Co je to krbová vložka?
Horkovzdušné krbové vložky a krbová kamna, pracují na principu cirkulace vzduchu v místnosti. Studený vzduch z místnosti (nebo z venkovních prostor) je ohříván prouděním kolem krbu. Tento horký vzduch, je pak rozváděn do jedné, popřípadě do více okolních místností.Krbová kamna efektivněji využívají palivo než tradiční krb. Díky lepšímu ovládání přísunu vzduchu a regulovatelnému plamenu dokážou poskytnout vyšší tepelný výkon s menším množstvím paliva. To znamená, že s krbovými kamny můžete dosáhnout stejného účinku jako s krbem, ale s menší spotřebou paliva.Příprava prostoru a napojení vložky na komín a Obezdění

Vyzdíme spodní část obezdívky, na které bude vložka usazena, a proložíme ji kovovými překlady. Na připravený základ usadíme krbovou vložku a napojíme na komín. Vložku obezdíváme ze stran a myslíme na to, aby se žádná část nedotýkala samotné krbové vložky.

Jak postavit krb s krbovou vložkou : Krbovou vložku napojíme na přívod vzduchu pro spalování z exteriéru. Ten je veden v podlaze a v místě krbu vystupuje z podlahy v podobě ohebného hliníkového potrubí. Toto potrubí vhodně vytvarujeme, nasuneme na přírubu krbové vložky a pojistíme pomocí stahovací pásky.

Jak dlouho vydrží krbová vložka

Pokud si vyberete kvalitní krbovou vložku, vydrží vám i několik desítek let a nestane se tak nákupem, který činíte každoročně. Samotná návratnost investice do krbové vložky samozřejmě souvisí i s tím, jakou roli ji ve své domácnosti svěříte.

Jak dlouho se vypaluje krbová vložka : Vložka je tak nastavena na maximální výkon. Provedeme zátop pomocí jemných třísek na 10–15 minut ohně a po dohoření necháme 30 minut pauzu. Tento postup opakujeme 5 krát za sebou. Během sušení budeme cítit zápach (vypaluje se barva na krbové vložce a kouřovodu, malty, tmely apod.).

Krbová kamna (krbové vložky) jsou znečištěny, zaneseny prachem a nečistotami. Po prvních zatopeních v přechodovém období se občas objeví zápach. Není to již barva, ale pochází to ze zahoření sazí, nečistot a dehtu.

Prvotním předpokladem je to, že ve zdi za krbovými kamny nesmí být instalována elektřina, voda ani plyn. Pro izolaci použijte nehořlavé izolační desky typu: Varmsen, Thermax, Skamotec, Promasil, Silca apod. Stavebně izolační desky určené speciálně pro stavbu a izolaci krbů a mají odolnost až do 1000 °C.

Jak vysoko krbová vložka

Můžete si také určit, jak vysoko má být krbová vložka celkově umístěna, tedy jak vysoko bude sklo vložky, a tedy dveře vložky pro plnění. Obvykle se dělá římsa o velikosti 10×10 cm (10 cm vysoká a 10 cm hluboká) přes celou obestavbu krbu. Výška krbu je obvykle 30 až 40 cm nad úrovní finální podlahy.Cena obestavby se pohybuje kolem 40 – 50 tisíc dle typu krbu – konvekční nebo sálavý, které realizuji nejčastěji. S vybraným typem vložky pak stavba krbu vyjde na 90 – 150 tisíc v závislosti na vložce.Při výběru komínu pro připojení spotřebiče na tuhá paliva, (kotel, krbová kamna, krb apod.), doporučujeme zvolit průměr 180 – 200 mm. Tedy průměr větší než je 160 mm. Vždy dbejte na zajištění dostatečně vysokého tahu. V případě potřeby lze tah zregulovat klapkou v koleně nebo rouře.

Pro topení v krbových kamnech či krbu je vhodné použít především tvrdé dřevo – dub, buk, jasan, habr nebo dřevo z ovocných stromů. Tato dřeva hoří sálavým plamenem a zanechávají velké množství rozžhavených uhlíků, ze kterých sálá příjemné teplo po dlouhé hodiny.

Proč černá sklo u krbu : Častou chybou je špatné nastavení přívodu vzduchu pomocí regulátorů na kamnech – uzavírání horního sekundárního vzduchu. Nebo také nedostatečný přísun čerstvého vzduchu do místnosti ( u novostaveb, pasivní a dobře izolovaných staveb je téměr nutností zajištění přísunu vzduchu z exteriéru).

Jak daleko mají být krbová kamna od zdi : Minimální odstupy předmětů od topného tělesa, tedy třeba krbových kamen s výměníkem i bez něj, určuje norma ČSN 06 1008/1997. Největší prostor potřebují kamna zepředu – celých 80 centimetrů. Zboku a zezadu by měla mít kamna prostor minimálně 20 centimetrů.

Co pod krbovou vložku

Já doporučuji určitě beton. Anhydrit nesnese takové zatížení a rovněž není tak pevný. Nejjednodušší je pod krbem jen klasické vybetonování patky bez izolace. Krbová kamna či krb jsou zdrojem tepla a mohou zapříčinit nerovnoměrné smrštění a roztažení roznášecí desky, a tím pak zapříčinit její prasknutí.

Cena obestavby se pohybuje kolem 40 – 50 tisíc dle typu krbu – konvekční nebo sálavý, které realizuji nejčastěji. S vybraným typem vložky pak stavba krbu vyjde na 90 – 150 tisíc v závislosti na vložce.Nejpoužívanějším způsobem nutné úpravy nebo rekonstrukce komínu je vložkování. Komínová vložka zamezí průsaku vlhkosti, vodních par a spalin skrz plášť komínového tělesa. Příkladem takového nežádoucího průniku spalin jsou dehtové skvrny, viditelné na omítce starších komínů.

Kolik stojí vložkování komínu : Cena vložkování komínu závisí na výšce komínu, na průměru kouřovodu a na použité vložce. Cena za vyvložkování 6 m vysokého komínu se pohybuje v rozmezí 11 000 – 20 000,-Kč a cena za vyvložkování 10 m vysokého komínu 15 000 – 28 000,-Kč. Cena vložkování se však může lišit od konkrétních podmínek.