Co je to kojenecká voda?
Kojeneckou vodu není nutné převařovat

U kojenecké vody je kromě nízkého obsahu minerálních látek důležitý především nízký obsah dusičnanů, kterým se odlišuje například od vody z vodovodního kohoutku. Je to jediná voda, u které je zaručené přírodní složení, které vyhovuje potřebám dětského organismu.Kojenecká voda je voda z podzemního zdroje, řádně chráněného. Dle názvu ji lze použít k přípravě stravy pro kojence a zároveň je vhodná k trvalé konzumaci všemi skupinami obyvatel (na rozdíl třeba od vod minerálních, které k trvalému požívání vhodné nejsou).Kojenecká voda

„Dost zásadně se liší od pitné vody nebo od vody z vodovodu. Má relativně velmi nízký obsah minerálů, která je samozřejmě pak tedy logicky nezávadná, a má nízký obsah dusičnanů, což je pro ty malé děti v tom nejútlejším kojeneckém věku zásadní.

Na co je dobrá kojenecká voda : Kojenecká voda se vyrábí speciálně pro kojence, je vhodná na přípravu kojeneckého mléka, dětských kaší, dětských čajů i přímo k pití pro malé děti. Kojenecká voda musí splňovat přísná kritéria hlavně na množství dusičnanů a dusitanů, ale i minerálních látek.

Kdy začít dávat kojenci vodu

Kojeneckou vodu je třeba bezpodmínečně používat do tří měsíců věku dítěte, doporučována je do šesti měsíců života miminka.

Jakou vodu dávat miminku : Nejlepším nápojem pro kojence i batolata je převařená čistá voda s atestem kojenecké vody. Podávat ji můžete nejen od zavedení příkrmů, ale v případě hrozící dehydratace i dříve. Ideální je pak sáhnout po kupované kojenecké vodě, protože voda z kohoutku není pro kojence vhodná.

Pitný režim u malých dětí: kdy začít pít vodu

  1. Voda je klíčovým elementem lidského těla a u malých dětí tomu není jinak. V jejich těle je dokonce více vody, než je tomu u dospělého.
  2. Malé děti ale čistou vodu pít nepotřebují.
  3. Po dovršení šesti měsíců života může dítě ochutnat vodu.
  4. Voda by měla být skutečně kvalitní.


Mezi nebezpečné látky, které se nahromadí ve vodě patří arsen, dusičnany a fluorid. Minerály, které jsou jinak zdravé, mohou být škodlivé. Příkladem jsou draselné soli, které mohou vést k tvorbě ledvinových kamenů nebo písku v těle, pokud převařenou vodu pijete často.

Kdy může miminko pít vodu

Pravidelně tekutiny začněte podávat zároveň se zaváděním příkrmů, tedy od ukončeného 4. měsíce věku. Kdykoli by se vám zdálo, že miminko nemá tekutin dostatek nebo trpí zácpou, málo močí, příjem tekutin zvyšte a obraťte se pro konzultaci včas na dětského lékaře.Optimální pokojová teplota pro koupání miminka je 22 až 24 °C a voda ve vaničce by se měla pohybovat kolem přirozené teploty lidského těle, tedy v rozmezí mezi 36 a 38 °C. S kontrolou teploty vody vám pomůže praktický teploměr do koupele. Po koupeli je miminku obzvláště příjemné, zabalíte-li je do vyhřáté osušky.V tomto období není třeba podávat žádné další tekutiny. Dítě si plně vystačí s mateřským mlékem či náhradní mléčnou výživou. Pouze v případě rizika dehydratace (například při extrémních teplotách, nebo nemoci a vysokých horečkách) podávejte po lžičkách čistou kojeneckou vodu.

Úplně nejvhodnější je čistá voda, ale tu kojenci obvykle odmítají, proto když dítě nechce pít, můžete vodu ochutit kapkou ovocné nebo zeleninové šťávy. Přírodní šťávy jsou výborným zdrojem vitaminu C, obsahují důležité živiny z plodů (s výjimkou vlákniny) a pomáhají vstřebat železo z rostlinné stravy.

Proč pít ráno vodu : Právě vaši imunitu pravidelné ranní pití vody na lačno skvěle podpoří. A když už přece jen nemoci podlehnete, vaše rekonvalescence nebude tak náročná. Voda pomáhá hydratovat a odplavovat toxiny, čímž dodává tělu potřebnou vzpruhu. Takže kromě odolné imunity budete mít také silné tělo, které odolá lecjakým nástrahám.

Proč bychom neměli plýtvat vodou : Vzhledem ke změně klimatu a rostoucí poptávce po vodě se očekává, že nedostatek vody bude narůstat. Je to obecně znepokojující problém, protože může také narušit dodávky energie do domácností a podniků. Lidé bohužel často podceňují svou moc při šetření vodou, protože nevidí, že se jich to osobně týká. Ale je to tak.

Kdy má začít miminko pít vodu

Pravidelně tekutiny začněte podávat zároveň se zaváděním příkrmů, tedy od ukončeného 4. měsíce věku. Kdykoli by se vám zdálo, že miminko nemá tekutin dostatek nebo trpí zácpou, málo močí, příjem tekutin zvyšte a obraťte se pro konzultaci včas na dětského lékaře.

S každou koupelí se tento žádoucí ochranný film, tvořený vlhkostí a mázkem, smývá a dětská pokožka se tak stává náchylnější. Malá miminka je tedy vhodné koupat 1x za dva až tři dny, děti se sklony k ekzémům a alergiím klidně i 1x týdně.Minerální vody nejsou pro kojence ani batolata vhodné, protože vysoké množství minerálů může být pro ně škodlivé. Lepší je podávat dětem i v pozdějším věku balenou kojeneckou vodu nebo běžnou vodu z vodovodu, která je zdravotně nezávadná a po 6. měsíci věku i pro kojence zcela bezpečná.

Co muze jíst 1 mesicni miminko : V tomto období není třeba podávat žádné další tekutiny. Dítě si plně vystačí s mateřským mlékem či náhradní mléčnou výživou. Pouze v případě rizika dehydratace (například při extrémních teplotách, nebo nemoci a vysokých horečkách) podávejte po lžičkách čistou kojeneckou vodu.