté požáry. Kolem roku 1900 globálně vrcholila aktivita požárů.
Co zemi skodi
Co škodí evropské přírodě
- Největší tlak na přírodu vyvíjí zemědělství
- Znečištění vody, vzduchu a půdy.
- Fragmentace a poškozování stanovišť
- Neudržitelné lesnictví, lov a nadměrný rybolov.
- Nepůvodní druhy vítězí
- Změna klimatu – hlavní nově vznikající hrozba pro přírodu.
Od roku 1966 se plocha lesů v ČR zvýšila celkem o 64 103 ha (rozloha Prahy a Plzně dohromady). Největší lesnatost je v Libereckém kraji – 44,9 %. Nejmenší lesnatost je v kraji Hlavní město Praha – 10,6 %.Prevence proti požáru
- Pravidelně kontrolujte elektroinstalaci a plynové spotřebiče.
- Nepoužívejte vadné elektrické spotřebiče.
- Nezanechávejte zapálené svíčky bez dozoru.
- Udržujte hořlavé materiály mimo dosah ohně.
- Neodkládejte úklid.
- Naučte své děti, jak se chovat v případě požáru.
Co dělat když hoří zásuvka : dbejte na bezpečnost vašich dětí a zabezpečte vhodně před nimi všechny elektrospotřebiče, v případě, že vám elektrický spotřebič začne hořet, nikdy jej nehaste vodou, pokud se vám přes veškerou opatrnost situace vymkne kontrole, volejte hasiče prostřednictvím tísňové linky 150 nebo 112.